تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: چند سوال
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام دوستان...

1- ماه بر روی مدار خود در هر ساعت چند درجه به دور زمین می چرخد ؟

2- زمین در یک ساعت چند درجه به دور خود می چرخد ؟

3- با مشاهده در طول یک ساعت به ماه ، ماه در چه جهتی حرکت می کند ؟

متشکرم : :mrgreen:
ماه در هر دور 360 درجه زمین را دور می زند که این دور زدن 27.3 روز است . یعنی 656 ساعت .
حالا اگر 360 را بر 656 تقسیم کنیم حاصل حدودا 0.55 درجه در ساعت می شود که برای یک روز برابر 13 درجه می شود
زمین در هر 23 ساعت 56 دقیقه 4 ثانیه یک دور به دور خود می چرخد که آن را حدودا 24 ساعت می گیریم . با این حساب از تقسیم 360 بر 24 عدد 15 بدست می آید یعنی در هر ساعت 15 درجه و در هر 4 دقیقه 1 درجه به دور خود می چرخد که با این حساب هر 4 دقیقه ستارگان 1 درجه در آسمان جابجا می شوند
با سلام خدمت دوستان
راستش من تازه به نجوم علاقه مند شده ام و با کلی سوال رو به رو هستم...
که یکی از دلایل من جهت عضو شدن در این تالار گفتگو پاسخگویی به سوالاتم بوده است...

1اول می خوام بدونم که چرا همیشه یک طرف ماه به سمت ماست؟(لطفا مطلب رو برایم باز کنید چون در نجوم به زبان ساده هم یک چیزایی خوندم ولی...)

2از کجا می فهمید که : ساکنان ایران در چه ماهی بدر را در نزدیکی سمت اراس می بینند؟ (البته جوابش دی است)

3چه جوری باید کار رصد رو شروع کرد؟

4چرا در نزدیکی افق اولا خورشید بزرگتر می شه(آیا این خطای دیده یا شکست نور دلیل اصلیشه؟) دوما نارنجی؟

5چرا موقع ماه گرفتگی ماه تقریبا قرمز میشه؟

6چند تا چرخه ی ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی وجود داره؟یا چقدر بعد از یک ماه گرفتگی دوباره این احتمال وجود دارد؟

7 چندتا کتاب خوب و پایه به من معرفی کنید...

8 اگه کسی شماره ی انجمن های تهران رو داره ممنون میشم (البته از شهرستانم)

9جدیدا دی وی دی اسپیس رو از مجله نجوم خریداری کردم روش نوشته با زیرنویس فارسی ولی خبری از زیرنویس نیست...چه جوری میشه زیرنویس اون رو فعال کرد...

کسی تا حالا به جای ASTROTALK.IR از ASTROTALK.COM استفاده کرده ...(حتما آدرس رو امتحان کنید)

واقعا ممنونم...خواهشمندم پاسخ ها مفصل باشد...
دورود
وردتون رو به تالار و جمع ستاره شناسان تبریک میگم .
من سعی می کنم برخی از پرسش ها تون رو پاسخ بدم و بقیه اش هم به عهده دوستان .

3 - ابتدا یک کتاب مخصوص رصد که در مورد صورت های فلکی هست رو تهیه کنید و با اصطلاحاتی همچون : قدر ، میل ، بعد و .... آشنا بشید
سپس صورت های فلکی مهم هر فصلی که توش هستیم رو بررسی کنید و یواش یواش اون ها رو توی آسمون پیدا کنید و به همین شکل ادامه بدین

5 - نکته : در ماه گرفتگی چیزی بین ماه و زمین نمی آید بلکه فقط سایه زمین بروی ماه می افتد
خود این رنگ ماه گرفتگی هم یک مقیاس داره و بعضی وقت ها تیره و روشن تر دیده میشه

6 - ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی هر 6 ماه قمری یکبار اتفاق می افته و این که ماه گرفتگی در زمان ماه کامل و خورشید گرفتگی در محاق ( زمانی که ماه رو نمی بینیم )

7 - نجوم به زبان ساده - کتاب صورت های فلکی مهندس دالکی - نجوم دینامیکی هم کتاب کاملیه
با سلام و ممنون از آبادان آسترو

خواهشی از دوستان داشتم اگر کسی شماره های انجمن های نجوم تهران و شیراز رو دارد ....ممنون میشوم .

اما چرا کسی به سوال های من جواب نداد...
ببینید !من فکرمی کنم سوالاتی که داریدپس ازگذروندن یک دوره نجوم آماتوری وخوندن چندکتاب پایه حل بشه چون جواب دادنشون اینجا کلی طول می کشه!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :o Sad کتابهای نجوم به زبان ساده,مبانی نجوم 1و2,و...وبرای سوالات مکانیک سماویتون هم نجوم کروی که البته اون یکم برای آغازسنگینه واگراز نجوم محاسباتی وکاربردی استفاده کنین عالیه!!!!! Big Grin
ممنون از nrss
ببینید گاهی اوقات وقتی یک مطلب رو میخونید فکر می کنید که اون رو فهمیدید ولی وقتی می خواهید اون رو برای کسی که هیچ چیز نمی داند توضیح دهید و در حین گفتن متوجه شوید که او هیچی از حرفهای شما سر در نمی آورد آنوقت است که متوجه می شوید مطلب رو کاملا عمیق درک نکردید.
این بلا سر من اومده(البته بلا که نه فقط فهمیدم که در واقع هیچی نفهمیدم)

سوالاتی که من اینجا پرسیدم به این معنی نیست که بدنبال آنها نگشته ام یا کتاب پایه ای رو مطالعه نکرده ام بلکه بدین معنی است که این رو در وجود خودم احساس کردم که به طور عمقی و واقعی نفهمیدم...
و تصور کردم که شاید کسی اینجا بتواند به من کمک کند.

