ایردیوم چیست
#1
سلام دوستان اینجا بحث سرماهواره ها است میخوام یه چیز کلی دربارشون توضیح بدم و چی هستن لطفا سوالاتتون مربوط به بحث باشه

تشکر
پاسخ
#2
خب اول کاری بگم که یکی از مشکلات منجمین آماتور عدم آگاهی از پدیده ای به نام درخشش ایریدیم (Iridium Flares) است که با شهاب ها اشتباه گرفته می شوند و باعث خطاهای بسیاری می شوند.

آشنایی با درخشش ایریدیم: زمانی که ماهواره ها در مدار به دور زمین در گردشند نور خورشید را منعکس می کنند که این انعکاس نور ممکن است به سوی چشمان ناظر باشد که حتی با قدر بسیار کم برابر ۷- نیز ممکن است مشاهده شوند.
برای رصد درخشش ایریدیم می توانید از روشی که در پایین شرح داده ام استفاده کنید.

ابتدا به سایت :Heavens-Above بروید سپس محل زندگی خود را تعیین کنید.(برای اینکار اینجا کلیک کنید سپس نام شهر خود را در قسمت Search String بنویسید و در مرحله بعد روی submit کلیک کنید در صفحه ای که باز می شود نام شهر خود را با توجه به استانی که در آن واقع است انتخاب کنید با این کار به صفحه اصلی باز می گردید.)

برای مشاهده زمان محل درخشش در قسمت Satellites روی next 24 hrs یا next 7 days کلیک کنید که گزینه اول برای ۲۴ ساعت آینده است و گزینه دوم برای یک هفته آینده است.

فقط لطفا به این نکته توجه کنید که زمان نمایش داده شده زمان محلی است.
پاسخ
#3
البته در تکمیل این بحث باید این نکته را هم در نظر گرفت که : درخش ایریدیم مربوط به همه ی ماهواره ها نیست ، بقیه ی ماهواره ها بغیر از 77 ماهواره ی ایریدیم که در مدار قرار دارند ، درخشش ندارند ، بلکه فقط در اسمان با قدری ثابت دیده می شوند و رد می شوند ، اما 77 ماهواره ی ایریدیم که قبل از درخش ایریدیم قدر کمی دارند ، در هنگامی که نور خورشید را بازتاب می کنند ، قدر انها به -8 در مرکز بازتاب می رسد ، و در کناره های نوار بازتاب تا -1 پایین می اید.


(ضمنا یک نکته ی جالب ، دلیل نام این ماهواره ها که اسمشان "ایریدیم" است ، این است که تعداد این ماهواره ها 77 تاست ، یعنی دقیقا عدد اتمی عنصر ایریدیم!!!)
پاسخ
#4
چندتا عکس هست که لازم دونستم نشونتون بدم کمکتون میکنه
[عکس: Iridium_53_Flare.jpg]


[عکس: img_0060_ed_fw.jpg]


[عکس: iridium---.jpg]
پاسخ
#5


راهنمای استفاده از جداول :

در جداول مربوطه درخشش ایریدیوم برای شهر های تهران و مشهد و رشت و شیراز و تبریز در سال 1385 پیش بینی شده است. طول و عرض جغرافیایی درنظر گرفته شده برای این شهر ها به قرار زیر است :

نام شهر


طول جغرافیایی


عرض جغرافیایی

تهران


51/4358 E


7061 /35 N

مشهد


59/6127 E


2877 /36 N

رشت


49/5901 E


2784 /37 N

شیراز


52/5555 E


6168 /29 N

تبریز


46/2885 E


0808 /38 N

حداكثر ارتفاع خورشید °5- و حداقل ارتفاع ماهواره °10 در نظر گرفته شده است . به این نكته توجه كنید كه هر چه فاصله شما از این شهر ها بیشتر باشد اعداد محاسبه شده از مقدار واقعی دور تر می شوند.

تاریخ:

تاریخ درخشش ماهواره را بر حسب تاریخ مرسوم ایران(هجری شمسی) نشان می دهد . گاهی اوقات ممكن است چندین درخشش ایریدیوم در یك روز رخ دهند.

زمان:

زمان را دقیقاً هنگامی كه نورانیت درخشش به مقدار ماكزیمم می رسد ، مشخص می كند. سعی كنید قبل از شروع به رصد ایریدیوم ساعت خود را با زمان رسمی به طور دقیق تنظیم كنید (این امر ضروری است زیرا اكثر درخشش های ایریدیوم به قدری سریع اتفاق می افتند كه اگر شما كمی در محاسبه زمان اشتباه كنید امكان دارد آنها را از دست بدهید) . برای پیشگیری از اشكالات احتمالی پیشنهاد می شود كه از چند دقیقه زودتر از زمان درخشش آماده رصد باشید. توجه داشته باشید كه تغییر ساعت رسمی كشور در محاسبات لحاظ شده است.

