سخت ترین جرمی که رصد کردید؟
سخت ترین رصدی که من انجام داده ام، مربوط می شود به اختفای هلال اول ماه و سیاره ی زهره در تیر ماه 1390. ساعت 5 صبح و در زمان تاریکی آسمان در افق آلوده و پر از ساختمان شهر تهران، با تلسکوپ شکستی 70 میلی متر و مقر ساده ی سمت-ارتفاعی و با کمترین تجربه های رصدی به سختی زهره را پیدا کردم. ماه در هلال بود و زهره نیز بسیار نزدیک به خورشید (فکر کنم 15 درجه با خورشید فاصله داشتند). بیش تر از 6 ساعت در گرمای شدید تیر ماه به صورت دستی زهره را با تلسکوپ دنبال کردم تا در ساعت 11 اختفا آغاز شود. واقعا رصدی سخت در آن شرایط بود!
پاسخ
دوستان NGC 4889 قابل رصد هست؟
جناب Regulus شما این رو رصد کردین تا حالا؟
پاسخ
خیر، بنده رصد نکردم.
مثل اینکه کهکشانی از قدر 11 هست.
رصد کهکشان ها به خودی خود سخت هست، حالا قدرشم 11 باشه که دیگه هیچی.
به اسمون کاملا تاریک و اپتیک بزرگ نیاز داره.
پاسخ
Regulus نوشته: خیر، بنده رصد نکردم.
مثل اینکه کهکشانی از قدر 11 هست.
رصد کهکشان ها به خودی خود سخت هست، حالا قدرشم 11 باشه که دیگه هیچی.
به اسمون کاملا تاریک و اپتیک بزرگ نیاز داره.

با 8 دابسونی ممکنه قابل رصد باشه؟
پاسخ
orphic نوشته: با 8 دابسونی ممکنه قابل رصد باشه؟

بله، احتمالا قابل رصده، ولی نباید توقع جزئیات رو داشت. بصورت یه توده مه الود دیده میشه.
پاسخ
Regulus نوشته: بله، احتمالا قابل رصده، ولی نباید توقع جزئیات رو داشت. بصورت یه توده مه الود دیده میشه.
همینم کافیه
ظاهرا بزرگترین سیاه چاله ای که تا بحال کشف شده درون همین کهکشانه که 300 میلیون سال نوری از ما فاصله داره.
جرم این سیاهچاله چیزی حدود 20 میلیارد سولار مس(M) براورد شده.حیرت آوره.
جناب Regulus دورترین جرمی رو که تا بحال رصد کردین چی بوده؟
میشه کوازار هارو هم با تلسکوپ دید؟اگه اره شما تونستید رصد کنید؟
پاسخ
نمیدونم کدوم دور تر بوده.
گفتم که، خیلی رصد نمیکنم. اونم کهکشان ها که باید اسمون تاریک داشت.
کوزار هم مثل اینکه چند کوازار قابل روئیت هستن. یکیشون تو لیست ngc هست. (اگه اشتباه نکنم) ولی فقط یه ستاره قابل روئیته و برای همین تشخیصش از ستاره های زمینه سخت خواهد بود. فکر کنید یه ستاره قدر 10 در بین کلی ستاره هم قدر یا حتی پر نور تر.
پاسخ
Regulus نوشته: نمیدونم کدوم دور تر بوده.
گفتم که، خیلی رصد نمیکنم. اونم کهکشان ها که باید اسمون تاریک داشت.
کوزار هم مثل اینکه چند کوازار قابل روئیت هستن. یکیشون تو لیست ngc هست. (اگه اشتباه نکنم) ولی فقط یه ستاره قابل روئیته و برای همین تشخیصش از ستاره های زمینه سخت خواهد بود. فکر کنید یه ستاره قدر 10 در بین کلی ستاره هم قدر یا حتی پر نور تر.
اوه پس حتما کار سختیه
با این حال ممنون
پاسخ
بنده سخت ترین جرمی که تا به حال رصد کردم ( غیر مسلح ) ام33 بود
و با تلسکوپ سخترینش رویت هلال ماه.

دوست من ان جی سی4889 به همین سادگیا رصد نمیشه. یعنی حتی ممکنه که به صورت محو هم نتونید ببینید. ولی اجتماعشون به قابل تشخیصه. برای رصده اجرام کهکشانی اسمان خوب لازمه ی کاره. اگر از کویر یا بیابون دارید رصد میکنید نباید زیاد انتظار داشته رصده خوبی باشید. اسمان کویر به غبار الودست . اگر به نواحی کوهستانی دسترسی دارید مناطق کوهستانی رو انتخاب کنید.
پاسخ
amator نوشته: بنده سخت ترین جرمی که تا به حال رصد کردم ( غیر مسلح ) ام33 بود
و با تلسکوپ سخترینش رویت هلال ماه.

دوست من ان جی سی4889 به همین سادگیا رصد نمیشه. یعنی حتی ممکنه که به صورت محو هم نتونید ببینید. ولی اجتماعشون به قابل تشخیصه. برای رصده اجرام کهکشانی اسمان خوب لازمه ی کاره. اگر از کویر یا بیابون دارید رصد میکنید نباید زیاد انتظار داشته رصده خوبی باشید. اسمان کویر به غبار الودست . اگر به نواحی کوهستانی دسترسی دارید مناطق کوهستانی رو انتخاب کنید.
دوست عزیز شما مطمئنید m33 یا همون کهکشان مثلث رو با چشم غیر مسلح دیده اید؟
این جرم از اجرام سخت مسیه به شمارمیاد و دیدنش با تلسکوپ هم شرایط خاص خودش رو می خواد ، اون وقت شما چطور با چشم دیدینش؟
m74 رو چی ؟، اونو با چشم ندیدین؟
در این صورت باید به شما تبریک گفت.

دوستان نظری ندارن؟
پاسخ