تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: رابطه ی رنگ ودمای ستارگان.
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام.
دوستانی که جدید به جمع دوستداران آسمان شب پیوستین.
اطلاعاتی در مورد دما و رنگ ستارگان و ارتباط اونها با هم دارین؟
در مورد یک جسم سیاه تقریبا یه همچین رابطه ای وجود داره
[عکس: 300px-PlanckianLocus.png]

البته این یکی از قدیمیترین نمودارهای ارائه شده هست اما تقریبا درسته.

منتها ستاره ها رو نمیشه دقیقا جسم سیاه دونست. ولی خوب بازم با یه تقریب خوب میشه از این استفاده کرد.

حالا مشکل من این هست که چجوری رنگ ستاره ها رو دقیق ثبت کنم! که بتونم با این نمودارها مقایسه کنم :?:
یه جمله:
هرچی ستاره رنگش به سفید و آبی متمایل بشه دماش بیشتر و هرچی به قرمز نزدیکتر بشه دماش کمتره.
مسائلی مثل فاصله،میزان آلودگی محیط زیست، آلودگی نوری و درمقاله ای خوندم میزان رطوبت(چون روی کارکرد تلسکوپ) تاثیر میذاره از عواملی هستند که تا جایی که میتونیم باید کم کنیم یا اونها رو از بین ببریم. فاکتور هایی که نام بردم میتونن باعث خطای دید مخصوصاً در حوضه ی رنگ اجرام بشن.
اما یک سوال. شما از چه روشی برای ثبت رنگ استفاده می کنید؟
دوستان جدیدمون سوالی دارند؟مطالبو میخونن؟
ستاره های آبی رنگ هم بزرگترند وهم دمای بالاتری دارند وعمرشان هم کوتاه تر از ستاره های قرمز رنگ است به ستاره های بزرگ غول ابی می گویند.ستاره هایی با دمای
پایین تر به کوتوله های سرخ رنگ معروفند و به نسبت غول های ابی اندازه های کوچکتری دارند اما عمرشان طولانی تر است. Big Grin
یک رمز بریا حفظ کردن رنگ و رده ستاره ها هستSadاون موقع که برا المپیاد میخاندم اینجور چیزایی میساختیم)
oh be a fine guy kiss me.
اول هر کلمه یک رده ستاره را بیان میکند.خورشید کا است.از چپ به راست به سمت رنگ سفید پیش میرود.و دما نیز بالاتر میرود.

دقیقش اینه:
O:25000
B:23000
A:10000
F:7000
G:6000
K:5000
M:3200
رنگهایش هم به ترتیب از چپ به راست:
قرمز_نارنجی_زرد_سفید مایل به زرد_سفید_سفیدآبی_آبی
است.

در صفحه 118کتاب نجوم به زبان ساده دقیقا هستش.با توضیحات!
از دو كتاب بسيار خوب مي‌تونيد مطالعه كنيد و به جواب برسيد، مفاهيم اخترفيزيك(مارتين هارويت) و اخترفيزيك نوين(نعمت‌ا... رياضي). هر دو كتاب با جزييات توضيح دادند. منتهي چون خواستيد كمي تخصصي باشه اينها رومعرفي كردم. ولي در خصوص كار تجربي در اين زمينه و موانع طبيعي از جمله شرايط جوي، محيطي، و غيره كتابهاي متعددي چاپ شده از جمله سري پاتريك مور، كه چند جلد از يان سري پروژه‌هاي آماتوري رو معرفي كرده كه البته كمي از آماتور معمولي فراتر ميره. غير از سري مور، انتشاراتي‌هايي مثل فاير، وايلي و غيره هم چننين كتابهايي دارند. منتهي اينهايي كه مي‌گم، زبان انگليسي هستند. فارسي از اين نمونه‌ها هنوز كتابي نداريم. البته بزودي يك كتاب در مورد خورشيد و اندازه‌گيريهاي اينچنيني به زبان فارسي چاپ ميشه. البته بزودي از نظر ناشرين محترم يعني چند ماه!
یه سؤال!
چرا رنگ بعضی از ستاره ها وقتی دقت میکنی مدام تغییر میکنه؟
مثلا بین قرمزو نارنجی یا قرمزو سفید یا...
تا جایی که من میدونم به خاطر جو زمینه که هر چی هم زاویه دید ما به آسمان با سطح زمین کم تر بشه این پدیده مشهودتره-هرچی قائم تر به آسمون نگاه کنیم کمتر دیده میشه

اگه اشتباه کردم دوستان تصییح کنند
راستی آقای دکتر نمودار تابش جسم سیاه رو بالای تاپیک گذاشته بودن
ستاره ها و جسم سیاه چه ربطی به هم دارن؟

مرسی
صفحات: 1 2