تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: یک سنگ آسمانی بسرعت به زمین نزدیک میشود
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
یک سنگ آسمانی متوسط بسرعت به زمین نزدیک میشود.

این سنگ آسمانی که طول آن به اندازه نصف یک زمین فوتبال یعنی ٥۰ متر میباشد "دی ای -۱٤" نام گذاری شده است.

" دی ای -۱٤" آخر هفته از ۲۸ هزار کیلومتری کره زمین یعنی از مسافتی کوتاهتر از برخی ماهواره ها خواهد گذشت.

این فاصله نزدیکترین مسافت یک جسم آسمانی به زمین محسوب می شود.

گفته میشود سنگ آسمانی "دی ای -۱٤" که با سرعت ۲۹ هزار کیلومتر در ساعت از کنار برخی ماهواره های مخابراتی و دیدبانی خواهد گذشت میتواند بر روی این ماهواره ها تاثیر منفی داشته باشد.

سنگ آسمانی "دی ای -۱٤" با جرم ۱۳۰ هزار تن سال گذشته کشف و مسیر آن مشخص گردیده بود.

ناسا که سنگ آسمانی را با رادار دنبال میکند به تهیه نقشه ۳ بعدی آن خواهد پرداخت.
منبع:trt
دوستان به نظرشما می تونیم رصدش کنیم پس حتما /کسی اطلاعات بیشتری راجع به موقعیتش دار برای رصد ؟
مثل اینکه به قدر 13-11 میرسه، که البته رصدش خیلی سخته.
و فکر کنم تو بهترین وضعیتش تو نیمه شب ایالات متحده دیده میشه که برای ما وسط روزه.
بخاطر اطلاع رسانی اشتباه ببخشید.
این سیارک به قدر حدود 7 میرسه و ساعت 22:55 به وقت ایران به نزدیکترین فاصلش از زمین میرسه.
گویا بهترین خشکی برای رصد اندونزی هست ولی همچنان از بسیاری از مناطق دیده میشه.
با این اوصاف تو نزدیکترین حالتش، تو ایران باید حدودا 20 الی 30 درجه ارتفاع داشته باشه که مناسبه. ببینم نقشه حرکتشو میتونم پیدا کنم.
باز ببخشید.
کی میشه دیدش حاجی ؟
15 فوریه، یعنی جمعه این هفته. (خود شب جمعه که فرداش شنبه میشه)
نقشه هم گیر اوردم. دوستانی که تو مناطق جنوبی تر زندگی میکنن، شرایط بهتری برای رصد دارن. با توجه به حرکت نسبتا کندش و مسیر مناسب حرکتش، می تونه خیلی جذاب باشه. به شرطی که هوا ابری نشه. app هواشناسی گوشیم که میگه جمعه و شنبه هوا تهران صافه. تا ببینیم چی میشه.
اینم نقشه. (زمان ها بر اساس زمان جهانی هست و تو ایران باید 3.5 ساعت بهشون اضافه کنید)
http://media.skyandtelescope.com/images/...-chart.gif

با توجه به نقشه، وقتی بهترین زمان برای رصده (یعنی 19:25UT، یا همون 22:55 خودمون) ،سیارک تو نا کجا اباد قرار داره که پیدا کردنشو یکم سخت میکنه. پس بهتر از نیم ساعت قبل دنبالش کنید. یا بذارید ساعت حدود 12:20 شب که از فاصله نزدیک بتا اسد (ستاره دم شیر) میگذره پیداش کنید.
من رفتم تو starry night مسیر حرکتشو ببینم، به مشکل خوردم.
اومدم تو اینترنت گشتم، به سایت پر استفاده و فایده heavens-above رسیدم.
کافیه شهر محل زندگیتونو انتخاب کنید، یا اگه نبود مختصات جغرافیاییشو وارد کنید یا از رو نقشه ای که تو خود سایت هست پیداش کنید و بعد اون قسمت که نوشته click here رو بزنید تا نقشه اسمان به همراه مسیر حرکت سیارک و یه سری اطلاعات مفیدو بهتون بده. زمان ها هم زمان محلیتون هست و نیاز به تبدیل ندارن.

Heavens-Above Home Page

لطفا از اطلاعات این سایت استفاده کنید و نقشه و اطلاعات قبلیو بیخیال شید
ممنون برای من شد این نقشه مسیر حرکتش ، فقط نمی دونم ظاهرا غرب سیاره مشتری رو باید نگاه کنم و منتظر باشم طبق این نقشه :
اخه من یک مشکلی دارم و این هست که داخ برنامه stellearium این اجرام که مشخص کرده طبق نقشه این قدر ریز و دور هستند که اصلا قابل رصد نیستند تا من به کمک اون ها مسیر حرکت سنگ را رصد کنم /

http://upcity.ir/images/50199401142653509308.png
تهرانم انچنان تفاوتی نداره با این. خیلی شبیهن.
غرب مشتری نیست، شرقشه. درضمن اینجوری عمرا بتونی پیداش کنی. باید حتما مکان دقیقشو دنبال کنی، وگرنه هیچی.
بهترین موقع برای دیدنش، یکی حدود ساعت 23:25 دقیقس که به کمک دنب الاسد (بتا اسد) میشه پیداش کرد و اونیکی ساعت 00:50 بامداده که از فاصله خیلی نزدیک گاما دب اکبر میگذره.
به هر حال پیدا کردن یه جسم قدر 7 بین سایر ستاره ها سخته، ولی همون حرکت کندی که داره تا حدی کمک میکنه.
اون مشکلتم کلا نفهمیدم.
سلام. میخواستم بدونم با توجه به اینکه فاصله سیارک خیلی نزدیکه (30000 کیلومتر) و 50 متر هم قطر داره میشه با 10 دابسونی شکلشو تشخیص داد(بزرگنمیی بالا). من اصلا تجربه ای تو رصد سیارکا ندارم. ممنون فقط تا سیارکه نرسیده جوابمو بدید Smile
صفحات: 1 2