تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: چرا مدار بیضی؟؟؟؟
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام دوستانیه سوالی دارم که می خواستم ازشما بپرسم اصلا چر امدار باید بیضی باشه؟یا مثلا چرا مدار بعضی از قمرهای زحل کشیده تر از بقیه قمرهاست؟
قوانین کپلر را مطالعه کنید ، به پاسختان خواهید رسید
یکی از دلیلا ممکنه به خاطر سرعت بالا در مدار باشه.
یکی دیگه هم فکر کنم به خاطر شیوه ی قرار گرفتنش در مدار از ابتدا باشه.
مثلا ممکنه یک جرم در فاصله ی متوسطی به یه ستاره مثل خورشید نزدیک بشه و همونطور دورش بچرخه
اما یه دنباله دار مثل هالی از مسیر خیلی دور به خورشید خیلی نزدیک میشه و به خاطر جاذبه ی شدید خورشید از اون طرف با سرعت برمیگرده و...
یه دلیل خیلی ساده اینه که دایره یه حالت خاص از بیضی هست و باید اتفاقات خاصی بیفته تا مدار دایره بشه
ممنون از جوابتون ولی منظورم اینه که چرا بعضی از مدارهای قمرهای زحل کشیده تر از بقیه مدارهای اونه؟
ansari نوشته: ممنون از جوابتون ولی منظورم اینه که چرا بعضی از مدارهای قمرهای زحل کشیده تر از بقیه مدارهای اونه؟
این سوال بر میگرده به زمانی که این قمر ها تشکیل شدن و چه جوری اثیر گرانش سیاره مادر خود قرار گرفتن.
بستگی به این داره که آیا قمر از جنس سیاره هست یا اینکه از فضای دور دست آمده و اثیر گرانش سیاره شده.و همچنین به وزن و چگالی هم بستگی دارند
عوامل مختلفی دست به دست هم میدن....
ممنونم Dark sky پس یعنی قاعده خاصی واسش نیست
ansari نوشته: ممنونم Dark sky پس یعنی قاعده خاصی واسش نیست
خواهش می کنم
قاعده خاصی نه وجود نداره عوامل مختلفی دست به دست هم میدن و مداری بصورت دایره-بیضی-سهمی و یا هذلولی تشکیل می شود.
سلام.درباره ي زلزله ‍‍ژاپن گفته ميشه كه محور زمين 10 cm تغيير كرده. اين تغيير چه تاثيري روي ديده ما به فضا داره؟
مقداری میل و بعد کلیه اجرام تغییر میکنه و باعث میشه مثلا یک ستاره رو که قبلا زیر خط افق میدیم یکم بالاتر ببینیم یا مثلا ستاره قطبی یکم جابجا بشه ! البته من دقیقا نمیدونم این 10 سانتی متر که میفرمایید بر چه اساسی هست و مقدارش به درجه دقیقا چقدر میشه اما مطمئنا زیاد نخواهد بود و جداول با توجه به حرکت تقدیمی بعدا تصحیح خواهند شد .همچنین دقت کنید بحث رویت ستاره های روی خط افق جنوبی بیشتر برای تغییرات زیاد هستش مثلا برای 3000 سال که تغییرات قابل توجه ای در محور زمین به دلیل حرکت تقدیمی رخ میده !
صفحات: 1 2