صورت فلکی عقرب
عقرب یا کژدم (Scorpius) یکی از صورت های فلکی دایره البروج است که در تیر ماه بهترین وضعیت رصد را داراست. این صورت فلکی چهره عقربی را نشان می دهد که جبار، شکارچی معروف فصل زمستان را با نیش خود گزیده و او را از پای در آورده است. صورت فلکی عقرب و جبار در دو سمت آسمان و در مقابل یکدیگر قرار دارند و به همین دلیل وقتی که عقرب طلوع می کند جبار غروب می کند. این صورت فلکی در امتداد کهکشان راه شیری و در کنار صور فلکی دیگر نظیر میزان (Libra)، حوا (Ophiuchus)، قوس (Sagittarius)، اکلیل جنوبی (Corona Australis)، آتشدان (Ara)، خط کش (Norma) و گرگ (Lupus) قرار دارد ــ که البته ۳ صورت فلکی آتشدان، خط کش و گرگ جز صور فلکی نیم کره جنوبی هستند و در عرض های جنوبی تر ایران تا حدودی قابل مشاهده اند ــ و به همین دلیل عقرب یکی از صورت های فلکی ست که از لحاظ اجرام آسمانی غنی است. ضمنا مدت زمان گذر خورشید از این برج کمتر از سایر برجهاست. این صورت فلکی دارای ۱۵ ستاره اصلی، ۱۳ ستاره ی درخشان و ۴ جرم (M4-M6-M7-M80) از اجرام فهرست مسیه است.
[عکس: 250px-Skorpion_fg10.jpg]
ستارگان مهم
Antares: آلفا عقرب یا همان قلب العقرب ستاره سرخ رنگی از قدر 1 که حدود 604 سال نوری با زمین فاصله دارد. این ابر غول سرخ که دمای سطحی آن ۳۵۰۰ درجه کلوین است، شعاعی حدود ۷۰۰ برابر خورشید، جرمی در حدود ۱۵.۵ برابر خورشید و درخشندگی آن نیز ۶۵۰۰۰ برابر خورشید است. قلب العقرب دارای یک همدم آبی رنگ نیز است.
Graffias: بتا عقرب ستاره ای با قدر ۲.۵۳ و دمای سطحی ۹۹۲۹ درجه کلوین که حدود ۵۳۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.
Dschubba: دلتا عقرب ستاره ای با قدر ۲.۲۹ و دمای ۱۲۰۰۰ درجه کلوین و شعاعی معادل ۵ برابر خورشید است. فاصله آن از زمین حدود ۴۰۳ سال نوری و درخشندگی آن ۱۴۰۰۰ برابر خورشید است.
Sarges: تتا عقرب ستاره ای با قدر ۱.۸۶ و دمای سطحی ۷۲۰۰ درجه کلوین. شعاع، جرم و درخشندگی آن به ترتیب ۲۰ - ۳.۷ - ۹۶۰ برابر خورشید است. فاصله ی آن از زمین ۲۷۳ سال نوری ست.

ستاره های دوتایی یا چندتایی
BETA
NU
SIGMA
ALPHA
SAO 207482
XI
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ستاره های دوتایی یا چندتایی این صورت فلکی کلیک کنید.

ستاره های متغییر
DELTA
R SCO
S SCO
RZ  SCO

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ستاره های متغییر این صورت فلکی کلیک کنید

اجرام مسیه
M4: خوشه کروی از قدر ۷ که ۷۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. (NGC6121)
M6: خوشه باز ستاره ای معروف به خوشه پروانه از قدر ۴ که ۲۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. (NGC6405)
M7: خوشه باز از قدر ۳ که ۱۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. (ptolemy's Cluster - NGC6475)
M80: خوشه ای کروی از قدر ۷ که ۳۶۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. (NGC6093)

سایر سحابی ها و خوشه ها

NGC6357: سحابی نشری ('Dec:17h 24m - Ra:-34 10)
NGC6334: سحابی نشری ('Dec:17h 20m - Ra:-35 43)
IC 4628: سحابی نشری ('Dec:16h 57m - Ra:-40 20)
SH2-13: سحابی نشری ('Dec:17h 29m - Ra:-31 33)
SH2-9: سحابی نشری و بازتابی ('Dec:16h 31m - Ra:-25 35)
IC 4606: سحابی بازتابی ('Dec:16h 31m - Ra:-26 03)
IC 4601: سحابی بازتابی ('Dec:16h 20m - Ra:-20 02)
SH2-01: سحابی بازتابی ('Dec:15h 58m - Ra:-26 09)
IC 4292: سحابی بازتابی ('Dec:16h 12m - Ra:-19 28)
NGC 6124: خوشه باز ('Dec:16h 25m - Ra:-40 40)
NGC 6231: خوشه باز ('Dec:16h 54m - Ra:-41 48)
NGC6302: خوشه سیاره ای ('Dec:17h 13m - Ra:-37 06)

گردآورنده مهدی رنجبر

هیچگاه فکر نکنم که خداوند دنیا را به بازی آفریده باشد
مهدی رنجبر http://mehdiranjbar.ir
پاسخ
مطلب کاملی بود 8)
پاسخ
یک مطلب جالب :

اگر دقت کرده باشید در شبهای پاییز با غروب جبار عقرب بالا می آید این حاکی از یک افسانه است که :

جبار بخاطر انجام کاری تحت تعقیب عقرب قرار میگیره بخاطر همین در شبهای پاییزی هر وقت عقرب طلوع میکنه جبار از ترس فرار میکنه و غروب میکنه .

اگه خود مطلب اصلی افسانه رو گیرش بیارم حتما میذارم .

پیروز باشید
"والسَماءَ بَنَیناها باَیدٍ وَ اِنا لَمُوسِعُونَ"

آسمان را با دست قدرت خویش بنا نهادیم و بی وقفه بر وسعت آن می افزاییم...

هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ...
http://www.m31galaxy.blogfa.com
پاسخ
نوشتتون بسیار کامل بود. Smile
درباره بقیه هم ادامه میدید؟
منم اون افسانه رو شنیدم . . خیلی جالبه
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ
اریون (جبار)(شکارچی)

اریون یکی از شناخته شده ترین صورت های فلکی هست. حتی کسانی که ستاره شناس نیستند به راحتی میتوانند آن را پیدا کنند. طبق افسانه ihd یونانی اریون پسر Poseidon خدای دریا و Euryale دختر شاه Crete بود. خدای دریا به او قدرت داد تا بتواند بر روی آب راه برود. در ادیسه ی هومر او را یک شکارچی بزرگ که با یک چماق برنزی مسلح است توصیف کرده است. در آسمان دو صورت فلکی سگ بزرگ و سگ کوجک(Canis Major and Canis Minor) او را تعقیب میکنند. در جزیره Chios اریون سعی در عشقبازی با Merope دختر شاه Oenopion را داشت ولی موفق نشد. یک شب وقتی که Merope شراب نوشیده بود سعی کرد که او را بدزدد. برای تنبیه او شاه دستور داد که چشمهای او را در بیاورند و او را از جزیره بیرون کرد. او به سمت شمال به طرف جزیره ی Lemnos به راه افتاد و در آن جزیره Hephaestus یکی از دستیارهای خود را( Cedalion) به او داد تا نقش چشم او را بازی کند. او به طرف شرق جایی که خورشید طلوع میکند حرکت کرد به امید اینکه طبق گفته یکی از خدایان چشمهای او شفا پیدا کند. و البته با طلوع خورشید چشمهای او به طرز معجزه آسایی خوب شد.

