نقشه ای برای رصد دنباله دار گاراد یاc/2009p1
میخواستم بدونم ایا کسی نقشه ای برای رصد دنباله دار گاراد یاهمون c/2009p1 نداره:confused:
پاسخ
سلام
Comet C/2009 P1 Garradd
به همه پیشنهاد می کنم این دنباله دار رو رصد کنند.دنباله دار جالبیه.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
لینک زیر هم نقشه ی دقیقی رو برای رصد این دنباله دار داره
Comet C/2009 P1 (Garradd) in 2011
پاسخ
ممنون
من دیشب این دنباله دارو رصد کردمCool البته وضعیت جوی افتضاح بود و به سختی از زمینه آسمون قابل تشخیص بودSad
پاسخ
از کجا رصد کردید؟ حد قدرتون چند بود؟
پاسخ
خب بذار ببینم......Rolleyes
به خاطر وجود گرد و غبار تو جو و وجود ماه قدر آسمون حدود 3 بود.
از تو حیاط خونمون و در روستایی واقع در 45 کیلومتری شیراز رصد کردم . ساعت هم 11:40 شب بود.
پاسخ
-Vega- نوشته: خب بذار ببینم......Rolleyes
به خاطر وجود گرد و غبار تو جو و وجود ماه قدر آسمون حدود 3 بود.
از تو حیاط خونمون و در روستایی واقع در 45 کیلومتری شیراز رصد کردم . ساعت هم 11:40 شب بود.

دوست عزیز، تصویری از آن با دست بگشید و بعد اسکن کنید. در بخش گزارشها قرار دهید. Smile
پاسخ
دوست عزیز متاسفانه همونطور که قبلا ذکر کردم به خاطر گرد و غبار زیاد من به سختی موفق به رصد دنباله دار شدم وتنها به صورت یه هاله رصدش کردم و در ضمن من اسکنری در اختیار ندارمSad
حالا یه چیزی رو بگم شاید برای شما هم جالب باشه.من برای رصد از برنامه ای به نام Starmap Pro که برای آیفون منتشر شده استفاده میکنم. این برنامه در نوع خودش فوق العاده دقیقه و برای مثال اطلاعات بیش از 2 میلیون ستاره و تمامی اجرام NGC,IC,Messier,Caldwell و مختصات چند صد دنباله دار رو هم داره.برای استفاده از این برنامه باید یا شهر خودتون رو انتخاب کنید یا مختصات جغرافیایی اون رو وارد کنید ولی شیراز توی لیست شهرها نبود و مختصات جغرافیاییش رو هم نداشتم پس مجبور به انتخاب تهران شدم.Wink
دو شب پیش موقع رصد این دنباله دار برنامه محل دنباله دار رو تا 99 درصد درست نشون داد ولی به اندازه کمتر از نیم درجه جابجا نشونش میداد یعنی برنامه میگفت دنباله دار باید کنار این ستاره باشه ولی خود دنباله دار کنار ستاره دیگه ای بود!!! این مساله خیلی ذهن منو به خودش مشغول کرده بود چون هم به این برنامه اعتماد داشتم و هم به رصد خودم!Cool تا اینکه دیشب هم دقیقا همون اختلاف رو دوباره متوجه شدم! و امروز صبح به جواب معما رسیدم. این اختلاف نه به خاطر اشتباه من بود و نه به خاطر برنامه. این مساله تنها اختلاف منظر شیراز و تهران نسبت به این دنباله دار بود! چون این دنباله دار در فاصله 1.4 واحد نجومیه باعث به وجود امدن اختلاف منظر شده یعنی اگه یه خورده ریاضی بلد باشم (که نیستم!) شاید بتونم خودم فاصله زمین تا این دنباله دارو محاسبه کنم!:-D
این اتفاق شاید زیباترین چیز در مورد نجوم بود که برای من اتفاق افتاده بود... ببخشید اگه سرتونو درد آوردم.
پاسخ
سلام دوستان...
من و جمعی از دوستان هم پریشب تونستیم دنباله دار گاراد رو رصد کنیم.. راستش اصلا هدف رصد جمعه شبمون این دنباله دار نبود و اصلا یادش نبودیم، و وقتی داشتیم اجرام مسیه رو بررسی و رصد میکردیم رسیدیم به m71 و وقتی مهدی آجیلی (دوست و همکار و البته پسرخاله ام) داشت با starry night بررسیش میکرد به اسم گاراد برخورد و یاد مقاله همکارمون خانم امیری افتادیم درباره گذر این دنباله دار از m71 و متوجه شدیم که از چه سوژه ی مهمی عافل بودیم و با عجله پشت تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی رفتیم و مهدی با حرکت های فرز همیشگی رفت رو m71 و ما با چشمی 25 mm تصویر زیبایی از این دو جرم رو کنار هم داشتیم. این خوشه کروی در تصویر به خاطر قدر زیادش (روشنایی نسبتا کم) تصویری شبیه به تصاویر کهکشان ها از پشت تلسکوپ داره و دنباله دار گاراد در کنار اون از تصویر مبهم تری برخوردار بود و البته فضای نسبتا بیشتری رو هم در میدان دید اشغال کرده بود.
حد قدر اون شب رو با توجه به این که زیاد هم از تبریز دور نشده بودیم (البته به خاطر باران روز قبل هوا شدیدا تمیز بود) چیزی در حدود 5.5 میدونم که البته شاید نظر همراهای اون شبم غیر از این باشه.
جای خالی دوربین عکاسی در رصد این سوژه شدیدا احساس می شد... Wink
انجمن نجوم آیاز تبریز
www.AyazAstro.com
پاسخ
با سلام
منم جمعه شب از کهک قم با تلسکوپ دابسونی 12 اینچ گارراد رو دیدم خیلی واضح و زیبا بود و با m71 در یک میدان دید جا می شد.
واقعا خیلی سخت می شه فرق یه دنباله دار با یک جرم غیر ستاره ای رو فهمید ، بنده خدا حق داشته مسیه!
پاسخ