فکر کنم اگر سوالاتم را تک تک می پرسیدم شاید دوستان بیشتر در پاسخگویی اونها تعجیل کرده و استقبال می کردند ...
سال جهانی ستاره شناسیه و یکی در این سال علاقمند شده حالا کسی نمی خواد درک روشنتری از عالم و هستی رو به اون نشون بده؟
یادم میاد چند سال پیش هم من این سوال ها رو داشتم و با خوندن چند کتاب مثل نجوم به زبان ساده و نجوم دینامیکی و ... به پاسخ هاشون برسم
و وقتی خودم به جواب میرسدم بیشتر لذت می بردم تا وقتی که کسی برام توضیح میداد !!
من سعی می کنم جواب دو تا از سوالاتون رو بدم.
سوال الف-در نزدیکی افق ، ماه
1-بزرگتر دیده میشه:اولا عرض کنم این پدیده به هیچ وجه شکست نور یا امثالهم نیست و خطای دید محضه برای اثبات این حرفم می تونید یک ازمایش انجام بدید.ماه در اسمان قطر ظاهری نیم درجه داره و انگشت اشاره ی شما در طول بازو هم یک درجه یعنی قطر ماه نصف قطر انگشت شما رو درطول بازوتون فرا می گیره.حالا اگه ماه موقع غروب یا طلوع بزرگتر باشه قطر بیشتری از انگشت اشاره ی شما رو در طول بازو می گیره اما می تونید ببینید که این اندازه در هیچ شرایطی تغییر نمی کنه(البته قطر ظاهری ماه در مواقعی به علت تغییر فاصله از زمین کمی تغییر می کنه اما این قضیه به افق ربطی نداره.)و این که چرا این اتفاق می افته در شماره ی 2 عرض می کنم.
2-قرمزدیده میشه:اجازه بدید قبل از ماه به خورشید اشاره کنم.ببینید دوست عزیز ستاره ی ما،خورشید از ستارگان سفید رنگ محسوب میشه.اگر شما روزی موفق بشید به فضا سفر کنید خورشید رو کاملا سفید رنگ می بینید.اما ما روی زمین اون رو زرد می بینیم و موقع غروب هم قرمز!چرا؟
همونطور که می دونید طول موج نور ها ازبنفش تا قرمز افزایش پیدا می کنه.جو زمین طول موج های پر انرژی تر و کوتاه تر رو جذب میکنه و بقیه رو برای ما می فرسته و ماخورشید رو زرد رنگ می بینیم و نور های پر انرژی جذب جو زمین شده اند.(و اصلا به همین اسمان اسمان روز را ابی می بینیم.ابی در حقیقت یک نور پر انرژی از خورشید است که به دلیل انرژی بالا جذب جو شده است.)حالا موقع غروب ما خورشید رو قرمز می بینیم چرا؟ نور خورشید چون در افقه جو بسیار بیشتری رو طی می کنه تا به ما برسه(اگر جو زمین رو به یک شیشه تشبیه کنیم و شما رو به خورشید.وقتی عمود به شیشه نگاه می کنید قطر بیشتره یا وقتی از بقل نگاه می کنید؟)وبه همین دلیل فقط نور های بسیار کم انرژی هست که به ما می رسه و ما خورشید رو سرخ رنگ می بینیم.همین اتفاق برای تمام اجرام اسمان می افته.ستاره ها،سیاره ها،دنباله دار ها و... هم موقعی که نزدیک افقند سرخرنگ دیده می شوند.ماه هم دقیقا به همین دلیل در نزدیکی افق قرمز رنگ دیده می شود.
سوال ب-چرا موقع ماه گرفتگی ماه رنگ مِسی به خود می گیرد؟
همانطور که اشاره شد ماه گرفتگی حاصل قرار گرفتن زمین بین خورشید و ماهه،یعنی نور کم خورشید هم که به ماه می رسه از نزدیکی زمین میگذره.در بسیاری از مواقع این نور از جو زمین میگذره و به ماه می رسه و دلایلی که در بالا گفته شدنور با انرژی کم(قرمز)ازخورشید به ماه می رسه و ما به همین دلیل ماه رو قرمز رنگ می بینیم
با تشکر
من فکرمی کنم علت اینکه دوستمون نمی تونست برای دیگران اونچه که فهمیده روتوضیح بده این نیست که اون مطلب رونفهمیده !گاهی اوقات آدم نمی تونه برداشتی روکه ازیک اطلاعات هرچندساده داره برای دیگران توضیح بده Big Grin ولی این مشکل باکمی افزودن خلاقیت درتوضیحات واستفاده ازتجسمات قابل حله چون خودمم یه مدت اینطوری بودم تافهمیدم چطوری برای هرکسی چیزی روبه زبونه خودش توضیح بدم> :wink:
صفحات: 1 2