اریون با ستاره های Pleiades (خوشه پروین) که در صورت فلکی گاو نر قرار دارند مرتبط است. Pleiades هفت خواهر بودند که دخترAtlas وPleione بودند. طبق یک داستان اریون عاشق Pleiades شد و آنها را تعقیب کرد زیوس آنها را دزدید و در اسمان قرار داد.. جایی که هر شب اریون به دنبال آنها هست . داستان مرگ اریون بسیار متضاد هست.Aratus, Eratosthenes و Hyginus عقیده داشتند که عقرب در این داستان نقشی داشته است.
روزی اریون لاف زد که بزرگتین شکارچی هست و این خبر به گوش خدای شکارArtemis و Leto مادر الهه شکار رسید. او میگفت که میتواند هر غولی را بر روی زمین بکشد. از این حرف زمین شروع به لرزیدن کرد و شکافی از زمین بیرون آمد که از این شکاف این عقرب(صورت فلکی Scorpius و یا کژدم) بیرون آمد و اریون را نیش زد . ولی طبق گفته Aratus اریون سعی داشت الهه ماه و شکار را بدزدد و این الهی باعث لرزش زمین و بیرون آمدن عقرب شد.طبق گفته ی Ovid اریون هنگام نجات Leto از دست این عقرب کشته شد.در این داستانها اریون و عقرب در دو حهت مخالف در آسمان قرار دارند و زمانی که عقرب در شرق طلوع میکند اریون به غرب فرار میکند. اریون بیچاره هنوز از گزیده شدن توسط عقرب میترسد.

اینم مطلب اصلی هر دفعه یک افسانه براتون میذارم (فقط ببخشید که تو پست خودم بالا یه خرده ناقص نوشتم این افسانه کامل هست )

ادامه دارد ...

پیروز باشید

پاسخ
خیلی جالب بود Smile
بهتر نیست هر صورت فلکی تو به تاپیک جدا بررسی بشه ؟؟
اینجوری هم مرتبتر میشه و هم اگه کسی سوالی یا نظری درباره مورد قبلی داشته باشه میتونه راحتتر بگه و بحث درباره هرل کدوم 2 روزه بسته نمیشه.(البته این نظر منه)
biyusa.blogfa.com
پاسخ
فکر کنم وجود یک تاپیک برای هر صورت فلکی زیاد باشه 88 تا تاپیک !!!

از نظر مرتب کردن باهاتون موافقم ولی با "نقل قول" میشه سوال و نظر در مورد پست مورد نظر رو ارائه داد

پیروز باشید

پاسخ
* صورت فلکی ثور(گاو) :

صورت فلکی ثور یکی از زیباترین صورت فلکی است و در عهد بابل باستان هم شناخته شده بود . افسانه های بابلی حکایت از این دارند که ایشتار الهه عشق بابل به آسمان رفت تا گیلگمش قهرمان اسطوره بابلی را که به ندای عشق او پاسخ نداده بود رانابود سازد . اما افسانه های یونانی می گویند زئوس (زوس ) بزرگترین خدای یونان خود را به گاوی تبدیل کرد و دختر پادشاه را که اروپا نام داشت با خود ربود و به جزیره کرت در دریای مدیترانه برد. اروپا از زئوس صاحب پسری به نام مینوس شد که تمدن مینویی مدیون اوست. در کنار قصر مینوس ساختمانی با راه پله های پیچ در پیچ بود که در این ساختمان هیولای بنام مینوتاروس بود که از گوشت انسان تغزیه می کرد که به دست قهرمان بزرگ یونان تزوس به قتل رسید که ثور یادآور این افسانه است. هم چنین در صورت فلکی ثور می توان خوشه پروین را دید که به هفت خواهر نیز مشهور است. افسانه ها می گویندکه آنان هفت دختر اطلس کبیر بودند ( اطلس خدایی بود که جهان را بر دوش خود داشت ) جبار شهوت پرست هم که همواره دنبال این هفت دختر بود تا آنکه زئوس همه این خواهران را به آسمان منتقل کرد .

