معرفی برخی از دنباله دارها
دنباله دار آرند-رولاند
دنباله‌داری که در اوائل سال 1957 توسط دو ستاره شناس بلژیکی با روش عکسبرداری رصدخانه uccle کشف شد و بعد از مدتی به صورت دنباله‌داری روشن قابل مشاهده با چشم غیر مسلح از قدر 1- درآمد. طول دم این دنباله‌دار 25 تا 30 درجه‌ می رسید.ضد دم یا Antitail با طول حدود 15 درجه داشت مدار آن هایپربولیک بوده و کشیدگی مداری ان به 9/119 درجه می رسید.
هرکجا هستم باشم ، آسمان مال من است!
پاسخ
دنباله دار انکه

این دنباله دار هر ۳/۳سال (یکی از کوتاه ترین دوره های چرخش بدور خورشید)در مناطق داخلی منظومه شمسی خودنمایی می کند . ۵۹ ظهور ثبت شده دارد ودر سال ۱۷۸۶ میلادی توسط ستاره شناس فرانسوی Pierre Méchain.کشف شده است ودرسال ۱۸۱۹ توسط ستاره شناس آلمانیJohann Encke مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.این دنباله دار در آویل ۲۰۰۷ دوباره در آسمان ظاهر شده ومانند ستاره ای از قدر ۴ درخشیده است. نزدیک ترین فاصله با خورشید درون مدار سیاره تیر و دورترین نقطه مداری آن در مدار سیاره مریخ قرار دارد
پاسخ
دنباله دار بیلا

این دنباله دار در سال 1772 توسط montaigneکشف شد وسپس در سال 1805 توسطpons دوباره مشاهده شد.در سال 1826 یک افسر ارتش اتریش آنرا مشاهده کرد ومتوجه شد که این دنباله دار همان دنباله داری است که در سال 1805 مشاهده شده است ودنباله دار به نام او ثبت شد.دوره چرخش دنباله دار 6/6 سال بود ودر چنددوره بعد نیز مشاهده شد تا اینکه در سال 1845 به دو دنباله دار مجزا تبدیل شد .در سال 1846 جدایی دو تکه آن به 240000 کیلومتر رسیده بود .در سال 1852 برای آخرین بار مشاهده شد.در سال 1872 و1885 دو بارش شهابی در مسیر آن رخ داد که مرکز آن در صورت فلکی آندرومدا بود.
پاسخ
دنباله دار ارست

دنباله دار P/d'Arrest در سال 1854 توسط Heinrich d'Arrest كشف گرديد. جالب است كه اختلالات مداري موجب شده كه از زمان كشفش تا‌كنون دوره تناوبي متغير بين 6.2 تا 6.7 سال داشته باشد و در حال حاظر تقريبا هر 6.5 سال به دوستان زميني خويش سري ميزند. d'Arrest دنباله‌داري با سابقه و مهم است و در بسياري از مطالعات قبلي و كارهاي تحقيقاتي مورد برسي بوده است.تا‌كنون بارها به محدوده‌ي چشم غير مسلح آمده و هر بار نقشي ديگر از جلوه‌هاي خويش را به رخ زمينيان كشانده است. بسياري از رصدگران سالخورده براي چند بار گذر‌هاي مختلفش را شاهد بوده‌اند.
پاسخ
دنباله دار بروتون
اين دنباله دار در 27 تير سال 1385 توسط John Broughton كشف شد. او اين دنباله‌دار را در عكسي كه با دوربين CCD گرفته بود يافت. او يك رصد‌خانه شخصي دارد و سالها است كه برنامه‌ي شخصي خودش را در كار‌هاي اكتشافي نجوم دنبال مي‌كند. تا‌كنون چند صد خرده سيارك كشف كرده و يك سال قبل از كشف OF2 يك دنباله‌دار تناوبي كم نور ديگر را نيز كشف كرده بود. OF2 در زمان كشف كاملاً ستاره‌اي شكل و در ابتدا يك سيارك قلمدادمی شد تا اينكه با عكاسي يك تلسكوپ 1.5 متري از آن، ماهيت اصلي‌اش هويدا شد.

اين دنباله‌دار غير‌تناوبي است و از آن دسته از فرستادگان ابر اورت است كه تنها يك بار با داخل منظومه مي‌آيند
پاسخ
دنباله دار برورسن
Brorsen comet
نام دنباله دار ی کوتاه دوره که در سال 1846 توسط Theodor Brorsen کشف شد.طول دوره آن 5.5 ساله بود وبعد از 5 بار عبور در سال 1879 برای آخرین بار مشاهده شد.احتمالا" این دنباله دار تکه تکه شده است.
پاسخ
دنباله دار برورسن متکالف

دنباله داری کوتاه دوره که توسط Theodor Brorsen در20 ژولای سال 1847 کشف شد.در نیمه اوت همان سال قدر آن به 6.5 رسید واز آنجاییکه مدت زمان کوتاهی در آسمان ظاهر شده بود پارامترهای مداری آن به خوبی محاسبه نشد.این دنباله دار در سال 1919 برای بار دوم در آسمان ظاهر شده و توسط H.Metcalfمورد بررسی قرار گرفت. با وجود تغییرات مداری به نظر می رسد که این دنباله دار تحت تاثیر نیروی غیر گرانشی مانند فشار ناشی از جتهای سطحی خود باشد.در حال حاضر دوره چرخش این دنباله دار ۵۴/۷۰سال باشد.
پاسخ
دنباله دار بنت

ستاره دنباله داری که در سال 1970 براحتی باچشم قابل مشاهده بود.این دنباله دار توسطj.bennet در آفریقای جنوبی کشف شد.طول دم غباری این دنباله دار به سی درجه می رسید.در روشن ترین وضعیت قدر آن به نیم رسید دم یونی آن نیز با توجه به فعالیت شدید خورشید بسیار متغییر وفعال بود. ابری هیدروژنی بزرگ هسته آن را در بر گرفته بود.

فایل‌های پیوست
.gif   bennet-sm.gif (اندازه 16.1 KB / تعداد دانلود: 113)
پاسخ
دنباله دار بورلی

نام یک دنباله دار کوتاه دوره که در دسامبر 1904توسطAlphonse Borrely فرانسوی کشف شد.قدر آن به 8 میرسدودوره آن 6.86 ساله است.در آخرین بازگشت آن در سال 2001 سفینه Deep SPACE 1 به ملاقات آن رفت وتصاویری از آن تهیه نمود.این دنباله دار بعد از دنباله دار هالی دومین دنباله داری می باشد که از هسته آن عکسبرداری شده است.ابعاد هسته آن 6*3 کیلومتر ورنگ آن تیره است.تصاویر گرفته شده سه نقطه جوشان سطحی را نشان می دادند.

فایل‌های پیوست
.jpg   borrelly%20comet.jpg (اندازه 6.68 KB / تعداد دانلود: 113)
پاسخ
دنباله دار لولین
Comet C/2007 N3 Lulin
C/2007 N3 Lulinنام دنباله‌داري است که در يكي از رصدخانه‌هاي فعلي فعال در زمینه دنباله‌دار‌ها ،رصد‌خانه Lulin در چين كه البته توسط كشور تايوان حمايت مي‌شود کشف شده است. فعاليت و پروژه كنوني آن نيز طرح Lulin Sky Survey است. تعدادي از دانشجويان نيز در اين پروژه همكاري مي‌كنند و اين دنباله‌دار توسط يكي از آنان كشف گرديد. Quanzhi Yeدر 21 تير ماه سال گذشته موفق شد Lulin را كه آن زمان AU 5.66 از زمين فاصله داشت را كشف كند. در آن هنگام از قدر 19 و يك جرم كاملاً ستاره‌اي به نظر مي‌رسيد و سيارك پنداشته شد تا اين‌كه پس از برسي دقيق با تلسكوپ‌هاي قوي‌تر معلوم گشت كه دنباله‌داري نوظهور است.
عجيب اين است كه نام اين دنباله‌دار از نام كاشف گرفته نشده بلكه نام محل كشف آن است كه در آن صورت بايستي Ye نام مي‌گرفت.
ويژگي هاي مداري Lulin بسيار جالب است. اين دنباله‌دار از نوع تناوبي‌ها است ليكن ظاهرا تناوبي‌بودن با نبودنش خيلي فرق نمي‌كند! چرا كه محاسبات تاكنون اين‌گونه نشان مي‌دهد كه دوره تناوبش در حدود 28.5 ميليون سال است! مدارش بيضي بسيار بسيار كشيده‌اي است كه واقعا از دوردست با خط راست خيلي تفاوت نمي‌كند. خروج از مركز مداريش تا چهار رقم اعشار 9 و پس از آن هم 87 است. نكته‌ي جالب ديگر اين است كه ميل انحراف مداريش تنها 1.4 درجه با دايرة‌البروج تفاوت دارد يا به عبارت بهتر مدارش از مدار ماه هم صاف‌تر است.بنابر‌اين همواره آن را در حدود دايرة‌البروج خواهيد يافت.

فایل‌های پیوست
.jpg   comet-c-2007-n3-lulin-img-1.jpg (اندازه 32.1 KB / تعداد دانلود: 113)
پاسخ