گردونه آسمان چیست ؟
نقشه آسمان شب را به صورت دایره ترسیم می کنند و با مدرج کردن اطراف آن به زمانهای مختلف آن را به گونه ای می سازند که می توانید به طور مثال آسمان را برای روز 10 شهریور و ساعت 22 شب مشاهده کنید.
امروزه در ایران تعداد زیادی گردونه آسمان وجود دارد که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. اگر سوالی در این مورد است بپرسید تا جواب دهم!!!!!
:oops: Cry
پاسخ
این گردونه هارو نمیشه ساخت؟
دقتشون چه قدره؟
پاسخ
سلام
نگاهی به کتاب ستاره شناسی به زبان ساده بیندازید. در آنجا کمی راجع به نحوه طراحی ساده ی آنها توضیحی داده شده است. اگر به دنبال یافتن صورت های فلکی در هر ماه یا روز از سال هستید، با دقت مناسبی فقط در حد صورت های فلکی و نه ستارگان و غیره می توانید از آن استفاده کنید. ساخت آن هم می تواند در تثبیت تصویر ذهنی از آسمان شب و محل صورت های فلکی کمک زیادی کند. با این حال حتما می دانید که نقشه های دقیق تر را پس از آشنایی و یافتن راه خود در آسمان شب به کار گیرید. ببخشید اگر می دانستید و توضیح واضحات دادم :|
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
اینجا که نمی شه گفت کدام نرم افزار مناسبه چون سلیقه ها فرق می کنه! من خودم "دسک تاپ یونیورس " رو ترجیح می دم. تصاویر واقعی هستند، و لذت استفاده از اون درتس مثل یک شب رصدیه! البته شنیدم استاری نایت 5.5 هم همینطوریه...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
بله دقیقا همینطوره
منظورم این بود که استفاده از یک نرم افزار خوب بهتر دقیق تر و بی دردسر تر از گردونه اسمانه!
این طور نیست؟ :wink: :wink:
پاسخ
مسلما منظورتون این نیست که در شب رصدی از نرم افزار استاده کنیم. چون در ایران کمتر کسی توانایی انجام آن را دارد!!؟ :?:
البته به غیر از نرم افزار در حین رصد نقشه های ژیشرفته تر هم مناسب هستند!
پاسخ
من یک کلمه رو جا انداخته بودم . تصور نمی کنم به غیر از عده ی کمی توانایی مالی استفاده ا گرانقیمت ترین و بهترین ابزارهای ستاره شناسیی را داشته باشند! حتی در کشور های مربوطه هم بعد از مدتی طولانی می توانند و یا ترجیح می دهند که از این ابزار ها و امکانات استفاده کنند. پس اگر توانایی استفاده از آن را دارید سرعت پیشرفت را باکی نیست و اگر میلیونر نیستید پچرش تا بخرشند!!؟
پاسخ
هیچ نرم افزار و ابزاری جای لذت رصد آسمون تاریکی رو که روش هزاران هزار ستاره پاشیده شده رو نمیگیره Smile
[عکس: 2cich1e.jpg]باشد که ستاره شامگاهی بر تو نور افشانی کند.[عکس: 2cich1e.jpg]
پاسخ
بحث نرم افزار ها رو بهتر نبود توی تاپیک نرم افزارهای ستاره شناسی بیان میکردین؟
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
Observer نوشته: نقشه آسمان شب را به صورت دایره ترسیم می کنند و با مدرج کردن اطراف آن به زمانهای مختلف آن را به گونه ای می سازند که می توانید به طور مثال آسمان را برای روز 10 شهریور و ساعت 22 شب مشاهده کنید.
امروزه در ایران تعداد زیادی گردونه آسمان وجود دارد که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. اگر سوالی در این مورد است بپرسید تا جواب دهم!!!!!
:oops: Cry

سلام. راستش من درباره همين گردونه اسمان سوال داشتم ولي هر چي نگاه کردم بخش سوال رو پيدا نکردم!
حالا من تازه وارد رو عفو بفرماييد اگه اشتباه کردم :wink:

گردونه اسمون همون اسطرلابه؟ اگه نه ،چه فرقي با هم دارن؟

پيشاپيش،‌سپاس فراوان Big Grin
پاسخ