تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: المپیاد نجوم
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3
سلام
من تازه توسایت عضو شدم و کلا تو نجوم هم اول راهم. سال اول دبیرستانم و می خوام برای المپیاد نجوم بخونم
این تاپیک روزدم تا ازدوستای با تجربه تر کمک بخوام
اینکه از کجا شروع کنم و چیا رو بخونم
البته از نجوم به زبان ساده روزی 10 صفحه شروع کردم
ممنون ازهمگی Smile
masoome نوشته: سلام
من تازه توسایت عضو شدم و کلا تو نجوم هم اول راهم. سال اول دبیرستانم و می خوام برای المپیاد نجوم بخونم
ممنون ازهمگی Smile

سلام.
المپیاد نجوم رو تا جایی که میدونم برای دوم و سوم ریاضی برگزار میکنن. چون من پارسال به عنوان سال اول اجازه شرکت نداشتم، امسال اما میتونستم شرکت کنم که شرکت کردم ولی متاسفانه دقیقا روز المپیاد (7 بهمن ) مشکلی برام پیش اومد و نتونستم سر جلسه باشم. اما یکی از دوستام چندتا از سوالا رو برام آورد که یه نمونه برات میذارم. سوال های مرحله ی اوله. منم مث شما تازه کار نجومم و هیچ اطمینانی روی جوابشون ندارم. فقط سوال ها رو در اختیارتون قرار میدم که سال دیگه ایشالا شرکت کردی آماده باشی. دقت کن که توی مرحله ی اول برای بعضی از سوال ها یه توضیح کوتاهی میدن خودشون یا یه سری فرمول هایی رو در اختیارت میذارن، کلا میگن برا مرحله ی اول کافیه یه ذره بیشتر از بقیه بدونی که بتونی موفق شی!

1. انحنای زمین ارسال امواج رادیویی را بین آنتن های زمینی در فواصل طولانی محدود میکند. برای ارسال امواج رادیویی به فواصل طولانی تر، از یکی از لایه های جو به نام یون سپهر استفاده میشود. بدین ترتیب که آنتن فرستنده امواج رادیویی را به سوی یون سپهر ارسال میکند. این امواج پس از برخورد به یون سپهر به سمت زمین بازتاب میشوند و به آنتن گیرنده میرسند. با فرض آن که بازتاب از یون سپهر به صورت منظم باشد و فقط از یک بار بازتابش استفاده کنیم، بیشترین فاصله ی دو آنتن گیرنده و فرستنده در روی زمین چه قدر میتواند باشد؟ (ارتفاع لایه ی بازتاب کننده یون سپهر را 110 km در نظر بگیرید و از ارتفاع آنتن های رادیویی صرفنظر کنید).
الف) km 1300 ب)3500 km ج)1700 km د)2400 km

بیشتر سوالا اینطوری محاسبه ای هستن. و یا نمودار میدن بهت و ازت میخوان دمای دوتا ستاره رو باهاش مقایسه کنی مثلا. اما سوال های آسونی هم هست مثلا یه قسمت از نقشه ی آسمون رو بهت میده و میپرسه کدوم صورت فلکی اینجا نیست یا فلان ستاره تو کدوم صورت فلکیه. که اگه یه آشنایی سطحی هم با صور فلکی داشته باشی از پسش برمیای.

2. کدام یک از گزاره های زیر درست نیست؟
- در مدل استاندارد کیهان شناسی کیهان در مقیاس های بزرگتر همگن و همسان گرد است.
- طیف تابش زمینه ی کیهانی از طیف پلانک تبعیت میکند.
-رصد ها نشان میدهد که کمتر از 50 درصد عالم از ماده ی درخشان تشکیل شده.
- رصد ابرنواختر های نوع Ia نشان میدهد که شتاب انبساط عالم منفی است.
- در انبساط کیهانی دمای کیهان با گذشت زمان کاهش میابد.

3. خورشید هنگام غروب کمی بیضی وار مشاهده میشود. جهت قطر بزرگ این بیضی در شهری با عرض جغرافیایی 51 درجه...
- با افق زاویه 51 درجه میسازد.
- با افق زاویه 39 درجه میسازد.
- موازی افق است.
- عمود بر افق است.

4. منجمی با یک تلسکوپ نیوتنی 6 اینچ که فاصله کانونی آن 60 سانتی متر است، میخواهد کمربند جبار را مشاهده کند. برای اینکه کمربند جبار کاملا در میدان دید او قرار گیرد باید از کدام چشمی استفاده کند؟
- 5 میلی متری
- 10 میلی متری
-25 میلی متری
- 40 میلی متری

من جواب این سوالا رو نمیدونم. اگه کسی میدونه هم من و هم masoome رو راهنمایی کنه.
سلام دوستان
به نظر من امسال یه ذره مرحله ی اولش سخت بود :?

