ساختار سیاه چاله
می خواستم بپرسم سیاه چاله هایی از چه ذراتی ساخته شده اند.
از کوارک های به هم چسبیده یا نوترون و پروتون.
پاسخ
lfigo170 نوشته: می خواستم بپرسم سیاه چاله هایی از چه ذراتی ساخته شده اند.
از کوارک های به هم چسبیده یا نوترون و پروتون.
پروتن ها رد میشن چون حتی در ستاره های نوترونی پایدار نمیمونند و با یه الکترون واکنش میدن و نوترینو و نوترون میدن
باید عرض کنم که حداقل طبق الاعات من، ما از توی سیاهچاله ها اطلاعاتی نداریم و سیاهچاله غیر چرخان یه نقطه تکینه و جرم در یه نقطه جمع شده با چگالیه بینهایت.. اما منطقی اینه که در طی فرایند تشکیل سیاهچاله ها فشار تبهگنی نوترون ها هم تاب نیروی گرانش رو نمیاره و تبدیل میشن به ذاراتی که فشار تبهگنیشون بتونه فشار گرانش رو خنثی کنه.. حالا حدس من اینه که این تگینی ناشی از این مسئله میتونه باشه که فشار تبهگنی ذرات بینادی هم تاب فشار گرانشی رو نیاره
دوستانی که اطلاع دقیق دارن لطفا بگن تا من هم استفاده کنم
پاسخ
fffarzin نوشته: پروتن ها رد میشن چون حتی در ستاره های نوترونی پایدار نمیمونند و با یه الکترون واکنش میدن و نوترینو و نوترون میدن
باید عرض کنم که حداقل طبق الاعات من، ما از توی سیاهچاله ها اطلاعاتی نداریم و سیاهچاله غیر چرخان یه نقطه تکینه و جرم در یه نقطه جمع شده با چگالیه بینهایت.. اما منطقی اینه که در طی فرایند تشکیل سیاهچاله ها فشار تبهگنی نوترون ها هم تاب نیروی گرانش رو نمیاره و تبدیل میشن به ذاراتی که فشار تبهگنیشون بتونه فشار گرانش رو خنثی کنه.. حالا حدس من اینه که این تگینی ناشی از این مسئله میتونه باشه که فشار تبهگنی ذرات بینادی هم تاب فشار گرانشی رو نیاره
دوستانی که اطلاع دقیق دارن لطفا بگن تا من هم استفاده کنم
اما اگر سیاه چاله از جنس ذرات بنیادی است. در این صورت برای تبدیل ستاره نوترونی به سیاه چاله باید نوترون ها در هم ادغام شوند.
و این خود یک واکنش هسته ای است. آیا شما در مورد این واکنش اطلاعاتی دارید؟
پاسخ
lfigo170 نوشته: اما اگر سیاه چاله از جنس ذرات بنیادی است. در این صورت برای تبدیل ستاره نوترونی به سیاه چاله باید نوترون ها در هم ادغام شوند.
و این خود یک واکنش هسته ای است. آیا شما در مورد این واکنش اطلاعاتی دارید؟
نه متاسفانه من زیاد تو مسائل ذرات بنیادی وارد نیستم.. اما میشه فشار گرانشی رو بر حسب فشار تبهگنی هر ذره بنیادی حساب کرد تا برای جرم های مختلف سیاهچاله دید احتمال اینکه جه ذراتی میتونند وجود داشته باشند چقدره.. اگه کسی تا حالا این کار رو نکرده باشه مقاله خوبی میشه که تو مجلات ISI به صورت Letter میشه چاپش کرد
پاسخ
fffarzin نوشته: نه متاسفانه من زیاد تو مسائل ذرات بنیادی وارد نیستم.. اما میشه فشار گرانشی رو بر حسب فشار تبهگنی هر ذره بنیادی حساب کرد تا برای جرم های مختلف سیاهچاله دید احتمال اینکه جه ذراتی میتونند وجود داشته باشند چقدره.. اگه کسی تا حالا این کار رو نکرده باشه مقاله خوبی میشه که تو مجلات ISI به صورت Letter میشه چاپش کرد
میتونیم یه کار دیگه بکنیم. حداقل جرم را برای نوترونی بودن سیاه چاله ها حساب کنیم.
اگر جرم میکرو سیاه چاله های یافت شده کمتر از آن باشد. یعنی سیاه چاله از جنس کوارک است اما در این صورت باید به دنبال اطلاعات درباره ی ادغام نوترون ها بگردیم.
پاسخ
lfigo170 نوشته: اگر جرم میکرو سیاه چاله های یافت شده کمتر از آن باشد. یعنی سیاه چاله از جنس کوارک است اما در این صورت باید به دنبال اطلاعات درباره ی ادغام نوترون ها بگردیم.
بحث سیاه چاله های نا پایدار جداست.. اینجا حرف سر سیاهچاله های پایداره
پاسخ
من يك نكته رو بگم و اميدوارم بتونم مطلبي رو اينجا بنويسم در اين مورد:
به گستره‌ي انرژي‌ها دقت بايد كرد. وقتي مي‌گيم فرايند نوتروني انجام ميشه، مسأله اينه كه از اصل عدم قطعيت و حدهاي ذرات بنيادي بدونيم چه نوع اتفاقي در حد هسته‌اي يا ذرات بنيادي مي‌افته. فقط مسأله نام سياه‌چاله و ذرات بنيادي نيست. تلويحاً اينجا اشاره‌ي خيلي غير مستقيم شده ولي شما تا از بقاي انرژي استاده نكنيد نمي‌تونيد متوجه بشيد چه اتفاقي داره مي‌افته. اميدوارم وقت بشه يك مطلبي مي‌نويسم.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