تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: برد سایه اجسام(سوااااال)
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام به همگی من تازه عضو شدم و زیاد نمیدونم باید چه کار کنم Sad
ولی یه سوال دارم که خیلی وقته فکرمو مشغول کرده
به نظره شما سایه یک جسم تا کجا ادامه داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مثلآ سایه زمین که معلول نور خورشیده تا کجا این سایه ادامه داره؟؟؟؟؟
تو تحقیقم اینجا به بن بست خوردم :?
سایه یا نیم سایه؟
نیم سایه که همینجوریم مرز مشخصی نداره.

در ضمن من ایمیل شما رو می خوام همشهری :wink:
dr dehghani من email خودم تو بحث سیارک نوشتم.
من منظورم سایه هست.اگر در این حالت ماه یشت زمین باشه یدیده خسوف رخ میده.حالا اگه ماه نباشه این سایه زمین تا کجا ادامه داره؟؟
منظورمو فهمیدید؟
خوب از نظر نظری قضیه، چون برای نور محدودیتی قائل نیستیم و به راحتی نور رو از فواصل خیلی خیلی زیاد هم می بینیم پس سایه هم همین هست. چون سایه فقط نبود نور هست. اما از نظر فیزیکی قضیه این رو هم توجه کنید که مثلا سایه زمین که تا بنهایت نیست! یه مخروط هست که انتهاش رو میشه با دونستن هندسه تعیین کرد

از نظر عملی خوب سایه که گفتم مخروط هست و دیگه تعیین حد و مرزش ساده هست. اما در مورد نیم سایه و کم شدن نور منبع نور پشت سر جسم. الآن از همین طریق وجود سیاره ها رو در مدار ستاره های خیلی دور تعیین میکنند. یعنی نور ستاره رو اندازه میگیرند بعد در یک مقطع زمانی نور ستاره به اندازه خیلی کم کاهش پیدا میکنه و نتیجه میگیرند که یه سیاره از مقابلش گذشته. و در واقع لحظه ای که نورش کم میشه زمانی هست که در ما در خارج مخروط سابه و در نیم سایه اون سیاره قرار داریم.
mamnoonam az pasokhetun,ama age noor be khate mostaghim seyr mikone pas saye ham ke nabude noor hast bayad be khate mostaghim masiresh edame dashte bashe.pas chejurie ke be shekle makhrut dar miad?? aya faghat az dide zaheri migid?
[عکس: 800px-Diagram_of_umbra%2C_penumbra_%26_antumbra.png]
نور به خط مستقیم سیر میکنه! و همین باعث میشه که اگر منبع نور نقطه ای نباشه و مثل خورشید نسبت به زمین بزرگ باشه حالت مخروط پیدا کنه
kamelan motevajjeh shodam drdehghani in vase majmue zamin o khorshid kamelan sadeghe vali age ghotre khorshid o zamin ham andaze bud chi?
اون وقت تا بینهایت هست. یعنی وقتی زمین اندازه خورشید باشه و خورشید پشت زمین قرار بگیره تا بینهایت دور هم خورشید دیده نمیشه و یعنی ما در سایه خورشید هستیم. البته بجز موارد که نور منحنی میشه که اون بحثش جداست
به نظر شخصی من سایه همون نبود نور هستش . یعنی وجود نور هست که به سایه معنا میده
پس وقتی جسمی جلوی نوری رو بگیره منطقه ای پشت جسم بدون نور میمونه که بهش میگن سایه .
در واقع سایه به خودی خود چیز خاصی نیست .
مثل اینه که شما یک لیزر داشته باشی و جلوش یه مقوا بگیری ! آیا سایه ای ایجاد میشه ؟ ؟ نه . فقط اون منطقه پشتی نوری نداره .
صفحات: 1 2