من جواب سوال 2 رو گزینه ی 3 و سوال 3 رو گزینه ی 3 زدم که فکر کنم درست هستند حالا اگه دوستان نظر دیگه دارند ، حتما نظرتونو بنویسید

ممنون

masoome نوشته: سلام
ممنون ازهمگی Smile

شما هم اگه تازه کارید ،سعی کنید نجوم به زبان ساده رو خیلی زود تموم کنید .

و بهتره که کتاب های زیر رو بخونین :

1.نجوم دینامیکی
2.اختر فیزیک ستاره ای جلد 1
3.نجوم و اختر فیزیک مقدماتی جلد 1و 2
4./ ساختار ستارگان و کهکشان ها
5.آمادگی برای المپیاد نجوم
6.نجوم کروی فصل های 1و2و3و5و6و10

موفق باشید :wink:
سلام!
من هم سال دوم و امسال که سومم خواستم شرکت کنم اما به دلیل اینکه رشته علوم تجربی بودم اجازه ندادن!نمیدونم این محدودیتها برای چیه!؟
من نمونه سوال زیاد دارم برات تو همین پست میزارم !یا چون حجمش زیاد میشه ای میلتون رو بدین من براتون ارسال میکنم!
برای مرحله اول با دانستن اطلاعاتی غیر محاسباتی و فرمولی میشه به راحتی قبول شد
فکر کنم چند سالیه که المپیاد نجوم فقط برای سوم ریاضی ها برگزار میشه
کتاب نجوم دینامیکی رو پیشنهاد میدم
samir نوشته: سلام!
من هم سال دوم و امسال که سومم خواستم شرکت کنم اما به دلیل اینکه رشته علوم تجربی بودم اجازه ندادن!نمیدونم این محدودیتها برای چیه!؟
من نمونه سوال زیاد دارم برات تو همین پست میزارم !یا چون حجمش زیاد میشه ای میلتون رو بدین من براتون ارسال میکنم!

پس درست فکر میکردم. فقط برای ریاضی هاست متاسفانه.
قانون مزخرفیه! شاید میخوان بچه های ریاضی رو شرکت بدن فقط که ریسک رتبه نیاوردن! پایین باشه. اما این اصلا درست نیست. نجوم یه درس اختصاصی نیست که توی دبیرستان های ما فقط به ریاضی ها تدریس شه! مث زیست که مسلما باید هم فقط تجربی بپذیره! خیلی از ریاضی ها توانایی رتبه آوردن تو نجوم رو ندارن و در مقابل ممکنه بعضی تجربی ها اطلاعاتشون بالاتر باشه! مطمئنا کسی که ثبت نام کرده، چه تجربی چه انسانی چه ریاضی، این توانایی رو در خودش دیده! دیگه این محدودیت ها چه معنی داره؟

shining.success@yahoo.com لطفا برای من هم ایمیل کنید. :mrgreen:
به نظر من هم قانون مسخره ای هستش ، اما معمولا مستعد ترین افراد رو از همون اول یا دوم دبیرستان جذب میکنند و آموزش میدن ، مطمئن باشید سطح درک شرکت کننده از ریاضی و فیزیک یک فاکتور مهم و تعیین کننده است
abadanastro نوشته: به نظر من هم قانون مسخره ای هستش ، اما معمولا مستعد ترین افراد رو از همون اول یا دوم دبیرستان جذب میکنند و آموزش میدن ، مطمئن باشید سطح درک شرکت کننده از ریاضی و فیزیک یک فاکتور مهم و تعیین کننده است
آموزش میدن؟ نه عزیزم. تهران شاید! ولی من اینجا چیزی ندیدم، جز اینکه ازمون چیزی رو خواستن که بهمون آموزششو نداده بودن.
nebular نوشته:
abadanastro نوشته: به نظر من هم قانون مسخره ای هستش ، اما معمولا مستعد ترین افراد رو از همون اول یا دوم دبیرستان جذب میکنند و آموزش میدن ، مطمئن باشید سطح درک شرکت کننده از ریاضی و فیزیک یک فاکتور مهم و تعیین کننده است
آموزش میدن؟ نه عزیزم. تهران شاید! ولی من اینجا چیزی ندیدم، جز اینکه ازمون چیزی رو خواستن که بهمون آموزششو نداده بودن.
یه زمانی سمپاد یه آزمون المپیاد نجوم سراسر مراکزش داشت که مستعد ها رو میبرد تهران آموزش میداد
اما الان همون تهران واسه همونها آموزش میدن همونها رو ، منظورم همونهایی که ....
والا ما هم که تو مراکز سمپاد درس میخونیم هم چیزی ازش ندیدیم!
سمپاد هم سمپاد قدیم! :wink:
صفحات: 1 2 3