فراخوان رصدخانه شخصی
ایده و فکری که در ذهن من هست، تخیلی نیست البته.
در مورد هزینه، ویژگی های مکانش و .... هم تا حدودی تحقیق کردم. قرار نیست یه رصدخانه استثنایی باشه!!
در بهترین حالت، بهترین رصدگر! های ما وقتی میرن رصد چی دارن؟ و چی می برن با خودشون؟

یه تلسکوپ 12 اینچ، با وسائل محدود! توی چادر می خوابن! و حداکثر هم بتونن 2-3 روز در محل بمونن.

با یه رصدخانه کوچیک، از جنس سازه های پیش ساخته مثل کانکس ها، در یه مکان تاریک و امن، میشه همون رصد رو به راحتی تبدیل کرد به یه کار حرفه ای، تلسکوپ خیلی بهتر، راحت تر و بی دردسر تر.

از نظر من تا جایی که تحقیق کردم، درنهایت کار شاید یه هزینه 40-50 ملیونی در طول 4-5 سال می تونه ایده آل ترین حالت ممکن باشه. البته چون در طول چند سال هست و تقسیم میشه بین چند نفر هزینه قابل تحملی میشه. و البته لازم هم نیست همه به یک میزان شریک باشن

در مورد مکان با نظر کیارش موافقم. استان اصفهان؛ در دسترس هست، جاده های خوبی داره، مناطق مناسب هم زیاد داره. اما این کافی نیست. الزما باید جای امنی باشه. یعنی کنار و ترجیحا چسبیده باشه یک محلی که نگهبان داره و حفاظت میشه. مثلا کارگاه هایی که در زمین های کشاورزی قرار دارند و....
پاسخ
من هم آماده ام در اين طرح شركت كنم.
از نظر اينكه اصفهان در مركز ايرانه و دسترسي از سراسر كشور مشكل نيست موافقم.اگر كسي آشنايي يا فاميلي در روستايي داشته باشه همين ميتونه تامين كننده امنيت در اون منطقه باشه.
پاسخ
کسی هست که آشنا داشته باشه؟؟
تا حالا 4.5 نفر شدیم.
امیدوارم بقیه هم همکاری کنند........
زندگی کردن من مردن تدریجی بود
زانکه جان کند دلم عمر حسابش کردم
پاسخ
اگر این رصدخانه به جایی مثل پاسگاه یا روستا نزدیک باشه به سرعت آلودگی نوری منطقه زیاد می شه به طوری که تو کمتر از 10 سال حد قدر آسمان 1 واحد یا حتی بیشتر سقوط می کنه.
تامین امنیت با تدابیر دیگه ای امکان پذیر .
اگه وسط یه روستا یا یک پاسگاه باشه مطمئن باشید اولین کسانی که به فکر دزدی و سلب امنیت می شن مامورین پاسگاه و اهالی روستا خواهند بود !
این روزا انسان کمتر به معنای امنیت بیشتره.
مثلا رصدخانه ی کاشان تا شهر هیچی اطافش نیست و جناب آقای صفایی شب ها به تنهایی و بدون هیچ وسیله ی امنیتی ای این رصدخانه را اداره می کنن.
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
دوستان من رسما اعلام می کنم که مشغول تحقیق برای مکان هستم.
امیدوارم بعد با کم لطفی مواجه نشم
پاسخ
باسلام

من امروز این تاپیکو دیدم و خیلی خوشحالم که این ایده داره جدی میشه .

باید بگم که منم با نظر کیارش جان کاملا موافقم

بهتره بدونین که یک گروه آلودگی نوری در اصفهان تشگیل شده در فاز اول کارشون تمام استان اصفهان و یزد و چنتا استان
دیگرو بررسی کردن و فاز دوم هم یه چند روزیه که شروع شده و دارن نقشه آلودگی نوری ایران رو تهییه می کنند .

چند روز پیش که با سرپرست این گروه ملاقاتی داشتم به من گفتن که در این چند استانی که بررسی کردند اصفهان
تاریک ترین آسمان رو داشته ( در مناطقی خاص ) اسم و |آدرس اون مناطق و قدر قابل مشاهده رو به من دادند که البته در حال حاضر همراهم نیست در اولین فرصت این مشخصات را با عکس و نمودار توی همین تاپیک قرار میدم .

و از ایشون برای پیدا کردن مکانی مناسب کمک میگیرم .

امیدوارم که این ایده در حد حرف و رویا باقی نمونه
و تمام تلاسمو برای کمک به این پروژه انجام میدم .

آسمانی پر ستاره داشته باشید
با نگاه کردن به آسمان فقط به گوشه ای از قدرت پروردگار پی خواهیم برد .
پاسخ
افرادی مانند آقای علیدوستی در اصفهان تحقیقات گسترده ای رو در این باره انجام دادن و مطمئنم در صورتی که از این ایده آگاه بشن در این مورد خیلی کمکمون کنن.
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
دوستان بهتر نیست یه جلسه با حضور کسانی که توانایی و قصد همکاری دارند برگزار بشه؟(حضوری)
تا انشاالله همکاری جدی تر صورت بگیره؟
پاسخ
عجله نکنید. همین که دوستان این قضیه رو در ذهنشون دارن و در مورد فکر میکنن و تحقیق میکنند فکر کنم خیلی خوب هست. به هر حال کار آسونی نیست.
پاسخ
به به
سلام
واقعا خیلی خوشحال شدم
بی تعارف میگم که ارزوی قلبیه منم اینه که این پروژه انجام بشه و در حد طرح باقی نمونه
تنها کمکی که من می تونم بکنم اینه که با انتقادات سازنده خودم باعث بشم که کار هر چه بهتر پیش بره!

فعلاً

بای بای
پاسخ