تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: فراخوان رصدخانه شخصی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4
من دیگه تصمیم جدی گرفتم!
دوستانی که ار نظر وقت و هزینه و امکانات میتونند در ساخت یک رصدخانه شخصی شریک بشن اعلام آمادگی کنند. البته قطعا زمان زیادی میبره تا بشه رصدخانه رو تکمیل کرد (شاید حدود 2-3 سال) بنابراین این موضوع رو هم در نظر بگیرید.

چرا رصدخانه شخصی:

1- همه منجمان آماتور با آلودگی نور دست و پنجه نرم کردن! و هیچ منجمی نیست که سختی فرار از شهر و پیداکردن یک مکان خوب رو تحمل نکرده باشه. ساختن یه رصدخانه شخصی در یک مکان مناسب این اجازه رو میده که برای همیشه از شر جستجو برای رصدگاه راحت بشیم

2- بارها پیش اومده مجبور شدیم وسائل بسیار سنگین و حساسمون رو بسته بندی کنیم و بار ماشین کنیم و به زحمت اینور و اونور بکشیم؛ داشتن یه مکان دائمی این اجازه رو میده که تا 90% وسائل رو در جای ثابتی قرار بدیم و لازم نباشه مدام ریسک آسیب زدن به اونها رو تحمل کنیم

3- دوستانی که در انجمن های نجوم کار میکنند و تورهای رصدی رو برگذار میکنند؛ دیگه دردسر پیداکردن محل و هماهنگی های اون رو ندارند، یک مکان رصدی شخصی همواره براشون فراهم هست.

4- در یک مکان ثابت حتی در دورترین مناطق هم میشود حداقل امکانات رفاهی را تامین کرد

چرا گروهی؟

چرا بهتره رصدخانه شخصی گروهی باشه؟

1- چون قصد داریم در یک مکان بدون آلودگی نور رصدخانه رو احداث کنیم، تامین امنیت اون بسیار مهم هست. هرچقدر هم که برای امنیت رصدخانه فکر کرده باشیم؛ متروک گذاشتن اون برای قسمت عمده سال خطرناک هست. با احداث رصدخانه به صورت گروهی و تقسیم روزهای استفاده از اون بین اعضا، بیشتر روزهای سال رصدخانه در حال استفاده خواهد بود و امنیت اون تا حد زیادی بالا خواهد رفت.

2- یک رصدخانه گروهی؛ امکان انجام پروژه های بزرگ گروهی را به خاطر حذف عامل مزاحم فاصله! در بین منجمان مقدور می سازد

3- در صورت تاسیس یک رصد خانه گروهی در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی میشود. با هزینه های بسیار کمتر امکان در اختیار داشتن وسایل بیشتری مهیا میشود

هزینه ها و امکانات احتمالی

با توجه به اینکه اغلب منجمان وسایل شخصی و اولیه خودشون را میتوانند در شروع کار استفاده کنند، برای شروع کار تنها به ساخت یک اتاق 30-40 متری در مکان مناسب نیاز داریم. سپس به تدریج میتوان امکانات و ساختمان رصدخانه را تکمیل کرد
drdehghani نوشته: هزینه ها و امکانات احتمالی

با توجه به اینکه اغلب منجمان وسایل شخصی و اولیه خودشون را میتوانند در شروع کار استفاده کنند، برای شروع کار تنها به ساخت یک اتاق 30-40 متری در مکان مناسب نیاز داریم. سپس به تدریج میتوان امکانات و ساختمان رصدخانه را تکمیل کرد
یه کم بزرگ نیست ؟
برای خود رصدخونه چرا. ولی فکر این هم هستم که جای وسائل و استراحت هم لازمه...
سلام
ایده خوب و جالبیه. :wink:
اما از نظر هزینه ای اگه یه براورد ساده کنیم. خیلی میشه. مهم تر از اون باید کسایی داوطلب بشن که هماهنگی کارها رو به عهده بگیرند.
البته فکر کنم دیگه عنوانش باشه رصد خانه گروهی یا رصد خانه اختصا صی!
باید ببینیم تعداد به حدود لازم میرسه یا نه؟ و بعد ببینیم هر نفر چقدر میتونه سهیم بشه.
هزینه هاش تا زمان تبدیل شدن به یه رصدخونه عالی با تجهیزات خیلی خوب؛ البته زیاد هست؛ اما باید به تدریج؛ خیلی آهسته پیش بریم. اولین قدمی که میتونیم برداریم که بهره برداری کرده باشیم از این ایده این هست که یه مکان کوچیک پیدا کنیم که همین اولین قدم هم فکر میکنم حداقل از زمان تشکیل گروه تا آماده شدنش حدود 2 سال طول بکشه. و بعد از اون تا مدتی میتونیم از همین وسائل شخصی خودمون استفاده کنیم. بنابراین هم هزینه ها ها خیلی تدریجی هست؛ هم اینه تقسیم میشه.

