تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: درباره زحل
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
زحل ششمین سیاره نزدیک به خورشید و دومین سیاره گروه مشتری است.قطر آن در استوا ۱۲۰۵۳۶کیلومتر و جرم آن حدود ۹۵ برابر زمین است.مدت حرکات وضعی و انتقالی آن به ترتیب ۱۰ ساعت و ۲۹ سال زمینی است.دارای حدود ۳۴ قمر است و منظومه حلقوی کاملا مشخص است.(درباره این عبارت باید گفته شود که تا تکمیل شدن تحقیق اخترشناسان با استفاده از تلسکوپهای ریز جهانی واقع در قله
عجب جایی سکونت دارین
جای ماروهم خالی کنین
با خوندن مطالب بالا داغ دلم تازه شد
آخه امشب مقارنه ماه و زحله و هوای اینجا مثل همیشه ابری.
د وستان جای ما رو خالی کنین Cry
شفق قطبی جدیدی در قطب شمال زحل دیده شده است که دو برابر زمین پهنا دارد. در تصویر شماره (1) که در طیف مادون قرمز توسط فضا پیمای کاسینی گرفته است، قسمتهای آبی بخشهایی از این شفق را در ارتفاعات بالای جو کیوان نشان می دهد. قسمت های قرمز دمای ابرهای زیرین را نشان می دهد. اما محققان اعتقاد داردند که این شش گوشه با شفق قطبی ارتباطی ندارد.

دانشمندان بر این عقیده هستند که این شش گوشه هم خانواده گردبادهای جوی زمین است که در زمین دایره ای شکل هستند.

[عکس: 4yq6j9d.jpg]
در تصویر شماره 2 می توانید تصویر سه بعدی این واقعه را در عرض 78 درجه نیمکره شمالی کیوان ببینید:

[عکس: 4ktmd77.jpg]
دوست عزیز فکر می کنم اگه این مطلبو توی یه تاپیک جدا مطرح کنی افراد بیشتری می تونن ازش استفاده کنن و با توجه به جالب بودن ویراستش حیفه مطلب به این جالبی که با عکس اراپه شده رو هیچکی نبینه :wink:

ناراحت نباشید منم از این بیچارگی ها زیاد کشیدم و در تعداد زیادی خودم تو رصد برنامه آماده کرده بودم.حتی یه بار برا رصد هلال رفتیم که فقط اون یه تیکه از آسمون که احتیاج داشتیم ابری شد بقیه اش صاف بود.!!! :wink:
این هم عکس من از زحل
دوربین آلفا 200 سونی
تال 200K
شرایط جو و اتمسفر و نور و دود و صدا و .... :mrgreen: همه بد!
drdehghani نوشته: این هم عکس من از زحل
دوربین آلفا 200 سونی
تال 200K
شرایط جو و اتمسفر و نور و دود و صدا و .... :mrgreen: همه بد!
تصویر زیباییه. Tongue احساس کردم خودم واقعاً رصد کردم. اما یه سوال. شما هم همینطور دیدین یا به خاطر عکاسی وضوح کمتر شده؟
نمی دونم در دنیای عکاسی چیزی که میگم رو براش اصطلاح خاصی دارن یا نه اما من واضح تر می دیدم. یعنی شارپ تر و لبه ها واضح بود اما جزئیات بیشتری نسبت به این نمی دیدم. یعنی از اتمسفر زحل مثلا نوار خاصی نمی دیدم.

کلا متاسفانه حلقه زحل حالا حالا ها نمی خواد به ما رو بنماید Sad
یکی نیست به زحل بگه: لطف باشد گر نپوشی از گداها روت را ------- تا به کام دل ببیند دیدۀ ما روت را
این هم یه نکته جالب در مورد زحل.
تابستون که زحل خیلی خوب در آسمان پیدا بود اگر با تلسکوپ بهش نگاه میکردید حلقه های زحل درست عمود به زاویه دید ما بودند و حلقه ها درست دیده نمی شدند.
به وضعیت قرار گیری حلقه های زحل نسبت به دید ناظر زمینی اپوزیشن زحل میگن. opposition
وضعیت این اپوزیشن در طول سالهای گذشته و آینده به این شکل هست:
[عکس: 522px-Saturnoppositions.jpg]
درباره زحل
تعداد قمرهای زحل در مهرماه گذشته در سایت ناسا به62رسیده بود.
صفحات: 1 2