اشتباه در اعلام ماه رمضان سال 1390 هجری خورشیدی !!!!!!!!
سلام دوستان.
من اینبار هم میخوام از اشتباهی که در ماه های قمری پیش اومده مطلبی رو بنویسم.
ولی اینبار دیگه به نظر نمیرسه که تقویم اشتباهی کرده باشه.
این موضوع مربوط به ماه رمضان امسال هست. دلیل اینکه تا الان این موضوع رو توو تاپیک مطرح نکردم، مشکلی بود که امسال برای گروه رصد هلال ما پیش اومد و با 14 روز اختلاف این پست رو مینویسم.
هلال ماه رمضان امسال یک هلال بحرانی بود. در این شکی نیست که دیدن هلالی با این وضع خیلی مشکله و نیاز به اطلاعات و تجربه زیادی داره.
امسال از بین صد و خورده ای گروه رصد هلال که شاید از بین اونها 10 گروه هم نبود که تجربه رصد هلال بحرانی رو داشته باشن تنها 1 گروه 100% هلال رو روئت کرد، 3 گروه رصد مشکوک داشتند و بقیه روئت نکردند.
اون یک گروه هم گروه حاضر در تفت استان یزد متشکل از مهندس رستمی دبیر علمی کمیته روئت هلال بیت رهبری و اینجانب بود که تجربه رصد هلالهای بسیاری را داریم. ما این هلال را در ساعت 17:05 روز یکشنبه 9.5.90 رصد کردیم و بیش از 1 ساعت آنرا دنبال کردیم و حتی از آن عکس هم گرفتیم. اما روز دشنبه اول رمضان اعلام نشد.
حال سوال مهم اینجاست که آیا ما که هلال را با چشمان خودمان دیدیم باید به کار خودمان ایمان داشته باشم و یا اینکه به دلایلی که گفتنشان شاید درست نباشد و من اجازه مطرح کردن آنها را ندارم ماه رمضان را باید یک روز دیرتر شروع کنیم؟ اهمیت این موضوع اینجاست که ماه رمضان دارای شبهای قدر است و دیر و زود کردن آن بروی این شبها تاثیر میگذارد.
ضمنا جناب مهندس رستمی خود صاحب یک معیار روئت هلال بنام معیار مثلثی هستند که اساس آن برای هلالهلی بحرانی است.
عکسی که ما از هلال گرفتیم پردازش شده است ولی این دلیل نمیشود که ماه با چشم هم دیده نمیشده.

عکس هلال ماه رمضان[ATTACH=CONFIG]905[/ATTACH]برای دیدن عکس بزرگتر بروی عکس کلیک کنید.

فایل‌های پیوست
.jpg   r2.jpg (اندازه 15.31 KB / تعداد دانلود: 33)
پاسخ
عکس فاجعه ایه.:lol: ولی به هر حال عکسیه که هلال رو ثبت کرده.
پاسخ
این عکس با موبایل گرفته شده. چون ccd خراب شد.Sad
ولی با چشم از پشت تلسکوپ یه کم واضح تر از این دیده میشد.
پاسخ
ali_solo_ejay نوشته: این عکس با موبایل گرفته شده. چون ccd خراب شد.Sad
ولی با چشم از پشت تلسکوپ یه کم واضح تر از این دیده میشد.

تصویر شما بسیار عالی و در عین حال بسیار مفید و علمی است. دوست عزیز Regulus شما بیشتر به این موضوع توجه کنید که این عکس بار علمی بسیار بالایی دارد و نحوه*ی تهیه عکس هم در شرایط بسیار سختی است. بازهم از دوست عزیزمان آقا علی متشکریم. Smile
پاسخ
من دیشب که قانونا باید ماه کامل می بود با تلسکوپ به ماه نگاه کردم قرص ماه اصلا کامل نبود و چند درصد قرص توی سایه بود.
از این نمیشه نتیجه گرفت که اول ماه اشتباه اعلام شده؟ Sad
پاسخ
نه این نمی تونه دلیل باشه. در اینکه هلال ماه امسال یه روز زودتر وجود داشته شکی نیست ( از نظر محاسباتی) ولی مهم دیدن هلال که خیلی سخت بوده و دیده نشده. ولی حالا ali_solo_ejay می گن که این هلالو دیدن و از اون عکس گرفتن. که این عکس (با وجود کیفیت پایین) قابل استناده و حالا این ستاد رویت هلال بوده که باید اینو قبول می کرده که نکرده.
پاسخ
ظاهرا دوستمون regulus نمیخواد قبول کنه که ما هلال ماه رو دیدیم وحتی به صحت عکسمون هم شک دارن.
ولی دوستان در اینکه یک گروه در ایران هلال رو دیدن شک نکنید. خانواده خودم و تقریبا کل فامیل و همچنین دوستام و خانواده هاشون رو حساب اینکه من ماه رو دیدم و بهشون گفتم یه روز زودتر روزه گرفتن و میخوان شبهای قدر رو هم یه شب زودتر احیا کنن. من نمیام گناه اینا رو به گردن خودم بندازم و الکی ادعای دیدن هلال رو کنم.
100% هلال رو دیدم.
شاید اعلام نکردن ماه رمضان در روز 2شنبه عاملی سیاسی :eek:، اعتقادی :neutral: و حتی لج و لج بازیConfusedhock: داشته...!!!:!:
پاسخ
Regulus نوشته: نه این نمی تونه دلیل باشه. در اینکه هلال ماه امسال یه روز زودتر وجود داشته شکی نیست ( از نظر محاسباتی) ولی مهم دیدن هلال که خیلی سخت بوده و دیده نشده. ولی حالا ali_solo_ejay می گن که این هلالو دیدن و از اون عکس گرفتن. که این عکس (با وجود کیفیت پایین) قابل استناده و حالا این ستاد رویت هلال بوده که باید اینو قبول می کرده که نکرده.

آقای یا خانم Regulus، موضوع دیدن هلال یک طرف قضیه است و موضوع فقهی آن سوی دیگر موضوع. در مورد دیده شدن هلال و عکس، این موضوع صحت دارد و مورد تأیید است. اما در مورد فقهی بهتر است از دفتر مقام معظم رهبری سوال بفرمایید.
هلال و عکس دیده و عکاسی شده بسیار قابل تحسین است و من بازهم از علی جان تشکر می کنم. Smile
پاسخ
ممنون جناب جعفری زاده. واقعت همینه.
شما درست میگید. اتفاقا من در یه محفل نجومی که هفته پیش بود هم همینو گفتم. گفتم: "از نظر نجومی روز دوشنبه شروع ماه رمضان هست ولی از دیدگاه شرعی و یا به قول شما فقهی سه شنبه شروع ماه هست"
من یه منجمم و به کار خودم و گروهمون ایمان کامل دارم. پس برای من دوشنبه شروع ماه بود.
امیدوارم پایان ماه رو دیگه اشتباه نکنن.
پاسخ
راستی نظراتتون رو در مورد ماه شوال بگید. با تحقیق کافی.:wink:
شاید اینجا جایی باشه که بتونه از همین الان جلوی اشتباه بزرگ دیگه ای رو بگیره.Idea
پاسخ