سمت:

زاویه بین راستای جرم سماوی با نقطه شمال كه از شمال سماوی در جهت شرق اندازه گیری می شود.

ارتفاع:

ارتفاع واژه ای برای توصیف فاصله یك شیء در بالا یا پایین افق در فضا است كه با زاویه اندازه گیری می شود . ستاره ای كه در بالای سر ما واقع است ، ارتفاعی معادل 90 درجه دارد. ارتفاع اجسام در افق صفر است.

قدر(درخشندگی):

ماكزیمم نورانیت تخمین زده شده از درخشش ماهواره را بر حسب مقیاس قدر استاندارد نجومی نشان می دهد . این یك مقیاس لگاریتمی است و لازم است توجه داشته باشید كه اعداد كوچكتر، درخشندگی های نورانی تری را نشان می دهند. این مقیاس به گونه ای تعریف شده كه 5 واحد اختلاف در آن نورانیتی با 100 مرتبه بیشتر را نشان می دهد. بنابراین درخششی با قدر 7- ، 100 مرتبه پرنور تر از درخششی با قدر 2- است . به عنوان مقایسه درخشان ترین ستاره آسمان (سیروس) دارای قدر 5/1- است ؛ سیاره زهره (پرنورترین جسم ستاره مانند) می تواند تا قدر 6/4- برسد و ماه كامل قدری به بزرگی 7/12- دارد. لطفاً به خاطر داشته باشید كه این تخمین ها از قدر ، تقریبی هستند و تحت تاثیر خطاهای ناشی از حالت ماهواره و موقعیت راصد قرار دارند. Km 10 اختلاف در محل راصد روی زمین بسادگی می تواند عامل وقوع تا چند درجه خطا در قدر پیش بینی شده باشد. توجه كنید كه در جدول های زیر تنها ماهواره هایی كه درخشندگی پرنور تر از قدر 3- دارند ثبت شده اند.

شماره ماهواره:

در این قسمت شماره ماهواره هایی كه تولید درخشش كرده اند ثبت شده است. ماهواره هایی كه با حرف IR مشخص شده اند همگی از خانواده ایریدیوم هستند. گروهی دیگر كه با حرف T مشخص شده مربوط به ماهواره هایی هستند كه به علت داشتن نقص فنی دیگر قابل استفاده نیستند و در فضا به حال خود رها شده اند. حرف T در جلوی آنها مخفف Tumbling Satellite به معنی ماهواره های معلق و سرگردان است. عملاً این نوع درخشش ها به علت پرنور بودن بیشتر جلب توجه می كنند. هر یك از این ماهواره های ایریدیوم سرگردان مشخصه بازتابشی مخصوصی دارند. بعضی با دوره تنها 1 ثانیه می درخشند در حالی كه بعضی دیگر هر 40 ثانیه یكبار ایجاد درخشش می كنند. از آنجایی كه آنها دیگر توسط ایستگاه های زمینی كنترل نمی شوند در بعضی موارد رفتار های پیش بینی نشده ای از خود نشان می دهند. عملیات رها سازی ماهواره به حال خود می تواند به وسیله مكانیزم های مختلفی ایجاد شود اما رایج ترین آن خارج كردن گاز از درون آْنهاست. معمولاً از این سازوكار برای ماهواره های از كارافتاده كه هنوز كمی سوخت در مخازن آنها باقی مانده ولی موتورشان خاموش شده ، استفاده می شود. گاهی اوقات خارج كردن سوخت به دلیل كاهش خطر انفجار ماهواره است كه سبب ایجاد قطعات خطر ساز برای سایر ماهواره ها می شود. با از كار افتادن یك ماهواره ماهواره های یدكی جای آنها را پر می كنند. در این حالت شماره ماهواره ها تغییر می كند. به عنوان مثال ماهواره ایریدیوم 14 بعد از اینكه به علت بروز اشكالات مخابراتی از دور خارج شد ماهواره T 914 خوانده می شود در حالی كه ماهواره یدكی آن یعنی ایریدیوم A 14 اكنون تحت عنوان ماهواره ایریدیوم 14 فعالیت می كند

منبع:انجمن علمی نجم شمال
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان