تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: برا المپیاد کتاب می خوام
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
یه چند تا کتاب خوب برا المپیاد :?:
اگه مفهوم رو بلدید برید سراغ نجوم و اختر فیزیک مقدماتی-زیلیک و اسمیت--نشر آستان قدس رضوی

و نجوم کروی برا مرحله اول 2 فصل اول وبرا مرحله دوم همه اش لازمه نخوندن یکی از فصلهاش از عوامل مهم قبول نشدن در مرحله دوم بود

اما کتاب اول مفهوم رو خوب یاد نمی ده و مرتب کار نکرده اگه مفهوم رو قوی نیستید از ساختار ستارگان و کهکشانها -- گیتی شناسی و اساس ستاره شناسی--- آستان قدس استفاده کنید. به اینجا هم سر بزنید IRAO2006.blogfa.com

موفق باشید. . . . :wink:
بازم سلام
یه سوال دیگه:یکی بهم گفت که فیزیک هالیدیم می تونه کمک کنه.حالا شما چی می گید؟
اگه می تونه کمک کنه میشه بگید کدوم قسمتاش؟
ممنونم
البته قسمت گرانش درباره ی حرکت ماهواره ها خیلی خوب بحث کرده خوبه و لازمه ولی کافی نیست. . .
موفق باشید. . .

شایسته است سالروز در گذشت استاد سخن در ادب پارسی، بزرگترین ناصح در زمینه ی عقل و سراینده ی بهترین غزل های عاشقانه، "سعدی" را خدمت شما تسلیت عرض کنم.
ممنونم.راستی وبلاگی سایتی چیزی سراغ ندارین که بتونه یه کم اطلاعات در مورد المپیاد بده؟
راستی میشه شما هم یه کم راهنمایی کنین منو؟
مثلا"تجربه ای چیزی از المپیاد ندارین؟
بازم ممنون
ببخشید اینو یادم رفت بنویسمhttp://irao2006.blogfa.com و وبلاگ آقای سیدصدرا صدرالدینی که با سرچ پیدا میشه . . .
من 2 بار مرحله اول قبول شدم اما متاسفانه لیاقت مدال رو نداشتم. . .
یه بار اول دبیرستان و یه بار سوم . . . اگه دوم هم شرکت می کردم(به خاطر مسابقات بسکتبال ثبت نام نکردم..) شانسی داشتم .. .
سلام
می تونی به این سایت هم سری بزنی. برو بخش مشاوره‌ی فیزیک
http://www.roshd.ir/roshd/Default.aspx?tabid=390
ممنوم.به نظر شما برا قبولی تو المپیاد چی لازمه؟
برای مرحله اول اطلاعاتی پراکنده+دو فصل اول نجوم کروی کافی است ولی برای مرحله دوم باید تمام نجئم کروی (حداقل فصلهای مهمشو) با تسلط بر مطالب دیگه بلد باشید. . . .
1. فیزیک هالیدی فقط برای یادگیری مفاهیم پایه‌ی فیزیک که لازم داری. البته لزومی هم نداره حتما هالیدی باشه معادل هالیدی کتابهای خوبی مثل اوهانیان و یانگ هم هستند.
2. نجوم و اخترفیزیک از دید من که فیزیکی هم هستم،‌ برخلاف دوست عزیز که اون رو بی قاعده یا نامرتب می‌دونن نظر مخالف دارم. بسیار اساسی کار کرده. داستان تعریف نکرده. باید برای یادگیری مفاهیم نجوم رو با پایه‌های اصلی اش یاد گرفت. تمریناتش رو حتما باید حل کنی. در هیچ کدوم از منابع دیگه نمیشه به نتیجه ای برسی. مگر اینکه با تمرین کارتو پیش ببری. کتابهایی که یکی از بچه ها معرفی کرده هم مناسبه ولی برای آْشنایی اولیه‌ی آماتوری با اصطلاحات!
3. ریاضی پایه: اسم کتاب نیست ولی من سرفصلهای لازم رو می‌گم: از بردار تا انتگرال ها باید چیزهایی بدونی. البته برای مرحله‌ی اول نیازی به انتگرال نیست.
4. فراگیری فعال نجوم: کتاب تمرین شخصی و گروهی به حساب میاد،‌ که باز هم نوشته‌‌ی زیلیکه. باید سؤالاتش رو جواب بدی. کلی نمودار داره. خیلیها رو دیدم در کلاسهای نجوم یا منجمان آماتور که تا می‌بینن نمودار و جدول می‌ترسن. ولی دقیقاً برعکسه! ساده ولی مفهومی.
سؤالهای سالهای گذشته رو حتما ببین. خودت تشخیص می‌دی چه باید کرد. کتابهای دیگه ای هم هستند که باید بخونی: نجوم کروی اسمارت. باید با مثلثلت کروی آشنا بشی. و در نهایت برسی به محسباتی که بیشتر در مرحله‌ی دوم نیاز داری.
بسته به طراح سؤال ممکنه ترمودینامیک هم لازم داشته باشی. بنابراین سعی کن فیزیک پایه رو خوب بدونی.
صفحات: 1 2