تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: گزارش مشاهده ی یک رویداد عجیب! نظر شما چیه؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام،
من سر رشته ای از نجوم ندارم. ولی بسیار به آن علاقه مند هستم. این جا ثبت نام کردم تا نظرتون رو در مورد یه رویداد عجیب که دیدم بپرسم. واقعا برام جالب و مهمه که بدونم چی بوده. بعد از مشاهده اومدم پای کامپیوتر و گزارش نسبتا کامل مشاهداتم رو گذاشتم تو فیس بوک. متن او گزارش رو براتون در زیر گذاشتم تا شما هم نظر بدین. شاید از نظر شما حرفه ای ها چیز مهمی نباشه ولی برای من که اطلاعاتم زیاد نیست جای کنج کاوی زیاد داره. لطفا بخونید و نظر بدید. خلاصه نوشتم.

ساعت حدود 6 بامداد دوم فروردین 1389
هنوز هوا کاملا تاریکه و تقریبا 1 ساعت مونده تا طلوع آفتاب.
تو حیاط بودم.
طبق عادتِ همیشه گی، سر به هوا، به آسمان خوب نگاه می کردم و قدم می زدم.
ناگهان چشمم به سمت یه ستاره در نزدیکی ستاره ی قطبی(حدود 3-4 سانتی متر بالا و سمت راست آن) افتاد که در حال حرکت بود.
اولش فکر کردم خطای دیده. چشمام رو خیره نگه داشتم تا از این خطا لذت ببرم.
ولی دیدم این جرم، که دقیقا به اندازه و شدت نور ستاره ی قطبی بود، از این ستاره به سمت پایین و بازهم سمت راست فاصله گرفت!!
متوجه شدم هرچی پایین تر می یاد نورش هم کم تر می شه.
اصلا شبیه یه هواپیما یا یه چیز آشنا و شبیه به اون نبود. کاملا مثل یه ستاره دیده می شد.
چشمام رو باز و بسته کردم و بادقت بیشتر نگاه کردم.
درست می دیدم.
واقعا حرکت می کرد و هرچه دورتر می شد نورش هم کم تر می شد که ناگهان پر نور شد(شاید 2 یا 3 برابر پرنورتر) مثل این که یه آینه ی بزرگ، نور خورشید رو از هزاران کیلومتر اونورتر یهو بندازه تو چشمات.
یک باره نورش فروکش کرد و به حالت اول برگشت و مثل قبل هرچه پایین تر می رفت کم رنگ تر می شد.
دیگه باید مردمک چشمامو مرتب حرکت می دادم تا بتونم اثرشو ببینم.
نزدیک ساختمونای اونور پشت بوممون شده بود که دیگه نتونستم ببینمش.
همه جا ساکت بود. همه خواب. روز دوم عید.
هیچ کس نبود که بهش بگم تا شاید اونم تعجب کنه و من آروم شم.
و نه حتی هیچ چیز که بتونم تصویرشو ثبت کنم.

به نظر شما چی می تونه باشه؟ یه جرم آسمانی؟ یه ماهواره بر فراز زمین یا یه سفینه ی فضایی؟
خیلی عجیب بود.
دلم می خواد با یه ستاره شناس در موردش صحبت کنم.
شما چی فکر می کنید؟ کسی رو می شناسید که بتونه کمکم کنه؟

فقط برای این که امانت داری رو در گزارش رعایت کرده باشم می نویسم که اونچه خوندید همه ی واقعیت نبود. هرجند به نظرم بی ربطه ولی یه نکته نگفته باقی مونده.
فکر می کنم در لحظه های بعد از درخشان شدن اون جرم بود که صدایی شبیه به صدای هواپیما اما متفاوت تر از اون رو می شنیدم. هیچ هواپیمایی رو ندیدم. و در اون لحظه فکر می کردم که این صدا به اون جرم که داشتم می دیدم هیچ ربطی نداره. چون به نظر می رسید که منبع صدا خیلی نزدیک تر از اون جرم نورانی بود.
با سلام
به این خاطر که این جرمی که شما توضیح دادید به سمت شمال کره ی سماوی در حرکت بوده و هر چه قدر ارتفاع اون کاسته می شده نور اون کم تر میشده (به علت تراکم جو در ارتفاعات پایین تر)پس در نتیجه این جرم یک ماهواره بوده است.
سلام دوست خوب
معمولاً ساعتی پس از غروب و طلوع خورشید ستاره های متحرکی تو آسمان دیده می شن که نورشون در طول حرکتشون تغییر می کنه که این اجرام متحرک ماهواره ها هستند که به دلیل ارتفاع زیادشون خورشید را دارن و به ما منعکس میکنند.
اما برخی از ماهواره های مخابراتی به نام ایریدیوم وجود دارند که به دلیل داشتن صفحات خورشیدی و سطح درخشان در طول حرکتشون در مواقعی افزایش بسیار زیاد نور رو از خودشون نشون میدن که یکی از پدیده های زیبای آسمان شب زمین هستند.
برای اطلاع از ایریدیوم های آینده آسمان شهرتون و ماهواره های دیگر میتونید از وب سایت زیر کمک بگیرید.
http://www.heavens-above.com/
با سپاس
حامد پورخرسندی
من همچین جرمی رو زیاد دیدم حتی گاهی وقت ها سرشب و حتی نیمه شب هم چنین چیزی رو می بینم اینم ماهواره است؟
خوب شما می تونی هنگام مشاه ده ی اون جرم صورت فلکی که در آن هست رو شناسایی کنی و یه سری به ستاری نایت بزنی و ببین که آیه چند دقیقه پیش ماهواره ای از اونجا رد شد یا نه!

اگرم ماهواره نبود مطمئن باش یوفو نیست!!!1
سلام

من هم از این نقطه‌های نورانی در حال حرکت زیاد دیدم. این‌ها به طور یقین ماهواره‌های مختلفی هستند که در مدارهای مختلف بدور زمین در حال حرکتند.

زیاد شدن نور اون هم به صورت لحظه‌ای ناشی از تغییر زاویه صفحه باتری خورشیدی اون هست.

توصیه میکنم یه تلسکوپ شکستی با قطر حداقل 90mm تهیه کنید. (حدود 300 هزار تومن) در هر شب حتماً حداقل میتونید یکی از اونها را در میدان دید تلسکوپ قرار بدید. البته باید یکم سرعت عمل داشته باشید. اونموقع حتماً اولش هیجان و احساستون چند برابر میشه و بعدش دیگه کلی آروم میشید و می‌فهمید چرا همه‌ی کاربرهای اینجا میاند و با یقین می‌گویند: "به طور حتم ماهواره بوده"

البته میتونید تلسکوپ بازتابی نیوتنی با قطر حداقل 6 اینچ هم بگیرید که یکم گرونتره (فکر کنم حدود 550 تا 650 هزار تومن)

موفق باشید.
من با تلسکوپ هواپیما رو دیدم(خونه ام نزدیک فرودگاه امام تهرانه) فکر کنم سرعت عملم واسه ماهواره بد نباشه Confusedhock: