تالار گفتگو ستاره‌شناسان
چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: گوناگون (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=48)
+--- موضوع: چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) (/showthread.php?tid=1706)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - mohandes - 09-02-2010

New Astronomer نوشته:
M101 نوشته: ۲.اگه یه هلیکوپتر به یه اندازه ای از زمین فاصله بگیره و به مدت 24 ساعت ثابت بمونه (حرکت در هیچ جهتی وجود نداشته باشه) و بعد فرود میاد ایا در همون محل پرواز میشینه؟ من فکر میکنم همون جای قبلی فرود میاد! جواب چیه؟
سلام

قبلاً من مشابه همین سئوال رو در این تاپیک گذاشتم.

[عکس: file.php?id=880]

بحث جالبیه.

به نظر شما ، بودن يا نبودن زمين ( به اين بزرگي ! ) در اين مسئله نقشي ندارد ؟ قطعا دارد .
ماهواره هاي مخابراتي نيز حركتي شبيه حركت اين هلي كوپتر دارند .( همواره يك نقطه ي ثابت از زمين را مي بينند )

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - New Astronomer - 09-02-2010

سلام

درسته، ولی تاثیر زمین فقط از طریق انحنای بافت فضا و زمان است. چون جاذبه یک نیروی ناشی از تحمیل هندسه محیط بر سیستم است و نه یک نیروی واقعی.

هدف من هم از طرح این سئوال این بود که ضرورت خمیده بودن فضا-زمان رو نشون بدم. بنظر میاد با هیچ مدل دیگری غیر از نسبیت عام نمیشه این پدیده طبیعی رو توجیح کرد.

به نوعی شاید این یک مثال خوب و آشنا به ذهن برای درک ساده نسبیت عام باشه.

ایکاش یک نفر مسلط به نسبیت عام اینجا بود تا این مثال رو بیشتر برامون تحلیل کنه.

ممنون/.

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - abadanastro - 09-02-2010

در مورد نسبیت عام توی کتاب سیاه چاله ها یه مثال جالب رو خوندم
نوشته بود فضا مثل یه ابر ( از این ابرهای توی تشک ) که وقتی یه جرم مثل خورشید توی اون باشه مثله یه وزنه اون رو فشرده میکنه و وقتی نور از دور میاد کمی خم میشه مثله یک گلوله که اگه روی اون ابر قرار بدیم به گودی نزدیک وزنه کشیده میشه .
امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - behzad ashi - 09-02-2010

ما که چیزی نفهمیدیم!:-(

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - mohandes - 09-02-2010

تا جايي كه از نسبيت عام مي دونم ، اين نظريه بيشتر براي توجيه انحراف نور در ميدان هاي گرانشي استفاده مي شه . بنابراين مسائلي مثل اين بايد با همون قوانين كلاسيك نيوتن توجيه پذير باشه .
استدلال من اينه :
وقتي هلي كوپتر از زمين بلند ميشه ، يه سرعت اوليه داره . تنها نيرويي هم كه بهش وارد ميشه ، نيروي گرانشي زمين هستش . بنابراين در جاذبه ي زمين گرفتار ميشه و مثل ماه به دور زمين ، يا سيارات به دور خورشيد ، به گردش در مياد .

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - M101 - 09-03-2010

ممنون بحثها خیلی جالب و مفید بودن.
در مورد سوال ۶ دقیقا منظورم اینه که مثلا توی یه کاسه ۱۰ تا الکترون داشته باشیم!!!!!
در مورد سوال ۴ هم مثل اینکه منظورمو خوب نرسوندم یا حرفتونو نفهمیدم. منظورم زمانیه که مقدار ماده ی هیچ سحابی ای جواب تولد ستاره ای رو نمیده!!!!!
یه سوال دیگه:مرگ سیاه چاله ها چه طوره؟بعد از مرگ به چی تبدیل میشن؟به سحابی؟!!!!!!
یه ببخشید توپول هم به همه میگم به خاطر نوشتن دو تا تاپیک با عنوان نا معلوم!!!!!!

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - iman2 - 09-03-2010

یه سوال دیگه.اگه دو تا هلیکوپتر از زمین جدا بشن و پس از بالا رفتن با سرعت یکسان، یکی خلاف جهت حرکت زمین و دیگری موافق جهت حرکت زمین حرکت کنند، در مدت زمان یکسان مسافت یکسانی رو طی میکنند؟ چرا؟

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - New Astronomer - 09-03-2010

behzad ashi نوشته: ما که چیزی نفهمیدیم!:-(

سلام

فعلاً یه نگاهی به این انیمیشن و این تاپیک بندازید تا اگر شد در مورد نسبیت عام مقدماتی هم بخش آموزشی بذارم.

متشکر/.

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - a s d f - 09-03-2010

با سلام
دو سوال داشتم.
زمان چیست؟ (تعریف زمان)
چه چیزی موجب پیش برد زمان میشود؟

چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - behzad ashi - 09-03-2010

M101 نوشته: ممنون بحثها خیلی جالب و مفید بودن.
در مورد سوال ۶ دقیقا منظورم اینه که مثلا توی یه کاسه ۱۰ تا الکترون داشته باشیم!!!!!
در مورد سوال ۴ هم مثل اینکه منظورمو خوب نرسوندم یا حرفتونو نفهمیدم. منظورم زمانیه که مقدار ماده ی هیچ سحابی ای جواب تولد ستاره ای رو نمیده!!!!!
یه سوال دیگه:مرگ سیاه چاله ها چه طوره؟بعد از مرگ به چی تبدیل میشن؟به سحابی؟!!!!!!
یه ببخشید توپول هم به همه میگم به خاطر نوشتن دو تا تاپیک با عنوان نا معلوم!!!!!!
درمورد الکترون ها،اینکار به نظر من شدنیه ولی این الکترون ها باید با یه نیروی خارجی قوی جدا بشن و کنار هم نگه داشته بشن.‎
درمورد سؤال 4،به نظر من این چیزی که میگی امکان نداره!
درمورد همیکوپترها هم،چرا فکر میکنی که باید سرعتشون فرق کنه؟
درضمن لطفا سؤالات گنگ نپرسین!مثل زمان چیست و ...