تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: راهنمایی در زمینه ی نقشه
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
من تازه کازم و تو این چند وقت رصد با چشم از گردونه ی آسمان شب استفاده کردم.ولی خیلی دقیق و قابل استفاده نیست. ازکجا یه نقشه ی جامع و دقیق که کار باهاش راحت باشه و قابل استفاده برای من باشه تهیه کنم؟ البته غیر از نرم افزار ها
با سلام
خب شما میتونی از خود نرم افزارها نقشه دقیق اسمان همون شب با اجرام قابل مشاهده رو استخراج کنی.
مثلا تو استاری نایت 6 میتونی تاریخ , محلی که قراره رصد کنی , بازه زمانی و حتی قدر ستارگان رو به نرم افزار بدی و نرم افزار اجرام قابل مشاهده با توجه به قدر و زمان و مکان و... رو به شما نشون میده , بعد میتونی ازش یه پرینت بگیری. این نقشه بسیار دقیق تر از گردونه اسمان شب و هر نقشه دیگری خواهد بود.
در ضمن نقشه ها رو میتونی برای یه بازه بلند مدت زمانی مثل چند روز یا هفته و ماه و سال هم استخراج کنی و هزاران امکانات دیگه.
اطلس آسمان. البنه هنوز چاپ اصلی اش بیرون نیمده. نسخه پرینیتی اش هست که به دلیل داشتن شاخص رنگی بهتره از رنگی استفاده کنی. اگر قیمتش مهمه الان برات همین پرینیتی خوبه فعلا. راجر سینات. چاپ فارسی 1389
ترجمه فارسی اطلس: pocket sky atlas
دلیل این همه اصرارت واسه استفاده از نقشه ی کاغذی رو نمیدونم!
نرم افزار که خیلی راحت تره!
اگه به خاطر اینه که میخوای نفشه دم دستت باشه،خوب از نرم افزار موبایل استاری نایت استفاده کن!
موبایل استاری نایت؟ از کجا میشه تهیه یا ددانلود کرد؟
اندروید دار ها از google sky map استفاده کنند . خیلی خوبه
stellarium هم خوبه
هیچی مثل نقشه نمیتونه تو یک شب رصدی به رصدگر کمک کنه.به نظر من pocket sky atlas خیلی نقشه ی خوبیه.برای شروع اطلس راهنمای آسمان هم خوبه.
راهنمای ماهانه آسمان شب ترجمه دکتردالکی,راهنمای صورتهای فلکی از ویل تریون ترجمه دکتردالکی, اطلس آسمان شب از ویل تریون.اینا میتونن خیلی کمکت کنن.
behzad ashi نوشته: دلیل این همه اصرارت واسه استفاده از نقشه ی کاغذی رو نمیدونم!
نرم افزار که خیلی راحت تره!
اگه به خاطر اینه که میخوای نفشه دم دستت باشه،خوب از نرم افزار موبایل استاری نایت استفاده کن!

در هیچ جایی منجمان آماتور نقشه کاغذی رو کنار نمی گذارند و همیشه به عنوان ابزار اصلی رصده. شما باید تجربه رصدی زیاد داشته باشید تا متوجه چرایی استفاده از نقشه کاغذی بشید. این اصرار من نیست، نیاز هر رصدگریه.
صفحات: 1 2