من فکر میکنم تعداد حدود 10-12 نفر هم انقدری هست که هزینه ها رو به اندازه کافی کم کنه هم انقدری هست که برای اعضا سهم کافی ایجاد کنه. البته فکر نکنم لازم باشه همه یک اندازه سهیم باشن.

اگر به صورت تک نفری می شد همچین کاری کرد؛ بدون توجه به هزینه اش من قطعا این کار رو میکردم. اما با توجه به مشکلات داشتن یه رصدخونه در یه جای دور، این کار با تعداد کم اصلا شدنی نیست.
سلام
دکتر جون به فرض اعضا هم تکمیل شدند!

کجا بزاریمش؟ (که به همه نزدیک باشه)
چه تلسکوپی استفاده کنیم؟
امنیتش رو چه جوری تامین کنیم؟
و خلاصه هزینه ها هم خیلی زیاد می شن و اگر ساختش به تدریجی باشه حدود 10 سال زمان می بره!! :?

ایده ی خیلی خوبیه ولی ساختنش خیلی سخته! Cry
این سوال ها سوال های آینده هست. از الآن فکر خوبی نیست بخوایم در مورد جزئیات بحث کنیم. اما به هر حال اینها مشکل بزرگی نیست.

در مورد مکان، یه بحث فنی هست. طبیعتا باید چندین جا انتخاب بشه، و بعد جایی که به همه نزدیکتر هست رو انتخاب کنیم،
امنیت مهمترین قسمتش هست. اگه بحث امنیتش نبود، تنهایی هم میشد این کار رو کرد. برای امنیتش اما راه حل زیاده. اول از همه همینکه تعداد زیاد بشه؛ و رصدخونه دائما در حال استفاده باشه خودش امنیت هست. در شروع کار هم که قرار نیست چیزی توی رصدخونه بذاریم، قرار فقط به مکان باشه برای رصد. اما اگه جای خاصی رو بتونیم براش پیدا کنیم تا حدود زیادی مشکل حل میشه.

در مورد تلسکوپ هم مربوط به خیلی آینده هست! اما قطعا هر تلسکوپی باشه به نفع اعضا هست. شما الآن با 2 ملیون تومن تلسکوپ چندان خوبی نمیتونید بخرید. فقط یه پایه خوب با وسائلش همینقدرا پاتون درمیاد! نهایتا هم 10-20 روز در سال رو بتونید باهاش به سختی در یه جای خوب رصد کنید. اما 10 نفر اگه 2 ملیون بدن!! یه تلسکوپ 20ملیونی دارن و یه جای خوب که بتونن مدت زیادی از سال رو ازش استفاده کنن

کار سختیه! و مشکلات رصد کردن ما هم زیاده. برای مشکلات ما راه حل آسون نمیشه گیرآورد. من فکر میکنم این یه کاری هست که فعالیت نجومی ما رو متحول میکنه و رسما حرفه ای و هدفمند میکنه. الآن 90% منجمین آماتور ما دارن بی هدف رصد میکنند و با کیفیت خیلی پایین هم رصد میکنن
بابا ما که مثل شما دکتر نیستیم ! فعلا دانش آموز و دانشجو هستیم ، بذار دستمون بره تو جیب خودمون ، حتما کمک می کنیم .
اما به نظر من باید مکانی رو پیدا کرد که یکی از شریک ها اونجا باغی ، زمینی یا چیزی داشته باشه .
از نظر آب و هوایی هم خوب باشه که بشه واسه هواخوری هم رفت :lol:
همچنین باید به امکانات اولیه دسترسی داشته باشه .
اولا شومو که فردا میخوای برج بسازی مارو هم تحویل نمیگیری!
بعدشم خوب مانی سیو کنید عامو! اگه تعداد کافی باشه با حدود 1 تومن هم در طول 1-2 سال اول میشه راهش انداخت
مدتهاست كه تو اين فكر بودم كه يه جاي مناسبي اتاقكي داشته باشم كه بشه فعلا رو پشت بومش رصد كرد .توصعش هم به مرور زمان.فكر عالييه.يه سوال خصوصي -شما در چه رشته اي دكتر هستيد؟
صفحات: 1 2 3 4