چگونه منجم آماتور شویم ؟؟؟
با توجه به تقسیم بندی گروهی از اساتید آماتور و حرفه ای رو به این صورت تعریف کردند.

پاسخ
تقسیم بندی گروهی از اساتید مانند چه کسانی؟ برای من بیتشر توضیح دهید
پاسخ
ادیب اصفهان

پاسخ
پس به دوستان در ادیب اصفهان بگویید که سعی کنند اصلاحی بر تقسیم بندی داشته باشند. زیرا این تقسیم بندی نشان از کم شدن سعی و تلاش یک آماتور در کار خود می شود
پاسخ
Advance Amateur Astronmomer: اخترشناس آماتور (پیشرفته). البته نمیشه ترجمه‌ی دقیقی داشت از این کلمه در فارسی. به کسانی اطلاق میشه که زمان زیادی رو برای پروژه‌های اخترشناسی می‌گذارند. یا در این حیطه مشغول به کار هستند. اعم از کار یا تحقیق. علت اینه که معمولاً کسانی که این کار رو انتخاب می‌کنند به عنوان شغل، در حیطه‌ی اخترشناسی هم فعال هستند. و دسته‌ی دیگه کسانی هستند که تا مقدمات محاسبات مثل نجوم کروی و فیزیک پیش می‌رن. ولی وارد این حیطه‌ها نمیشن.
Astronomer: طبعاً اخترشناسی که به‌صورت آکادمیک و براساس اصول و پایه‌های علمی صرف کار می‌کنند. بسیاری از اخترشناسان در کارهای رصدی هم قوی هستند. چون این رشته به دو شاخه تقسیم میشه:‌ اخترشناسی رصدی و تجربی، و نظری. (اخترفیزیک و فیزیک رو که اخترشناسی زیر شاخه‌‌ی اونهاست منظورم نیست).
در حیطه‌ی اخترفیزیک مسائل بسیار دقیق‌تر و حرفه‌ای تر مورد بررسی قرار می‌گیرند و محاسبات تخصصی در مکانیک آماری-کوانتم- الکترودینامیک و غیره به‌صورت کاملاً حرفه‌ای در میاد.
اخترشناسی شاخه‌های زیادی داره و همون شاخه‌ها خودشون بنا به موضوع مورد تحقیق هر شخص جنبه‌ی تخصصی پیدا می‌کنند. برای مثال:‌ اخترشناسی پرتو ایکس یا گاما و غیره. هیچ‌گاه یک اخترشناس آماتور در هر سطحی وارد این حیطه‌ها نمی‌تواند بشود، مگر در حیطه‌ی رصدی بتونه کمک باشه. بخصوص در بدست آوردن نمودارهای رصدی و غیره.
مقاله‌ی دوست گرامی کمی به نظرم غیر دقیق نوشته شده. و شاید البته نوع مطلب و محل چاپ اون که برای مردم عادی نوشته شده غلط انداز شده. علت اینه که در کشورهای دیگه اخترشناسان حرفه‌ای هستند که از طریق همین رشته با کارهای آکادمیک و تدریس در دانشگاه و کالج، زندگی می‌کنند. ولی در ایران این طور نیست. کمی اینجا باید دقیق‌تر تعریف‌ها رو بررسی کرد. چون معیارهای اقتصادی و علمی استاندارد نیستند.
Amateur Astronomer: صرفاً تمام کسانی که بخشی از وقت خودشون رو صرف رصد و لذت بردن از این علم کهن می‌کنند. و منابع البته ساده نویسی شده تری رو مطالعه می‌کنند. این دسته از طریق اخترشناسی زندگی را نمی‌گذرانند.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
من هم دقیقا همین ها را گفتم!
البته به صورت خلاصه!

پاسخ
Afshin Mardani نوشته: خوب پس طبق تعریف شما همه آماتور هستند ..... و به آماتورهای حرفه ای می گیم ستاره شناس حرفه ای ؟
چون تا اونجا که من میدونستم ستاره شناسان یا آماتورند یا حرفه ای

نه تعریف آقای جعفری زاده هم موازی با تعریفی که من داشتم (دو نوشته قبل) یکی‌است و من اون رو مبسوط تر توضیح دادم. مسأله‌ی شغل هم گفتم از دید کشورهای پیشرفته و این روزها در حال توسعه در این باره چیه. ما آماتور حرفه‌ای پیشرفته یا هر نام دیگه‌ای که میشه به عنوان ترجمنه گذاشت رو به همون معنی اطلاق می‌کنیم که شخص در این زمینه فعالیتهایی بیش از حد و دانش آماتور معمولی انجام میده. تعریف خلاصه‌ی آقای جعفری‌زاده درست بوده. در نوشته‌ی قبلی خودم نام لاتین اون رو آوردم که مشخص بشه منظور از آماتور حرفه‌ای یا پیشرفته چیه.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