راديو تلسكوپ ( از تئوري تا عمل )
fateme67 نوشته: سلام
ممنون که راهنمایی میکنین.
از اونجایی که فرکانس حامل در مدولاسیون FM خیلی بیشتر از فرکانس موج پیام هست،تغییر فرکانس به چشم نمیاد،و ما تو مخابرات بهش شیفت فرکانسی میگفتیم.
از چیزایی که من در درس مخابرات فهمیدم در گیرنده (مثلا رادیو) فیلتر رو طوری طراحی میکنن که فقط همون موجی که لازمه رد بشه و چون فرکانس مثل ملک خصوصی هست یعنی برای هر کاری فرکانس خاصی هست بعد از فیلتر شدن همون محدوده خاص فرکانسی میمونه و روی اون پردازش میشه(البته در قسمت های بعدی)
"موج FM و AM هر دو از فيلترتون عبور كنه اما بسته به اينكه شما چه آشكارسازي داريد ، ميتونيد موج مورد نظرتون رو استخراج و مورد استفاده قرار بديد ."محدوده فرکانس FM خیلی بیشتر از AM هست و به راحتی بعد از فیلتر کردن از هم جدا میشن.و در قسمت آشکارسازی AM اصلا موج FM وجود نداره.
من هنوز جوابم رو نگرفتم.

سلام
اگر مخابرات خونديد ، ميتونم روابط رياضي رو هم وارد بحث كنم تا ابهام بوجود نياد .
اما فكر مي كنم هنوز هم مشكلتون در بحث تداخل امواجه . ببينيد ، من نمي دونم در شبكه هاي راديويي و تلوزيوني چه فركانسي استفاده ميشه ، اما اگر مي دونيد كه فركانس حامل FM خيلي بيشتر از AM هستش ، خب پس مساله ساده تر هم ميشه و اين دو موج به راحتي از هم تفكيك ميشن .
نمي دونم منظورتون جواب چه سواليه ؟ آيا سوالتون اين بود كه «چه تضميني وجود داره كه اگر آنتن رو درست كنيم ، موج FM وارد آنتن نشه و با موج اصلي تداخل نكنه» ؟
لطفا يه مقدار بيشتر توضيح بديد و اگه نكته ي ديگه اي هم هست بفرماييد
پاسخ

پیام‌های این موضوع
راديو تلسكوپ ( از تئوري تا عمل ) - توسط mohandes - 09-07-2010, 03:57 PM

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان