تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: چند سوال نجومی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
با سلام
من دارم برای المپیاد نجوم آماده میشوم و قصد دارم که سوالاتی رو که برام پیش می آید تو این تاپیک بگذارم لطفا دوستان کمکم کنند تا جوابشونو بفهمم.
1- تو صفحه 188 کتاب ساختار ستارگان و کهکشان ها در مورد تقشه درخشندگی های هم تراز کهکشان ها صحبت شده ولی من دقیقا نفهمیدم این نقشه چیه.
2- بعضی از مسائل صفحه 27 کتاب اساس ستاره شناسی
اگر یک مایل 6/1 کیلومتر باشد و قطر ماه 2160 مایل قطر ماه بر حسب کیلومتر چقدر است؟(محاسبه من 3456 کیلومتر درسته؟)
زمین در روز یک بار می چرخد و 6378 کیلومتر قطر دارد با چه سرعتی بر حسب کیلومتر بر ثانیه به طرف شرق حرکت می کند؟ !!!!!!!!!!!!!
اگر نور خورشید 8 دقیقه طول بکشد تا به زمین برسد نور ماه چقدر طول میکشد تا به زمین برسد؟(من محاسبه کردم حدود یک ثانیه)
اگر زمین به مرکز خورشید منتقل شود ماه درون سطح خورشید قرار می گیرد یا بیرون آن؟!!!
چه تعداد خورشید لازم است تا لبه به لبه قرار داده شود تا به نزدیکترین ستاره برسیم؟(محاسبه من 285714285 )
یک دقیقه نوری چند کیلومتر است؟ (محاسبه من 18750000)
چه تعداد کهکشان مانند راه شیری لبه به لبه قرار دهیم تا به کهکشانب با فاصله 106*2 سال نوری برسیم؟(محاسبه من 471.698)

با تشکر فبلی از این که به این تاپیک توجه می کنید.
نقل قول:گر یک مایل 6/1 کیلومتر باشد و قطر ماه 2160 مایل قطر ماه بر حسب کیلومتر چقدر است؟(محاسبه من 3456 کیلومتر درسته؟)

من قبلا یه کتاب خونده بودم که توش نوشته بود قطر ماه دقیقا 3474 کیلومتره. Big Grin
نقل قول:اگر نور خورشید 8 دقیقه طول بکشد تا به زمین برسد نور ماه چقدر طول میکشد تا به زمین برسد؟(من محاسبه کردم حدود یک ثانیه)

فاصله ی بین ماه و زمین با سرعت نور دقیقا 1 ثانیه و 25 صدم ثانیه هستش یعنی نور ماه 1.25 ثانیه طول میکشه تا به زمین برسه Big Grin
نقل قول:یک دقیقه نوری چند کیلومتر است؟ (محاسبه من 18750000)

نور در یک ثانیه 299977 کیلومتر را طی میکند پس باید این عدد را در 60 ضرب کنیم که جواب 17998620 کیلومتر میشود. :mrgreen:
Sky_Watcher نوشته:
نقل قول:یک دقیقه نوری چند کیلومتر است؟ (محاسبه من 18750000)

نور در یک ثانیه 299977 کیلومتر را طی میکند پس باید این عدد را در 60 ضرب کنیم که جواب 17998620 کیلومتر میشود. :mrgreen:

آخ ببخشید ، نور در یک ثانیه دقیقا 299776 کیلومتر میپیماید که اگر در 60 ضرب کنیم میشود 17986560 Big Grin
سلام دوست عزيز.
اگر شما براي المپياد نجوم آماده ميشيد حل كردن اين سوال ها فايده اي نداره.كلا تو المپياد دو جور سوال مياد.يا سوال رصدي هست يا محاسباتي.سوال هاي محاسباتي واقعا سخته و بيشتر هم از تو كتاب نجوم كروي طرح ميشه.اينجور سوال ها كه بيشترشون با يك تناسب ساده حل ميشن اصلا جايي تو سوالات المپياد ندارند.ميتونيد براي اطمينان سوال هاي المپياد نجوم سال هاي گذشته رو ببينيد.
http://nojumnews.com/index.php?option=c ... &Itemid=66
اميدوارم مفيد باشه
دقیقا من هم به همین نکته می خواستم اشاره کنم که امیررضا جان گفتند
المپیاد نجوم از این سوال های بچه بازی نداره
چندتا سیب بذاریم کنار هم که بشه خربزه !!
مسائلی که مطرح میشه مفهومی و نیازمند فرموله نه به این سادگی !!
یه سری اعداد رو هم به شما اونجا میدن ، نیازی نیست همه اعداد رو حفظ کنید .
ممنون از همه :|