یک ترفند برای افزایش نور ورودی به تلسکوپ های نیوتونی
منظورم این بود که خودمونو محدود نکنیم به چیزهایی که گفتین مثل "نور باید موازی با محور اینه اولیه بتابه، نه با زاویه" درسته ! ولی ذر آخر بایک آینه تخت دیگه نور رو با محور اصلی آینه موازی میکنیم لازم نیست از اول این قید رو داشته باشیم چون در آینه تخت زاویه گرای پرتوهای نور رو تغییر نمیدن و میشه بازیابیش کرد ویا مثل "امکان نداره اینه ها خارج از لوله باشن، مگر اینکه خود لوله رو برداریم." البته که بدون اینکه لوله رو برداریم میشه اساس کار من هم همین بود که تغییری در لوله و مقر داده نشه فکر میکنم مطالبم رو ناقص گفته باشم Sad واما در مورد آرایش آینه ها ببینید دقیقا در یک خط وپشت سرهم هرآینه یک سطحه و هرسطحی بارتابی داره پس برآیند دارن اگه خیلی نزدیک باشن برهم منطبق میشن (خود آینه های تخت منظورمه) ولی اگه فاصله معقولی رو بدیم یا از آینه بزرگتر شروع و به آینه های کوچیکتر همراستا برسیم این حالت پیش میاد من نوی آزمایشم لامپ اتاق روبروئی رو یک شئ نوارنی که در آسمون هست فرض کردم اتاق ربروش تاریک و شئ نوارنی از در اتاق معلوم بود با جایگذاری آینه ها با فاصله نور رو به دیوار روبرو که تاریک بود منعکس کردم حالا مشخص بود که بازتایش نور آینه ها اگه روی دیوار بهم میرسیدن پرنور تر بودن ولی برای آشکار کردن تصویر نیار به یک عدسی همگرا داشتم با فاصله کانونی مناسب وقتی آینه هارو بصورت عرضی و کنار هم میچیدم به تعداد آینه ها تصویر داشتم البته در حالت پشت سرهم هم چند تصویری وجود داره ولی میشه فصل مشترک هارو بدقت برهم منطبق کرد کاری که در حالت قبل انجام نمیشد البته من این هم منظورم نبود بلکه برای هر آینه یک عدسی نیاز دارم که امشب جور نشد ولی اگه هرآینه و عدسی نور رو کانونی و بعد توسط عدسی واگرا مستقیم کنن اونموقع میشه برای ارسالش به تلسکوپ تصمیم گرفت ولی در حین آزمایش فک کردم حالا که از عدسی استفاده میکنم این روش بدرد تلسکوپ های شکستی بیشتر میخوره تا بازتابی فقط هزینه ها بالا میره ولی خوب اول راهه مطمئناً ناخودآگاه آدم روش فکر میکنه و باز میاد آزمایش میکنه تا یه چیز بدرد بخوری ازآب درآد به امید اون روز دوستان گلم شبتون قشنگ Wink
پاسخ

پیام‌های این موضوع
یک ترفند برای افزایش نور ورودی به تلسکوپ های نیوتونی - توسط bigstar344 - 04-10-2014, 01:59 AM