من چی دیدم؟ ( ماهواره ها )
سلام.
این تاپیک میتونه تاپیکی باشه برای افرادی مث من که یه شی به نظر خودشون "ناشناخته" رو رصد کردن و میخوان به لطف تجربیات دوستان بشناسنش!
یکشنبه ی همین هفته، ساعت 8 شب، چشمم به صورت فلکی کلب اکبر بود که یهو یه جرم، به درخشندگی ستاره ی سیریوس از این صورت فلکی جدا شد و یه مسیر مستقیم رو طی کرد. سرعتش خیلی بیشتر از هواپیما بود و چراغ سبز و قرمز هم نداشت! بعد حدودا 7-8 ثانیه جلوی چشمام، بین ستاره ها ناپدید شد.
دوستان با توجه به تجربیاتی که دارین، ممکنه راهنماییم کنید که چی ممکنه دیده باشم؟
پاسخ
سلام
چیزی که شما دیدید یک ماهواره بوده.اسم این نوع ماهواره ها هم ایریدیوم هست.آینه های بسیار براقی دارند که باعث میشه وقتی خورشید بهشون بتابه و نور رو به سمت ناظر زمینی بازتاب کنند بسیار پرنور به نظر بیان.اغلب هم دقایقی قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید دییده می شوند چون در اون دقایق خورشید در اون ارتفاع غروب نکرده.این ماهواره ها گاهی بسیار پرنور تر از زهره هم می شوند.
می تونید از این سایت زمان عبور این ماهواره ها رو در هر کجای زمین که هستید ببینید.
www.heavens-above.com
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
من سه چهار روز پیش داشتم رصد می کردم که پسردایی 8 سالم که وردستم بود( و دقت خوبی هم تو دیدن اجرام متحرک تو اسمون داشت و اون شب 4 تا ماهواره و 3 تا شهاب رو در عرض 1 ساعت پیدا کرده بود) بهم یه ماهواره نشون داد که درخش های زیاد و پشت سر همی داشت. اگه میشه بگید چه ماهواره ای بوده.
پاسخ
only orion نوشته: سلام
چیزی که شما دیدید یک ماهواره بوده.اسم این نوع ماهواره ها هم ایریدیوم هست.آینه های بسیار براقی دارند که باعث میشه وقتی خورشید بهشون بتابه و نور رو به سمت ناظر زمینی بازتاب کنند بسیار پرنور به نظر بیان.اغلب هم دقایقی قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید دییده می شوند چون در اون دقایق خورشید در اون ارتفاع غروب نکرده.این ماهواره ها گاهی بسیار پرنور تر از زهره هم می شوند.
می تونید از این سایت زمان عبور این ماهواره ها رو در هر کجای زمین که هستید ببینید.
http://www.heavens-above.com

ممنون عزیز. اما امشب بازم یه ماهواره دیدم، نه به اندازه قبلی درخشان! یه ماهواره ی معمولی با سرعت کمتر، اما سوالی که برام هس اینکه این یه مسیری رو رفت و بعد دور زد! و خلاف مسیر قبلیش حرکت کرد! ماهواره ها دور میزنن؟! :mrgreen: امیدوارم نخندین به تازه کاریم. Big Grin
پاسخ
ماهواره ها دور نمی زنند.یعنی اصلا امکان نداره این کار رو انجام بدن.مثل این میمنونه که ماه دور بزنه.احتمالا چیز دیگه ای بوده.
البته یک نکته رو بگم.تو این چند سال به دلیل افزایش تعداد ماهواره ها پدیده های خاصی رویت میشه.مثل اون ابر معروف که چند سال پیش تو آسمون ایران ظاهر شد.الان هم یک چیزایی داره رد میشه که خیلی مشخص نیست چیه.یکی از این پدیده های جدید که خودم هم دیدمش اینه که دو تا ماهواره پشت سر هم که پرنور هم هستند از آسمون رد میشن.درر ماهواره بودنشون شکی نیست ولی من ندیدم مثل ایریدیوم ها براشون زمان ظهور مشخص کنند.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
من یه بار در عرض دو ساعت سه تا ماهواره دیدم Tongue
نمیدونم اسم اون مدل چی بود :!:
اما از همون مدلایی بود که بخاطر چرخش باطری های خورشیدیش نورش هر 30-40 ثانیه کم و زیاد میشد Big Grin
پس به احتمال قوی ماهواره بوده :lol: :lol: :lol:
چیزی بگو که با ارزش تر از خاموشی باشد
پاسخ
خب این خنده داره.
در ضمن دو ساعت زمان زیادیه. تو 5 دقیقه هم میشه 3 تا ماهواره دید.
پاسخ
only orion نوشته: ماهواره ها دور نمی زنند.یعنی اصلا امکان نداره این کار رو انجام بدن.مثل این میمنونه که ماه دور بزنه.احتمالا چیز دیگه ای بوده.
البته یک نکته رو بگم.تو این چند سال به دلیل افزایش تعداد ماهواره ها پدیده های خاصی رویت میشه.مثل اون ابر معروف که چند سال پیش تو آسمون ایران ظاهر شد.الان هم یک چیزایی داره رد میشه که خیلی مشخص نیست چیه.یکی از این پدیده های جدید که خودم هم دیدمش اینه که دو تا ماهواره پشت سر هم که پرنور هم هستند از آسمون رد میشن.درر ماهواره بودنشون شکی نیست ولی من ندیدم مثل ایریدیوم ها براشون زمان ظهور مشخص کنند.
میشه بگید ایریدیوم چیه؟
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
ماهواره ها صفحه های براق دارن وقتی تو زاویه مناسب قرار میگرن زمانای غروب خورشید نور خورشید رو به مناطق خاصی بازتاب میکنن که به علت حرکتشون 2 یا 3 ثانیه طول میکشه به این پدیده ایریدیوم میگن
aflak-gr.ir سایت نجوم افلاک :-D
پاسخ
من نتونستم نگاه کنم پیدا کردم اما چون تلسکوپم پایه دابسونیه زود محو میشد Sad
اگر خواهی بمیری بی بهانه / بخور ماست وخیار وهندوانه!
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان