تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: تلسکوپ دابسونی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام به هم من میخواهم یک تلسکوپ دایسونی 8 اینچی بخرم ولی بر سو مدل های مختلف دابسونی 8 اینچی سر چند راهی موندم و چند سوال برام پیش اومده
1- ایا تلسکوپ دابسونی 8 کلا تلسکوپ خوبی هست از اظر قطر دهانه طول من قبلا یه 76 میلیمتری داشتم میخواستم بدونم ایا این تلسکوپ برای انتخواب دوم خوب هست
2-من یک تلسکوپ میخواهم که حدود 5 تا 10 سال عمر کنه ایا این تلسکوپ تا این زمان عمر خواهد کرد
3-من سه نوع دابسونی برای خرید دیدم دایسونی 8 اینچی اسکای واچر دابسونی 8 اینچی اوریون هشت اینچی لوله بازشونده از توع الماس سیاه میخواستم بدونم کدوم بهتره
باتشکر

مهمان

درود بر شما

تلسکوپ 8 اینچ بسیار خوب است. مدل لوله ساده بهتر است
سلام

عمر مفید آینه های نقره اندود حدود 10 سال است و هشت اینچی دابسونی تقریبا 10 سال عمر می کنه!(مگر اینکه خودت باهاش مهربون نباشی Tongue )
قطر دهانه ی تلسکوپ هم به هدفت بستگی داره!

مثلا اگه می خواهی بعضی از اجرام NGC رو رصد کنی (با قدر 14 و15) ، نه "8 جواب نمی ده ولی اگه می خوای در حد مسیه و بعضی از اجرام پرنور NGC رصد کنی (با قدر 9 و10) هشت اینچی دابسونی انتخاب خوبیه !!!

در مورد سوال سوم هم بگم که "8 لوله باز شونده(جمع شونده)، چون نصفی از لوله آن باز است گرد و غبار به راحتی وارد لوله و باید هر چند ماه یک بار اونو به مراکز تخصصی تعمیر تلسکوپ ببری تا اونو واست پاک کنند. عیب دیگری هم که داره اینه که پس از مدتی که زیاد باز وبسته شود(برای رصد) دیگه آینه ی اولیه و ثانویه روی یک خط نمی مونن و دوباره باید اونو تعمیر کنی. تنها مزیتی که داره اینه که سبک و کیفیت تصویرش یه ذره بالاتره!!!!

اما "8 اوریون هم که قبلا در تالار هم صحبت شد یه سنسور داخل تلسکوپ هست که با دادن مختصات جرم مورد نظر شما رو در پیدا کردن این جرم راهنمایی می کنه به طوری که شما خودت باید تلسکوپ رو بچرخونی تا به جرم برسی و این تلسکوپ هم در اثر نزدیک شدن به شما علامت خواهد داد!!!(به نظرم یه خرج اضافیه)

من به نظر خودم "8 سکای واچر دابسونی رو می پسندم ولی فقط یه ذره وزنش نسبت به دو تلسکوپ دیگه زیاده!!

امید وارم مفید بوده باشه البته نظر شخصی خودمو اعلام کردم :wink:
لوله باز شونده یا جمع شونده اصلا خوب نیست ( چرا باید کیفیت تصویرش بهتر باشه ؟ )
به نظر من نوع ساده بهترین انتخاب باشه
سلام به همهمنظورم از 8 اینچی اوریون مدل ساده مثا اسکای واچر بود که بدون موتور هست طبق گفته افراد در تالار که میگن مدل باز شونده خوب نیست من از خریدش منصرف شدم ولی بین خرید این دو مدل که پایین عکسش رو میزارم مشکل دارم لطفا راهنماییم کنید بعد یک سوا دیگر داشتم اگر یک روزی اینه تلسکوپ خراب شد میشه یک نوع دیگه خرید و یک سوال دیگه داشتم از کسانی که از این دو مدل تلسکوپ پایین داشتن این هست که ایه این تلسکوپ سخت هم خط میشوند یا ساده من هم خط کننده لیزری دارم
باتشکر
Big Grin Big Grin
این هم مدل اسکای واچر
با سلام.من شنیده بودم لوله باز شونده به این دلیل که دمای داخل لوله سریعتر از نوع ساده اش با هوای بیرون یکی میشه بهتره.همچنین حمل و نقلش راحتتره.تمییز کردنش هم ساده تر.از همه مهمتر کیفیت تصویرش بهتره.البته در مورد اینکه به علت باز و بسته کردن زیاد احتمال لق شدنش هست هم از معایبشه که میشه با یه اچار حلش کرد.
میشه دوستان برای من توضیح بیشتری بدن.ممنون.
سلام

فرق دو تلسکوپ بالا فقط در فوکوسر و رنگشونه دیگه باهم فرقی ندارن ولی مدل اوریون سخت گیر میاد (ما تحریمیم دیگه )

برای لوله بازها بگم که فوکوسرشون از سری معمولی بهتره به علت باز بودن لوله آینه ها سریع تر کثیف میشن بعد از یه مدت قسمت

متحرک لقی پیدا میکنه ( که با یه سرویس ( نه آچار ) حل میشه البطه 15000 خرجشه )

یه ایراد خیلی بدشون هم اینه که بعدا نمیتونی رویه پاییه خوب نصبش کنی چون بدنش کامل نیست

ولی حمل و نقلشون راحت تره
سلام.من با دابسونی 8 اينچ کار کردم هم خط کردنش راحته اما جستو جو گرش اصلا شفاف نبود.شايد هم بقيه هم اين جوری هستند
سلام به همه اون دوستی که گفت دابسونی مال اوریون گیر نمیار فکر کنم اشتباه می گه چون هر دو مدل رو اسمان شب برای فروش گزاشته در هر حال نظر دوستان با کدوم یکی از دابسونی های بالا هست مدل لوله باز نه .
با تشکر از همه Big Grin
صفحات: 1 2