تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: سوال المپیاد .انتخابی تیم ملی نجوم
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام دوستان

راستش داشتم سوال های المپیاد رو حل می کردم که به این سوال برخوردم که چند روزه خیلی خوب مخمو گرفتار خودش کرده.

سوال رو می پرسم و شما دوستان عزیز هم اگه لطف کنید بهم کمک کنید.

((با این فرض که ستاره ی ثعبان ، ستاره ی قطبی است . میل ستاره ی Sadr در صورت فلکی دجاجه چه خواهد بود.))
خب شما باید همیشه چند تا اندازه رو توی آسمون بلد باشی .
مثلا فاصله ی نوک ملاقه تا انتهای دم اون که حدود 25 درجه است .
اون وقت با خط کش اندازه میگیری که اون مقدار درجه چقد شده ( چند سانتی متر ) ؟ به همون نسبت فاصبه ثعبان رو تا صدر میگیری و حساب میکنی چند درجه میشه . ( با تناسب )
که این فاصله حدود 56 درجه شد .
قطب شمال هم که میلش 90 درجه است و کافیه اون مقدار درجه فاصله ثعبان تا صدر رو از 90 کم کنی تا میل جدید صدر بدست بیاد .
34=56-90 اینم مبل جدید ستاره صدر
Big Grin
عذر می خوام . نقشه رو چک کردم ، تخت نبود ، به همین دلیل این روش جواب نمیده .
اما چیزی که مشخصه توی شکل چون فاصله ی صدر تا ثعبان با فاصله ی صدر تا ستاره قطبی تقریبا برابره پس میشه به این نتیجه رسید میل ستاره صدر نسبا به قبل زیاد تغییر نمیکنه و حد اکثر 5 درجه تغییر کنه !
سوالی که مطرح شده بود دقیقا به همین شکل بود ؟
تصویری که گذاشتی هم همون تصویره؟
گزینه داشت ؟
سلام

ممنون که کمک کردین

بله سوال دقیقا همین بود و گزینه نداشت ولی نقشه ی مربوط به سوال ،فکر کنم یک ساعت زود تر از نقشه ای که من گذاشتم .

به هر حال می شه یه کم واضح تر توضیح بدین.

ممنون از شما دوستان عزیز Big Grin
تنها نکته مهمی که به نظر من اینجا میرسه اینه که قطب شمال آسمون نقطه ای هست که میلش 90 درجه است و بقیه میل ها از اونجا به سمت استوای آسمون کاهش پیدا می کنند و استوای آسمون میشه صفر . حالا به همین شکل شما ثعبان رو قطب شمال در نظر میگیری و فاصله ستاره صدر تا ثعبان رو از 90 کم می کنی و جواب میشه میل جدید ستاره صدر .
سلام

ممنون از کمکتون آقای افشار پور

یه سوال دیگه:

باید فاصله ی سدر تا ثعبان رو تخمین زد یا با خط کش اندازه گرفت؟

ممنون
با توجه به این که نقشه ای که شما قرار دادید یه نقشه تخت نیست و در واقع اندازه ها توش واقعی و متناسب نیست شما باید این اندازه رو تخمین بزنید .
سلام

بازم از کمکتون ممنون