تالار گفتگو ستاره‌شناسان
عکس های خودم ! - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=88)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد عکاسی آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=26)
+--- موضوع: عکس های خودم ! (/showthread.php?tid=1216)

عکس های خودم ! - مهدی ناصری - 07-28-2012

mohammad_reza نوشته: اول از همه بابت ثبت اولتون از کهکشان تبریک میگم
دوم مقر خوب ترک نشده
چرا مرکز کهکشان انقدر پرنور شده؟
عکس شما رو ادیت کردم
[ATTACH=CONFIG]1451[/ATTACH]
ممنونم. در مورد ترک مقر، این عکس رو زمانی گرفتم که تصویر سحابی امگا، مرداب و سه تکه رو گرفته بودم، اون شب کلا مقر رو خوب قطبی نکردم اما برای 1 دقیقه نوردهی در این عکس من فکر می کنم ستاره های نقطه ای هستند و ردی ننداختن که ترک غلط باشه. شاید مشکل عمده در فوکوس باشه نه ترک. و راجع به ویرایش هم نیاز به نوردهی بالاتر از 1 دقیقه بود برای ثبت اطراف کهکشان، تو ویرایش کار دیگه ای از دستم بر نیومد البته من ویرایش رو خیلی خوب بلد نیستم اما تا حد خیلی بالایی نسبت به فریم خام تصویر بهتر شد. در ضمن آندرومدا از جمله اجرامی هست که مثل جبار نیاز به عکاسی اچ دی آر داره و همون طور که می بینید با اینکه نور مرکز زیاده اما اطراف کهکشان هنوز واضح نیستن. ولی ویرایشی که شما کردید هم یه کم عجیبه! من تا حالا این ویرایش رو از آندرومدا ندیدم و در واقع فکر می کنم تا حدی غیر واقعیه.
ممنونم که روی عکس نظر دادید، حتما دفعه ی بعد عکس بهتری از آندرومدا خواهم گرفت.
این هم فریم خام برای مقایسه با ویرایش شده ی عکس:

[عکس: dcrllfdnfglja6yur7zo.jpg]
[عکس: 86o5sz5afrrc3d8lp72p.jpg]

عکس های خودم ! - only orion - 07-28-2012

مهدی ناصری نوشته: کهکشان آندرومدا

Canon EOS 50D modified+GSO 8" telescope,f/4,ISO:3200,Exp Time:50*1 min,GSO Coma Corector

[عکس: b2keis7n3k3yjnfxoerl.jpg]

و این هم اولین ثبت من از کهکشان ها! متاسفانه چون هنوز استفاده ی درست از اتوگایدر رو بلد نیستم نوردهی زیاد تر نتونستم بکنم.
اولین نکته ای که باید بگم اینه که هر جرمی به یک رنج فاصله ی کانونی خاصی نیاز داره. آندرومدا رو معمولا با تلسکوپ هایی با فاصله ی کانونی زیر 600 م.م کار میکنن. پس در ابتدا انتخاب سوژه مشکل داشته.
ادیت هم ضعیفه. مرکز کهکشان نباید تا این حد اوور میشد. اگر از روش mask استفاده میکردید نتیجه ی بهتری میگرفتید. ادیت mohammad_reza هم اصلا خوب نیست و هیچ شباهتی به آندرومدا نداره.
به امید عکس های بهتر.

عکس های خودم ! - Regulus - 07-28-2012

من فریم خامو بیشتر می پسندم. همونطور که گفتید مشکل از ترک نیست و همون تعداد کم فریم مشکل اصلیه.

عکس های خودم ! - مهدی ناصری - 07-28-2012

only orion نوشته: اولین نکته ای که باید بگم اینه که هر جرمی به یک رنج فاصله ی کانونی خاصی نیاز داره. آندرومدا رو معمولا با تلسکوپ هایی با فاصله ی کانونی زیر 600 م.م کار میکنن. پس در ابتدا انتخاب سوژه مشکل داشته.
ادیت هم ضعیفه. مرکز کهکشان نباید تا این حد اوور میشد. اگر از روش mask استفاده میکردید نتیجه ی بهتری میگرفتید. ادیت mohammad_reza هم اصلا خوب نیست و هیچ شباهتی به آندرومدا نداره.
به امید عکس های بهتر.
ممنونم از نظر. فاصله ی کانونی که همون طور که گفتید مناسب نیست، 800 میلی متر زیاده؛ اما باز هم من دیدم که با این فاصله ی کانونی عکس های زیبایی از آندرومدا گرفته میشه که البته فقط مرکز کهکشان در کادر قرار گرفته. برای مثال من تو سایت عکاسی طرقه عکسی از آقای ابوالفتح دیدم که فکر کنم با همین فاصله ی کانونی بود (در آدرس سایت عکاسی طرقه - Torgheh این عکس قرار داره).
و یک سوال دیگه هم دارم؛ من یک آکرومات 500 میلی متری هم دارم، می تونم با اون از آندرومدا عکس بگیرم و خطای اون چقدر در عکس ثبت میشه؟ هاله ی رنگی شکل گرفته خیلی از ارزش عکس کم می کنه؟
و سوال دیگه اینکه روش ماسک کردن چی هست و جه طوری باید انجام بدم؟

عکس های خودم ! - mohammad_reza - 07-28-2012

عکسی که من ادیت کردم یک عکس ادیت شده بود فایل خامش نبود بخاطر همین خراب شدSad

عکس های خودم ! - only orion - 07-29-2012

مهدی ناصری نوشته: ممنونم از نظر. فاصله ی کانونی که همون طور که گفتید مناسب نیست، 800 میلی متر زیاده؛ اما باز هم من دیدم که با این فاصله ی کانونی عکس های زیبایی از آندرومدا گرفته میشه که البته فقط مرکز کهکشان در کادر قرار گرفته. برای مثال من تو سایت عکاسی طرقه عکسی از آقای ابوالفتح دیدم که فکر کنم با همین فاصله ی کانونی بود (در آدرس سایت عکاسی طرقه - Torgheh این عکس قرار داره).
و یک سوال دیگه هم دارم؛ من یک آکرومات 500 میلی متری هم دارم، می تونم با اون از آندرومدا عکس بگیرم و خطای اون چقدر در عکس ثبت میشه؟ هاله ی رنگی شکل گرفته خیلی از ارزش عکس کم می کنه؟
و سوال دیگه اینکه روش ماسک کردن چی هست و جه طوری باید انجام بدم؟
بله درست میگید. عکسی که آقای ابوالفتح گرفتن با فاصله ی کانونی 1500 و البته دوربین فول فریم بوده. ولی جزئیات عکس ایشون خیلی بالاست. با این رنج فاصله ی کانونی هدف عکاسی از آندرومدا ثبت رگه های غبار اطراف کهکشان و مرکز کهکشان هست.
به نظر من حتما با تلسکوپ دیگتون هم امتحان کنید این سوژه رو. چند فریم کوتاه هم بگیرید که مرکز کهکشان رو بتونید به خوبی نشون بدید. اگر خوب فوکوس کنید دور ستاره ها یک هاله ی آبی ایجاد میشه. تا حدودی میشه در photoshop حلش کرد ولی راه حل کاملی نداره و نمیتونید این مشکل رو برطرف کنید مگر اینکه از تلسکوپ آپوکرومات استفاده کنید.
وقتی شما برای عکستون ماسک میسازید یعنی روی قسمت دلخواهتون ماسک گذاشتید!! طبیعتا وقتی ماسک روی اون قسمت باشه تغییراتی که اعمال میکنید رو اون قسمت انجام نمیشه. توضیح روشش یک کم سخته اینجا!! نمیدونم چجوری بنویسم!

