چرا همه چیز گرده؟
starr نوشته: جرا زمین گرده؟
جرا ماه گرده؟
جراستاره ها گرده؟
جرا خورشید گرده؟
پدیده های طبیعت به سمتی پیش میره که به حداکثر بی نظمی و حداقل انرژی ممکن برسه و چون پتانسیل گرانشی تقارن کروی داره حداقل انرژی که میشه همون حالت پایدار شکل کرویه
پاسخ
میتونیم بگیم به خاطر نیروی گرانشی و جاذبه بین مولکولی هست.و اینکه توی یک جسم به خاطر نیروی گرانشی همه اتم های سازنده به سمت هسته است که جسم تقریباً کروی میشه.
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
fffarzin نوشته:
starr نوشته: جرا زمین گرده؟
جرا ماه گرده؟
جراستاره ها گرده؟
جرا خورشید گرده؟
پدیده های طبیعت به سمتی پیش میره که به حداکثر بی نظمی و حداقل انرژی ممکن برسه و چون پتانسیل گرانشی تقارن کروی داره حداقل انرژی که میشه همون حالت پایدار شکل کرویه

سلام
دوست گرامی اگر ممکنه یکم ساده تر توضیح بدید! شاید افراد دیگری مثل من تالار متوجه نشدند.

پاسخ
Star نوشته: سلام
دوست گرامی اگر ممکنه یکم ساده تر توضیح بدید! شاید افراد دیگری مثل من تالار متوجه نشدند.
ببخشید دوست عزیز فرصت توضیح نداشتم
فکر میکنم قانون دوم ترمودینامیک باشه که میگه "فرایند ها به سمتی پیش میره که انتروپی (بی نظمی) جهای حداکثر شود.
این حرف معادله اینه که انرژی سیستم کمینه بشه
ساده ترین مثال اینه که یه گلوله بندازین تو یه ظرف U شکل و میبینید توپ بالاخره ته گلوله می ایسته چون اون ته انرژیش از نقاط بالا تر کمتره.. البته این مثال درست نیستش و میشه ازش ایراد گرفت چون باید سیستم مورد بررسی تعداد زیادی ذره داشته باشه
اما به هر حال نیروی گرانش تقارن کروی داره و تا حالا با دقت خیلی زیاد این مطلب ثابت شده... برای همین باعث میشه که توده گازی شکلی مثل خورشید شکل متعادلش کرویه و چون جامدات هم به توعی تو مقیاس سیاره ها میشه اونا رو نوعی سیال تلقی کرد یه نیرو با تقارن کروی یه نیروی عمودی ایجاد میکنه که طبق ویسکوزیته (چسبندگی) موثر سیال باعث تغییر شکا اون میشه که شکلی شبه کروی میکیره و شبه کروی گفتم چون ممکنه سیاره همگن نباشه
پاسخ
چون کره کمترین نسبت سطح به حجم را در بین دیگر اجسام هندسی دارد. بدلیل بالاتر بودن انرژی سطح نسبت به درون ماده، لذا اجرام سماوی شکلی به خود میگیرند که دارای حداقل میزان انرژی باشد. یعنی کره که کمترین سطح و در نتیجه کمترین انرژی را داشته باشد.

یکبار هم قبلاً این موضوع اینجا مطرح شد.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
New Astronomer نوشته: چون کره کمترین نسبت سطح به حجم را در بین دیگر اجسام هندسی دارد. بدلیل بالاتر بودن انرژی سطح نسبت به درون ماده، لذا اجرام سماوی شکلی به خود میگیرند که دارای حداقل میزان انرژی باشد. یعنی کره که کمترین سطح و در نتیجه کمترین انرژی را داشته باشد.
نه دقیقا

New Astronomer نوشته: یکبار هم قبلاً این موضوع اینجا مطرح شد.
پیشنهاد میکنم این دو موضوع یکسان با هم ادغام بشن چون اونجا مطالب غلطی رو دیدم که باید روش بحث بشه
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان