آموزش ستاره شناسی در دبیرستان
آموزش و پرورش واقعا به ستاره شناسی کم لطفی کرده.
این موضوع رو از مطالب کتب درسی کاملا میشه درک کرد. مثلا تو کتاب علوم تجربی سوم راهنمایی بخشی به نام فراتر از زمین هست که کلا 8 صفحه داره که نصف بیشترش عکسه . مطالبش هم که.... Sad Sad Sad
پیدایش منظومه شمسی رو تو 6 خط نمیدونید چه طوری توضیح داده :x , یه عکس داغون از m101 زدن تو کتاب زیرش نوشتن کهکشان راه شیری :oops: , برای تعریف لکه های خورشیدی نوشتن در سطح خورشید قسمت های سردتری هم وجود دارد که تیره رنگند و به نام لکه های خورشیدی معروفند و :oops: :x Sad Sad :oops: :!: Sad .....
پاسخ
اگه دولت و آموزش پرورش ما چیزی بارشون بود وضع مملکت ما این نبود :x
پاسخ
البته من دقيقا متوجه نشدم كه دلايل كساني كه اصرار به گنجاندن نجوم در درس عادي مدارس دارند چيه ؟
ولي به نظر من نجوم از لحاظ كاربرد و تخصصي و مشكل بودن مطالبش قابليت گنجانده شدن در دروس مدرسه رو نداره. اون هم براي بچه هايي كه توي رياضي و فيزيك عادي مدارس ميمونند و وقتي به ديفرانسيل و انتگرال و هندسه تحليلي ميرسند سه چهار باري ميفتن !!!
ولي گذشته از شوخي ماهيت درس نجوم و قابل لمس نبودن مفاهيم نجومي در زندگي عادي و البته نداشتن بازار كار در ايران باعث ميشه كه فقط و فقط كسايي بهش رغبت نشون بدن كه دقيقا اهميت و زيبايي نجوم رو درك كرده باشن. شايد هم بشه گفت كه فقط آدماي خاص به اين رشته علاقه نشون ميدن.
پس به نظر من كاري كه ميشه كرد ترويج و شناساندن زيبايي هاي نجوم به مردم و مخصوصا بچه هاست كه اين هم در قالب برنامه هاي فوق برنامه يا انجمن ها امكان پذيره.
ما درس سحر در ره ميخانه نهاديم...
پاسخ
منم منظورم فوق برنامه در مدارسه یا اگه توی کتاب درسی فیزیک یه فصل کوچیک هم باشه کافیه.
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
ما امسال درس فوق برنامه زبان در حد خیلی پیشرفته ،کامپیوتر و رباتیک داشتیم هیچکدام از بچه ها به این درس ها توجهی نداشتن به جز کامپیوتر که مدرک icdl داشت.
خب حالا اگه بخوان نجوم رو اضافه کنن حتما باید واسش یه نمره ایی چیزی در نظر گرفته بشه که دانش اموزان اهمیت بدن.
هرچند که باز با وضع اموزش و پرورش فعلی چیزی بهتر این نمیشه انتظار داشت.
«اهورامزدا گفت ای زرتشت اسپنتمان تو نباید که عهد و پیمان بشکنی
چه آن عهدی که تو با یک دروغ پرست بستی و
نه آن عهدی که با یک راستی پرست بستی
چه معاهده با هر دو درست است خواه یکتاپرست خواه مشرک»
مهریشت فقره 2
پاسخ
از نظر من نباشه بهتر از اینکه باشه ولی اطلاعات غلط بدن .
پاسخ
از نظر من نباشه بهتره تا باشه و نمره داشته باشه. نمره باعث میشه بچه ها بدتر بدشون بیاد.
پاسخ
البته میدونید که قبلا جزو دروس اصلی مدارس بوده. اما به نظرم اگه مربی هایی انتخاب کنن که خودشون ذوق و شوق داشته باشن بچه ها به وجد میان. به نظر معلم خوب مهمترین مسئله است. ما خودمون اگه یه استاد بد اخلاق باشه و با بی میلی درس بده مشخصه سر کلاسشم به اجبار تحملش میکنیم چه برسه به اینکه بریم و باهاش بحث کنیم.
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
لازم نیست حتما تئوری باشه میتونه عملی باشه
«اهورامزدا گفت ای زرتشت اسپنتمان تو نباید که عهد و پیمان بشکنی
چه آن عهدی که تو با یک دروغ پرست بستی و
نه آن عهدی که با یک راستی پرست بستی
چه معاهده با هر دو درست است خواه یکتاپرست خواه مشرک»
مهریشت فقره 2
پاسخ
اما اگه همون درس تئوری هم خوب درس داده بشه تاثیر خودشو میذاره
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