تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: ابهام در تاثیر بیضی بودن مدار زمین!!!!!!!
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
دروووود به منجمین !
همونطور که همتون می دونید زمین بر روی یک مدار بیضی به دور خورشید می چرخد که خورشید روی یک کانون آن قرار دارد. به طوری که در طی یک سال زمین یک دور این مدار را جاروب میکند.
بس ما مثلا در هر زمستان در یک نقطه ای از این مدار قرار داریم.
سوال من این است که اگر در زمستان به کانون اول که خورشید در آن قرار دارد نزدیک باشیم بس در تابستان از خورشید دور تر هستیم نسبت به زمستان.
این تفاوت فاصله تاثیری روی زمین دارد؟
کی به آن نزدیک تر و کی از آن دور تریم؟
آیا فاصله این دو کانون به قدری کم است که تاثیری بر الگوی آب و هوایی ندارد(مدار به دایره خیلی نزدیک است)؟؟

رساندن منظورم واقعا سخت بود.اگه گویا نیست تا یه جور دیگه بگم؟
من فکر می کنم شما هم درگیر این مساله شدید که علت فصول بیضی بودن مدار زمین به دور خورشید هست .
اما این اشتباهه
علت تغییرات آب و هوایی طی فصل ها فقط و فقط کج بودن مدار زمین نسبت به صفحه ی زمین و خورشید هستش ، که در همان زمانی که نمیکره شمالی زمستان هست ، نیمکره جنوبی تابستان است . پس این فاصله نیست که دما رو تغییر میده . بلکه زاویه ی تابش خورشید به زمینه ، که هر چه به عمود نزدیک تر بره گرم تر میشه . اما چون در زمستان مازیمم زاویه مثلا به 36 درجه میرسه هوا سرتره .

پیشنهاد میکنم روی این موضوع کار کنید ، جالب هستند .
نه نه نه اینو خودم متوجه هستم که انحراف 5/23 درجه زمین باعث ایجاد فصل میشه Smile
سر فرصت سوالمو با شکل بیان میکنم.ممنونم
منظورتون احتمالا اینه که فاصله زمین در مدار بیضی شکلش تاثیری بر آب و هوا دارد یا نه ؟ که جوابتون در این مقاله هست :

http://www.nightsky.ir/content/view/1056/109
بله دقیقا همینو می خواستم.
بس اختلاف فاصله زمین تا خورشید به قدری کم است که عملا هیچ تاثیری بر آب و هوای زمین ندارد.
ممنونم از راهنمایتون