اموزش عکاسی از اسمان شب
به نام خدا

در این تاپیک قصد دارم مطالبی رو که تا اینجا خودم بدست اوردم.در اختیار دوستان قرار بدم.
برای اینکه مطالب پراکنده نباشه.به ترتیب موضوعات توضیح میدم

1:از چه دوربینی استفاده کنیم
2:نحوه کار کردن با دوربین
3:انتخاب مکان عکاسی و نکات مهم
4:چجوری شب رو صبح برسونیم
5:هدف از عکاسی اسمان شب

دوستان لطفا فقط سوالات خودتون رو مطرح کنید و پست اسپم ارسال نکنید

در اخر هم همه مطالب رو به صورت فایل pdf برای دانلود قرار میدم

با تشکر
پاسخ
در عکاسی نجومی نیازمند دوربینهای حرفه ای هستیم.دلایل فنی زیادی داره.ولی مهمترین مزیتشون رو توضیح میدم.
سنسور قلب یک دوربین هست.به طور کل دو مدل سنسور داریم

1: سنسور سی سی دی ( CCD Charge-Coupled Devices )

مزیت های سنسور CCD نسبت به سنسور CMOS عبارتند از :
حساسیت CCD به نور بشتر از CMOS است . بنابراین عکس ها در شب (Night) و داخل خانه (indoor) در دوربینهای CCD بهتر از CMOS است .
CCD نویزپذیری بسیار کمی دارد اما CMOS به نویز تصویر (اختلال تصویر) بسیار حساس است , که باعث شده یک پردازنده کامپیوتری مخصوص , جهت کاهش یا حذف نویز در دوربینهای CMOS تعبیه شود بنابر این زمان پردازش هر تصویر , طولانی تر از دوربین CCD خواهد بود .

[عکس: cmos-sensor.jpg]

۲٫ سنسورهای CMOS مخفف ( Complementary Metal Oxide Semiconducter:

مزیت های سنسورهای CMOS نسبت به سنسور CCD عبارتند از :
CMOS در مقایسه باCCD مصرف انرژی کمتری دارد که این یک ویژگی مهم برای کاربران دوربین های دیجیتال است . این دوربین ها در حدود ۳/۱ تا ۱۰/۱ دوربینهای معادل CCD انرژی مصرف می کنند .
تجهیزات الکترونیکی جانبی که برای یک دوربین لازم است میتواند به صورت مجتمع روی خود تراشه CMOS قرار داده شود . اما در مورد CCD به این صورت نیست و اضافه کردن تجهیزات برای کنترل نوردهی و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال به صورت جداگانه صورت میگیرد . این عامل باعث میشود تا دوربین های مبتنی بر CMOS ارزانتر, کوچکتر و سبک تر ساخته شوند.
به علت تفاوت در ساختار الکترونیکی دوربین های CMOS , مشکل نورگیری بیش از حد تصویر (Over exposure) کمتر به وجود می آید .

در اکثر دوربینهای امروزی سنسور cmos بیشترین کاربرد رو داره
به طور کلی دوربینهای کانن بیشترین کاربرد رو در عکاسی نجومی دارند.
پاسخ
در این پست قصد دارم دوربینهایی که برای عکاسی نجومی مناسب هستند رو معرفی کنم

یک نکته ای نسبتا مهم در خرید دوربین که خودم همیشه استفاده میکنم اینه که مهم نیست دوربین چه قیمتی داره و حتی نو یا استفاد شده.مهم اینه که خودتون چجوری استفاده میکنید.

بهترین پیشنهاد من برای عکاسی نجومی دوربین های دو رقمی و یک رقمی کانن هستش.مثل 20d 30d 40d 50d 60d.5d 6d 1d

دوربینهای 3 رقمی کانن هم خوب هستن ولی عملکردش نسبتا به دورقمی خیلی پایین تر و کنترل نویز سختر هستش ولی 500d 550d 700d بهترین در 3 رقمی هستن

من در مورد دوربین ها توضیحی ندادم بخاطر اینکه مطالب در موردشون خیلی زیاده و از حوصله من که بخوام تهیه کنم و از حوصله خواننده این مطلب خارجه.برای همین اگه سوالی در مورد دوربین بود پاسخ میدم تا مطالب کامل بشه

پاسخ
مطالب بسیار مفیدی نوشتید
بی صبرانه منتظر ادامه ی مطالب هستم
اگر میشه یه توضیح خیلی ساده از روند ثبت یه عکس از ابتدا تا انتها برای افرادی مثل من که با استروفوتوگرافی آشنایی ندارند بنویسید
برای مثال دهانه ی دوربین را باید به چشمی تلسکوپ چسباند؟
نمی شود با دوربین خالی عکس گرفت؟
پاسخ
خواهش میکنم
به این روش عکاسی افوکال میگن.این کار هم سخته هم کار بی کیفیتی هستش.ولی اگه دقت خیلی زیادی به کار ببرید ممکنه چیزی خوبی بشه.
دوربین رو باید به چشمی نزدیک کنید.اگه دوربین تون حرفه ای باشه میتونید به صورت دستی فوکس کنید اگر نیست باید کمی با دوربین بالا و پایین کنید تا دوربین جرم داخل چشمی رو در فوکس قرار بده
در مورد این مسئله هم جلوتر مفصل توضیح میدم
پاسخ
امروزه با وجود دوربینهای پیشرفته عکاسی خیلی راحت شده قبلا با دوربین انالوگ با ازمون و خطا متوجه میشدن چه تنظیماتی لازمه در یک زمان طولانی مدت