پیروز باشید

پاسخ
ببخشید ولی اولا من فکر می کنم Astrotalk اونقدر بزرگ باشه که 88 تا تاپیک رو تو خودش جا بده(منظورم کاربرها هستن)
بعدش این کار یه کار تدریجیه
و احساس می کنم کارتون یه کم نوآوری هم احتیاج داره ( البته خودم هم نمی دونم چه جوری :?: :?: )
می تونیم از بقیه بپرسیم. کسی پیشنهادی نداره؟

ضمنا از کار ارزشمند و مدونتون بسیار بسیار تشکر می کنم.
biyusa.blogfa.com
پاسخ
Monoceros نوشته: ببخشید ولی اولا من فکر می کنم Astrotalk اونقدر بزرگ باشه که 88 تا تاپیک رو تو خودش جا بده(منظورم کاربرها هستن)
بعدش این کار یه کار تدریجیه
و احساس می کنم کارتون یه کم نوآوری هم احتیاج داره ( البته خودم هم نمی دونم چه جوری :?: :?: )
می تونیم از بقیه بپرسیم. کسی پیشنهادی نداره؟

ضمنا از کار ارزشمند و مدونتون بسیار بسیار تشکر می کنم.

ممنونم و این هم صورت فلکیه جدید:
"*صورت فلکی حمل :

بره یا قوچ ، در زمانی صورت فلکی بوده است که هنگام اعتدال بهاری که خورشید از آن نقطه عبور می کرده زیباترین فصل سال بوده و مردم کهن در این صورت نشانه بهره دهی و باروری از گوسفندان خود می دیدند. پس این صورت فلکی برای مردم شناخته تر بود و داستان های زیادی درباره اش گفته اند . یکی از شیرین ترین افسانه ها درباره حمل داستان قوچ پشم طلا است که از مردم یونان سر چشمه می گیرد . در زمانهای دور پادشاهی به نام آتاماس در یونان زندگی می کرد . او با زنی که بانوی ابرها بود به نام نفله ازدواج کرد و از او دو فرزند که یکی پسر به نام فریکسوس و دختری به نام هله حاصل شد. اما مدتی بعد آتاماس ،نفله را طلاق داد و با زنی به نام اینو ازدواج کرد .

اینو نامادری بد جنس و ظالمی برای هله و فریکسوس بود و آنان را به شدت آزار و اذیت می کرد .روزی اینو زنان سرزمین خودش را قانع کرد که دانه های گندم را تفت بدهند و در خاک بکارند تا گندم ها رشد نکند و مردم با خطر قحطی رو به رو شوند. هنگامی که آتاماس اوضاع را این گونه دید دستور داد دو پیک پیش روحانی بروند و از او راه حل مشکل قحطی را بپرسند اما ایندو دوپیک را تطمیع کرد و به آنها گفت که به شاه آتاماس بگویند که مشکل حل نمی شود مگر با قربانی کردن فریکسوس در محراب خدای خدایان زئوس . شاه نیز که حرف مزدوران ایندو را نپذیرفت فریکسوس را زنجیر کرد و او را برای قربانی کردن آماده ساخت اما وی قربانی نشد زیرا قوچی با پشم طلایی از سوی نفله بانوی ابرها ظاهر شد. این قوچ می توانست سخن بگوید . فریکسوس وهله سوار بر پشت بره به پرواز در آمدند .سفر از اروپا به آسیا بود اما در بین راه هله که کودکی بیش نبود از پشت قوچ سقوط کرد و در دریا غرق شد. قوچ همراه فریکسوس به پرواز در آمد به دورترین قسمت جهان به نام کلوخیس رسید .

پادشاه کلوخیس قوچ را قربانی کرد و پشم او را بر درختی انداخت که اژدهایی خطرناک از آن محافظت می کرد. بعدها دریانوردی به نام لاسون با کشتی خود به نام آرگو قوچ را به یونان باز گرداند که به پاس کار وی روح قوچ به آسمان رفت و زئوس او را تبدیل به ستاره کرد ."

در مورد نوآوری هم بهتریه کمکم کنید Big Grin

پیروز باشید

پاسخ