تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: بازتابی یا شکستی؟مسئله این است!
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام دوستان آسمونی و سر به هوا
می خواستم نظرتون رو راجع به معایب و محاسن تلسکوپ های بازتابی و شکستی بدونم و نهایتا اینکه شما کدوم رو ترجیح میدین!ممنون :wink:
سلام
ببین دوست عزیز نمیشه گفت کدوم بهتره
مثلا برای عکاسی , تلسکوپ های شکستی آپو مناسبن و برای رصد های عمومی بازتابی.
ولی در کل به دلیل ارزان بودن , سبک بودن , برطرف شدن مشکل ابیراهی رنگی و ... بازتابی ها مزایای بیشتری نسبت به شکستی ها دارن.
من هم با در نظر گرفتن دلایل بازتابی را ترجیح میدم
یه نصیحت بسیار کاربرذی به دوستانی که قصد دارند جدی رصد کنند!
اگه شما تصمیم دارد واقعا دنبال رصد باشید, قطعا به مرور زمان وسائل بیشتر و بیشتری تهیه میکنید. بنابراین وقتی می خواید خرید کنید این رو در نظر بگیرید که هرچی می خرید بشه به مرور کاملش کنید. یه وقت پولتون رو چیزی نخرید که بعدا با هیچ وسیله دیگه ای قابل مچ شدن نباشه. و بخصوص برای خرید وسائل صبر هم داشته باشید. اگه می بینید با تومن نمی تونید چیز خوبی بگیرید صبر کنید
من در کل توصیه ام برای کسی که می خواد از صفر شروع کنه و نهایاتا می خواد هم عکس بگیره هم رصد کنه اینه:
1- کتاب, سی دی و اطلس
2- دوربین دو چشمی حداکثر 20*80 لازم هم نیست چندان با کیفیت باشه
3- دوربین عکاسی کانن (این از اونهایی هست که باید صبر کنید بهترین رو بخرید)
4- پایه محکم و مقاوم ترجیحا EQ6 یا EQ5 + تلسکوپ بازتابی حداقل 8 اینچ سبک و قطعا غیر نیوتونی
5- تلسکوپ شکستی آپو حداقل 100 mm
6- تلسکوپ آپو حداکثر 80
7- تجهیزات عکاسی (اتوگایدر و لنز های مخصوص و ....)

البته ممکنه این پروسه 6-7 سال طول بکشه! ولی به نظرم اگر با این دید خرید نکنید, به تدریج متوجه می شید که پولتون رو دور ریختین و امکان ارتقا تجهیزاتتون رو هم یا ندارید یا سخته براتون....
درسته اما این رو هم مد نظر قرار بدید که ما یه منجم آماتور معمولی هستیم و نیازی به این همه تجهیزات گران قیمت نداریم.
آپوی حداقل 100 میلی متر و بازتابی حداقل 8 اینچی کاسگرین و ... درسته که ابزار های مفیدی هستن ولی این ابزار برای یه مرکز علوم و نجوم هم کمرشکن هستش.
دلیلی هم برای خرید این جور ابزار های رنگ و وارنگ نمیبینم.
یه تلسکوپ معمولی با پایه متوسط میتونه تا سال ها کار همه ی منجمان آماتوری رو راه بندازه.
از طرفی هر چندماه یه مدل به بازار معرفی میشه که باعث ایجاد وسواس در خرید خواهد شد...
برای کسی که بخواد فقط رصد کنه حرف شما درسته. خیلی هم درسته. من آدم میشناسم در پرت ترین جاها با یه دوربین دو چشمی 15 حالی از رصد می بره که من هنوز نمی برم. و اصلا یکی از محاسن رصد همین هسا که با حداقل امکانات هم ممکنه
اما با اون تجهیزاتی که گفتم شما در دستتون برای عکس و رصد خیلی بازه. مثلا اینکه میگم 8 اینچ یا 100 میلیمتری. خوب علتش اینه که زیر این سایز واقعا نمی تونید از سیارات عکس بگیرید. حتی تازه 8 هم بدون استفاده از نرم افزار ها و پروسس عکس چیزی نمیشه