تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: خرید چشمی یا بارلو ؟ مسئله این است . .
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4
سلام دوستان من تازه عضو سایت شدم داخل 14 صفحه تاپیک هم جستجو کردم اول پاسخ خودم رو دریافت نکردم حقیقتا.
می خواستم قبلا یک بارلو بخرم 2x بعدا ظاهرا فهمیدم که با استفاده از بارلو کیفیت رصدی پایین میاد در نتیجه به فکر افتادم که چر اصلا چشمی نخرم ؟ حالا تلسکوپ من 8 اینچی دابسونی هست به نظرشما چشمی 3.2 میلی دیگه بدون بارلو چطوره ؟یا شاید بازهم بارلو رو پیشنهاد می کنید یا مثلا چشمی کمتر یا بیشتر.؟یک زوم خیلی خوب با کیفیت خوب
لطفا دوستان با تجربه یک پاسخ قطعی بدهند.ممنون.
اگه چشمی میتونی بگیری, بگیر. البته نه 3.2mm. با دابسونی "8, 3.2 جواب نمیده. کیفیت خیلی پایین میاد. چشمی در حد 5 خوبه. من خودم 5 ندارم ,ولی با بارلو 2 و چشمی 10 تصویر مثل چشمی 5 میشه. اندازه سیارات خوبه ولی کیفیتشون پایینه. با 5mm کیفیتشونم خوب میشه. اگه میتونی دوتاشونو بگیری یه 5 بگیر با یه بارلو 2. من نمیدونم چقدر کیفیت پایین میاد ولی فکر کنم اندازه بزرگ به کیفیت پایین بیارزه.
اقا یک دنیا ممنون چندتا نکته مهم دیگر هم می خوام از شما جویا بشم که ممنون میشم پاسخ بدهید تا خریدم رو قطعی کنم:
اقا مثلا چشمی 5 بگیرم و بارلو 2 میشه 480 برابر:eek: ای کاش می فهمیدم چقدر بزرگنمایی و جزئیات میده.
اما ان شاءالله هردوش رو میخرم فقط من چندتا مورد زیر رو یافتم شما یک نگاه بکنید ببینید و عرض کنید من کدومش رو سفارش بدم خوبه نسبت به بقیه:شما کدومش رو پیشنهاد می کنید.ممنون یک دنیا

http://www.iranoptic.ir/50-چشمی
من خیلی در مورد کیفیت چشمی های مختلف اطلاعی ندارم ولی این چشمیا رو که دیدم بنظرم اومد یه 4mm خالی هم می تونه انتخاب خوبی باشه. در مورد کیفیت چشمی ها میتونی از اقای جعفری زاده(Observer) سوال کنی یا به همین فروشگاه زنگ بزنی.
ممنون میشم از دوستانی که اطلاعات کافی دارند توضیح بدهند.ممنون بازهم از شما دوست عزیز
سلام
در مورد کیفیت چشمی ها میتونید با خود فروشگاه تماس بگیرید و ازشون راهنمایی بخواین. اما یک نکته ی خیلی مهم اینه که در این بزرگنمایی های بالا seeing خیلی تاثیر گذار میشه. اگر seeing خوب نباشه با بهترین چشمی هم نمیتونید تصویر واضحی داشته باشید. قطر دهانه ی تلسکوپ شما هم خیلی بالا نیست و این هم کیفیت رو پایین میاره.
من تجربه رصد با تلسکوپ 12 اینچ در بزرگنمایی 500 برابر رو داشتم. در شرایطی که حد دید (seeing) نسبتا خوب بود. جزئیات مریخ که (که تقریبا دو ماه با مقابله فاصله داشت) خارق العاده بود. یخ های قطب جنوب مریخ به راحتی دیده میشد و جزئیاتی از سطح مریخ هم نمایان بود.
ممنون دوست عزیز در نتیجه میشه راهنمایی کنید مثلا من چه چشمی بخرم با بسته به قطر دهانه 200 میل چه چشمی و چه بارلو خریداری کنم ؟من شخصا تصاویر زیادی در سایت orion رو با جزئیات بالا از مشتری یا مریخ و یا زحل و دیگر سیارات دیدم که با تلسکوپی با گشودگی کمتر نسبت به 200 میل گرفته شده اند.هرچند می خواستم بدونم با این تفاسیر لطفا راهنمایی کنید من هم میخوام جزئیات خوبی رصد بشه و هم بزرگنمایی خوبی از سیارات و کلا اسماب شب داشته باشم.ممنون نظرتون درباره چشمی های 5 میل یا 4 و یا بارلو 2 برابر چیه ؟اگر احیانا تجربه کردید برای مدل 8 اینچی دابسونی
XT8 نوشته: ممنون دوست عزیز در نتیجه میشه راهنمایی کنید مثلا من چه چشمی بخرم با بسته به قطر دهانه 200 میل چه چشمی و چه بارلو خریداری کنم ؟من شخصا تصاویر زیادی در سایت orion رو با جزئیات بالا از مشتری یا مریخ و یا زحل و دیگر سیارات دیدم که با تلسکوپی با گشودگی کمتر نسبت به 200 میل گرفته شده اند.هرچند می خواستم بدونم با این تفاسیر لطفا راهنمایی کنید من هم میخوام جزئیات خوبی رصد بشه و هم بزرگنمایی خوبی از سیارات و کلا اسماب شب داشته باشم.ممنون نظرتون درباره چشمی های 5 میل یا 4 و یا بارلو 2 برابر چیه ؟اگر احیانا تجربه کردید برای مدل 8 اینچی دابسونی
درسته ولی اون عکسابیی که میگید در هوایی بسیار تمیز و با تلسکوپ و پایه ی خیلی دقیق گرفته شده. دابسونی ها کیفت خوبی دارن، اما تو بزرگ نمایی بالا اجرام خیلی سریع از میدان دیدت خارج میشن.
به نظر من هم بارلو نگیری بهتره.یه چشمی 5 یا 4 میلی متری یا اصلا هردوشو بگیر. سعی کن جنس عالیشونو بگیری تا کیفیت خوبی داشته باشی. درضمن هم خط نبودن تلسکوپ تو بزرگنماییهای بالا خیلی خودشو نشون میده. پس یه هم خط کننده هم بگیرید.
افرين. من به اين نكته توجه نكردم. تو دابسونيا سوژه خيلى سريع از ميدان ديد خارج ميشه.
مثلا با همين 10mm و بارلو 2 و همين "8 دابسونى نهايتا جرمى مثل مريخ، حدود 7 ثانيه تو ميدان ديد ميمونه. تازه وقتى گوشه مخالف ميدان ديد باشه(كه بيشترين فاصله رو طى كنه). با 5mm وضعيت كاملا مشابه خواهد بود. اما همين 4 يا 5 خوبه.
ممنون پس من روی همین 4 و 5 فکرمی کنم که باید سفارش بدم.پس قضیه بارلو رو کنسل کنم یا به نظرشما اون رو هم بگیرم ضرر نداره ؟
صفحات: 1 2 3 4