عکس های خودم ! - مهدی ناصری - 07-29-2012

only orion نوشته: بله درست میگید. عکسی که آقای ابوالفتح گرفتن با فاصله ی کانونی 1500 و البته دوربین فول فریم بوده. ولی جزئیات عکس ایشون خیلی بالاست. با این رنج فاصله ی کانونی هدف عکاسی از آندرومدا ثبت رگه های غبار اطراف کهکشان و مرکز کهکشان هست.
به نظر من حتما با تلسکوپ دیگتون هم امتحان کنید این سوژه رو. چند فریم کوتاه هم بگیرید که مرکز کهکشان رو بتونید به خوبی نشون بدید. اگر خوب فوکوس کنید دور ستاره ها یک هاله ی آبی ایجاد میشه. تا حدودی میشه در photoshop حلش کرد ولی راه حل کاملی نداره و نمیتونید این مشکل رو برطرف کنید مگر اینکه از تلسکوپ آپوکرومات استفاده کنید.
وقتی شما برای عکستون ماسک میسازید یعنی روی قسمت دلخواهتون ماسک گذاشتید!! طبیعتا وقتی ماسک روی اون قسمت باشه تغییراتی که اعمال میکنید رو اون قسمت انجام نمیشه. توضیح روشش یک کم سخته اینجا!! نمیدونم چجوری بنویسم!

ببخشید، این ماسک کردن همون Color Range از منوی Select نیست؟ چون اون هم تغییرات رو روی یک بخش اعمال می کنه.

عکس های خودم ! - mohammad_reza - 07-29-2012

نه ماسک کردن مثل انتخاب کردن یک قسمت از عکس هست و قسمت انتخاب شده رو شما میتونی تغییراتی اعمال کنی و به بقیه قسمت انتخاب نشده عکس تاثیری نداره در نسخهای مختلف فتوشاپ این گزینه جاش فرق داره برای cs4 وسط ستون سمت چپ هست , cs5 اخرین گزینه ستون هست

عکس های خودم ! - mars - 07-31-2012

[COLOR="#FF0000"]سلام به همه هنرمندان با ذوق تالار
میدونم شاید سوال و گفته هام خنده دار و کم ارزش باشه اما من به یه چیز اعتقاد دارم توی نجوم سوال احمقانه وجود نداره .راستش من از عکاسی نجوم هیچگونه سررشته ای ندارم اینو قبلا هم گفتم ولی از عکسهای شما لذت میبرم اما......
اگه درست فهمیده باشم عکسهای رتوش شده کلی با عکسهای واقعی فرق میکنن و بیشتر زائیده خلاقیت رتوشگر عکس هستن تا دنیای واقعیت ....این برای من فهمیدنش کمی سنگینه .ما صرفا به دلیل زیبایی این کار رو انجام میدیم ؟ آیا این مثل گرفتن عکس پرچین و چروک از چهره من و تبدیل آن به عکسی زیبا نیست ؟ اما این وسط چین و چروکهای من چی میشن ؟؟؟ تورو خدا این حرفا رو صرفا روی بی تجربگی من بزارید . قصدم خدای ناکرده کوچک کردن کارهای بزرگ شما نیست تنها منظورم اینه که آیا اصل عکس و چیزی که بیشتر به واقعیت شبیه باشه به نظر شما منطقی تر نیست.؟ منم با دوستمون در مورد عکس بالا موافقم که خود عکس قشنگتره تا رتوش شده اش . با تشکر و عذر خواهی از همه شما.[/COLOR]

عکس های خودم ! - Regulus - 07-31-2012

اين ويرايش ها مثل روتوش عكس پر چين و چروک نيست. تو اين ويرايش ها سعى ميشه اطلاعات بيشترى از عكس خام بيرون كشيده بشه و اتفاقا به واقعيت نزديكتر بشه. و شايد تنها چيزى كه حذف بشه نويز ها هستن كه تو واقعيت وجود ندارن.