تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: خورشید گرفتگی و جابجایی در موقعیت ستارگان.
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
سلام .من هر چی فکر می کنم نمی تونم علت اینکه چرا وقت خورشید گرفتگی جابه جایی در موقعیت ستارگان بوجد می آید رو بفهمم. یه مطلب هم در مورد ش خوندم ولی چیزی سر د رنیاوردم .
سلام دوست عزیز
قضیه از این قراره که در نظریات برای انرژی الکترومغناطیسی ( نور ) ذره ای رو در نظر می گیرن به اسم فوتون .
ذراتی مانند فوتون دارای دو وجه ماده و انرژی هستند که در مواقع مختلف رفتار های متفاوتی دارند ( بعضی از موارد از قوانین ماده پیروی می کنند و در برخی از مواقع از قوانین انرژی )
با توجه به این موضوع وقتی باریکه نور از نزدیکی جسم پر جرمی مثل سیاهچاله یا خورشید خودمون می گذرد طبق قوانین ماده در اثر جاذبه آن جسم به سمت آن جسم منحرف می شوند ولی چون سرعت بالایی دارند جذب آن نمی شوند و فقط تغییر مسیر می دهد و این تغییر مسیر باعث می شود ما آن ستاره ای که پرتوهای نور از آن می آید را در جای خود نبینیم و این پدیده فقط مربوط به زمان خورشید گرفتگی نیست . ولی در مواقع دیگر نور خورشید نمی گذارد آن پرتو رو ببینیم و متوجه این موضوع بشیم .
[attachment=0:1me8p4p6]ii.JPG[/attachment:1me8p4p6]
می تونی به این سایت یه سری بزنی و مقالاتی رو دانلود کنی : http://www.cph-theory.persiangig.com
دوست عزیز من همیشه در کلاس هنگام توضیح دادن این بحث از این روش استفاده می کنم:

شما یک مدل دو بعدی فرض کنین یک توری و یک وزنه 10 گرمی و 100 گرمی

توری را محکم بگیرین تا صاف صاف شود(اصطلاحا ترنگ!!!!)
بعد وزنه 10 گرمی را به منزله خورشید در نظر بگیرید اون رو روی توری بگذارید مشاهده می کنید که توری فرو رفت! حالا پرتوی نوری را فرض کنید که مماس با توری حرکت می کند می بینید هنگامی که به فرورفتگی نزدیک می شود از مسیر خود قاعدتا منحرف می شود!(با کمی دقت این مسئله رو خوب بررسی کنید)

حالا وزنه 100 گرمی را قرار بدهید آن را به منزله دبران بگیرین!
خوب پرتو نور رو مماس فرض کنید! طبق این اصل شهودی باید بیشتر نور خم بشه! درست نمی گم؟

حالا آنقدر وزن رو زیاد کنید که توری پاره بشود حالا شما یک سیاهچاله دارین!
به همین سادگی

من همیشه سر کلاس اختر فیزیکم این مثال رو بصورت شهودی و ساده می زنم!
و همه هم می فهمن البته می دونم که به این ایراد زیاد وارده اما چه می شه کرد؟؟/