تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: یک <پیشنهاد>
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام به دوستداران خوب آسمان
ازجایی که کتاب های مربوط به نجوم دربازارداره زیاد می شه(که این جای شکرداره)ولی در برخی ازاین کتاب هااشتباهاتی هم دیده می شه(که بایدرفع بشه) چندنفرحاضرهستندکه باهم بتوانیم این مشکل راحل کنیم؟برای مثال دریکی ازکتاب های نجوم مخصوص کودکان ازکهکشان آندرومدابه عنوان سحابی آندررومدانام برده شده است.نظرتون چیه؟ Idea :!: Big Grin
سلام خدمت شما دوست گرامی
کار بسیار خوب و جالبی رو خواهید شروع کنید امیدوارم که شما و دوستان همراهتون بتونید همزمان با سال جهانی ستاره شناسی موفق باشید و بتونید مراحل و پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنید
با آرزو موفقیت روزافزون برای شما و همه علاقه مندان

مهمان

سلام دوست عزیز
در این رابطه در حال تشکیل گروهی هستیم که ب نقد و بررسی کتابهای چاپ شده این موضوع را بررسی نماییم. این گروه به احتمال زیاد در اول ژانویه برابر با شروع سال جهانی ستاره شناسی کار خود را آغاز خواهد کرد و از تمام مناطق ایران عضو خواهد گرفت.
Observer نوشته: سلام دوست عزیز
در این رابطه در حال تشکیل گروهی هستیم که ب نقد و بررسی کتابهای چاپ شده این موضوع را بررسی نماییم. این گروه به احتمال زیاد در اول ژانویه برابر با شروع سال جهانی ستاره شناسی کار خود را آغاز خواهد کرد و از تمام مناطق ایران عضو خواهد گرفت.
باسلام به مدیرمحترم سایت
آیا می توانم عضوشوم؟اگرجواب مثبت است ازکی وچگونه؟
فرنوش عزیز، این که کتابهای نجومی بسیار بسیار مشکل دارند که بنده اون رو لمس کردم به دلایلی. ولی سحابی آندرومدا که گفتی من رو یاد یک نکته انداخت شاید منظور اون کتاب این بوده ولی خالی از لطف نیست که بگم برای اولین بار صوفی رازی و مترجم فارسی کتاب رازی، خواجه نصیر‌الدین طوسی در کتاب صورالکواکب خودش کهکشان‌ها رو به علت اینکه توده‌های ابر مانندی بودند، سحابی می‌نامید و او بود برای اولین بار از این کهکشان در کتاب خودش نام می‌بره و این نام همون سحابی آندرومدا بوده. البته من در صور الکواکب که نسخه‌ای از اون هم چاپ شده بود ندیدم. ولی در آثار دیگه یا نسخه‌های دیگه در موزه‌های کشورهای دیگه هست چراکه بارها از رازی و خواجه نصیر به همین دلیل نام برددند و به نسخه ای از این کتاب ارجاع دادند.
سلام دوست عزیز.من وقتی دیدم چنین تصمیمی گرفتید خیلی خوشحال شدم چون این مسئله خیلی منو ناراحت می کرد.اما به نظر من اول باید کتاب های درسی مثل کتاب علوم سال چهارم دبستان رو اصلاح کرد چون همه بچه ها مجبورند که اون رو بخوانند و اگر یک کودک علاقه مند به نجوم جواب صحیح رو در برگه امتحان بنویسه نمره ازدست می ده چون متاستفانه اطلاعات بسیاری از معلم ها پایین است پس خواهش می کنم برای اصلاح این کتاب ها هم اقدام کنید.
متشکرم
دوست عزیز امیدوارم که هر چه زودتر به این پیشنهادتون جامع عمل بپوشانید!
FARNOSH نوشته:
Observer نوشته: سلام دوست عزیز
باسلام به مدیرمحترم سایت
آیا می توانم عضوشوم؟اگرجواب مثبت است ازکی وچگونه؟

این گروه شروع به کار کرده؟؟ما هم میتونیم عضو شیم؟
:?: Arrow
FARNOSH نوشته: سلام به دوستداران خوب آسمان
ازجایی که کتاب های مربوط به نجوم دربازارداره زیاد می شه(که این جای شکرداره)ولی در برخی ازاین کتاب هااشتباهاتی هم دیده می شه(که بایدرفع بشه) چندنفرحاضرهستندکه باهم بتوانیم این مشکل راحل کنیم؟برای مثال دریکی ازکتاب های نجوم مخصوص کودکان ازکهکشان آندرومدابه عنوان سحابی آندررومدانام برده شده است.نظرتون چیه؟ Idea :!: Big Grin
فرنوش جان اون اشتباه چاپی یا هرچیز دیگه ای نیست!
صوفی رازی در رصد های خودش از چند جرم به عنوان سحابی نام برده که آندرومدا هم یکی از اونهاست Smile
صوفی در صورالکواکب به ۹ جرم زیر اشاره کرده و از آنها را «سحابی» قلمداد کرده‌است:

۱) خوشه دوتائی X&H یا ۸۶۹/۸۸۴ NGC (خوشه باز)

۲) خوشه کندو یا ۴۴M (خوشه باز) در صورت فلکی خرچنگ

۳) ۷M (خوشه باز) در صورت فلکی عقرب

۴) ستارگان نو ـ ۱ و نو ـ۲ در صورت فلکی قوس

۵) ستارگان لاندا، فی ـ ۱ و فی ـ ۲ در صورت فلکی جبار

۶) خوشه چوب لباسی یا ۳۹۹ Cr (خوشه باز) در صورت فلکی سهم

۷) کهکشان آندرومدا یا ۳۱ M در صورت فلکی آندرومدا

۸) ۲۳۹۱ IC (خوشه باز) در صورت فلکی بادبان

۹) ۲۶۶۹ NGC (خوشه باز) در صورت فلکی بادبان
البته در مورد مشکلات فراوان کتابها کاملاً با تو موافقم.