یکی از نکات خیلی مهم در عکاسی نجومی تنظیمات دوربین هست
منظور از تنظیمات:نوردهی.ایزو.دیافر اگم.نور سنجی و.... هستن.
کمتر کسی رو دیدم که از تنظیمات خودکار دوربین برای عکاسی نجومی استفاده کنه.پردازشگر دوربین در اکثر مواقع بدترین تنظیمات رو وارد میکنه و بدترین عکسی که میتونه رو تحویل میده ولی با تنظیمات دستی به مراتب بهتر عکس ثبت میشه

الان عکس میگیرید میتونید ببینید چجوریه و تنظیمات رو اصلاح کنید
ولی یکسری رویدادها هستن که باید در اون شرایط تنظیمات رو به صورت حفظی وارد کنید.مثل مقارنه و اختفا و خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی.شما فرصت ندارید تنظیمات رو پیدا کنید دوربین هم نمیتونه به دلخواه شما خودشو تنظیم کنه بنابراین باید خودتون به دوربین دستور بدید چطور عکس بگیریه
پاسخ
این روش افوکال که میگین فقط با دوربین های dslr ممکنه یا با اسمارت فون ها هم میشه؟
نیازی که به موتور و مقر استوایی فعلا نیست نه؟
پاسخ
نه یکی از مزیتهاش اینه با هر دوربین و موبایلی میشه
چند تا از عکسهایی که با روش افوکال گرفتم
این عکس رو با گوشی گرفتم
[ATTACH=CONFIG]2098[/ATTACH]

اینو با دوربین نیمه حرفه ای گرفتم
[ATTACH=CONFIG]2099[/ATTACH]
اینم با موبایل
[ATTACH=CONFIG]2100[/ATTACH]
این عکسم با دوربین نیمه حرفهای گرفتم ترکیب 40 تا عکس.(روش ثبتش:دوربین رو گذاشتم روی حالت عکاسی پیاپی با سرعت بالا و کیفیت کمتر)
[ATTACH=CONFIG]2102[/ATTACH]

همه عکسها ادیت شده هستش

فایل‌های پیوست
.jpg   k.jpg (اندازه 55.42 KB / تعداد دانلود: 18)
.jpg   DSCF6006.jpg (اندازه 48.67 KB / تعداد دانلود: 20)
.jpg   DSC01237gg.jpg (اندازه 9.74 KB / تعداد دانلود: 13)
.jpg   DSCF6988.jpg (اندازه 7.27 KB / تعداد دانلود: 23)
پاسخ
برای عکاسی در شب دوربین حالتهای پیش فرض داره که متاسفانه من تا الان ندیدم درست کار کنه.مگر در دوربینهای تک رقمی کانن و نیکون که نویز نداره بشه بهش تکیه کرد

این روشی که میخوام در این پست توضیح بدم در پی ازمون و خطا زیادی بدست و اوردم و اکثر عکاسهای اسمان شب همین کار رو میکنند

اول باید mode دوربین رو تنظیم کنید.بهترینشون m هست
[عکس: 8peo0h9wi79j0yxjgoia.jpg]

بعد از این باید نوردهی و دیافراگم و ایزو رو تنظیم کنید.

در بیشتر مواقع دیافراگم باید در بازترین حالت خودش قرار بگیره تا نور بیشتری در سنسور به ثبت برسه

ایزو هم تا حدودی یک پارامتر ثابتی هست.با توجه به نسبت نویز به سیگنال دوربین باید یک عدد ثابتی رو همیشه در نظر داشته باشید.علت اینکه میگم ثابت باشه اگه کمتر باشه نور کمتر در عکستون ثبت میشه اگه بیشتر باشه نویز بیشتری در عکستون ثبت میشه برای همین باید یک مقدار مشخصی رو تعیین کنید تا در شب رصدی درگیر کارهای اضافه نشید

نوردهی یک قسمت کاملا مهمی هست.چون mode m کاملا تنظیماتش دستیه شما باید دقت زیادی رو در انتخاب نوردهی داشته باشید.ممکنه با انتخاب یک عدد اشتباه عکستون رو خراب کنید.

من عدد خاصی رو مطرح نکردم چون در هر دوربین و لنز متغییره
ولی استاندارد عکس نقطه ای ستارها
نوردهی دیافراگم 3.5 ایزو 1600 نوردهی 30 ثانیه هست.با لنز نرمال روی دوربینهای کانن و نیکون
پاسخ
ببخشید چون آگاهی من کمه میپرسم شاید برای خیلی ها هم سوال باشه .وقتی میگید نوردهی 30 ثانیه یعنی باید سی ثانیه دکمه شاتر را بگیریم یا اینکه روی سرعت سی ثانیه تنظیم میشه ؟
پاسخ