تالار گفتگو ستاره‌شناسان

نسخه‌ی کامل: اسامی اجرام آسمانی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
سلام
در این تاپیک به بررسی اسامی اجرام سماوی خواهیم پرداخت و اینکه چرا همچین نام هایی دارند.
دلیل انتخاب نام فوبوس و دیموس ( اقمار مریخ ) چه بوده؟
فکر کنم یعنی ترس و وحشت!؟
venus(سیاره ناهید) یک الهه ی نور بوده (اگه اشتباه نکنم)و به خاطر پر نوری ناهید(از زمین)این نام به اون داده شده
مریخ دو قمر کوچک داردکه نامهای خود-فوبوس(ترس) و دیموس(وحشت) را از یاران اسطوره ای مارس (مریخ) خدای جنگ گرفته اند.
سلام
سیاره ی تیریاعطارد ((Mercuryراپیک خدایان هم می نامندچون خیلی سریع به دورخورشیدمی گردد؛هم چنین سیاره ی نپتون چون یکی ازغول های گازی است وآبی رنگ دیده می شودنام خدای دریاها Neptune رابه خودگرفت. Smile
خوب حالا یه سوال ؟تاحالا فکرکردین کلمه ی آسمون از کجا اومده؟؟؟؟؟!!!!!!! :wink: :roll:
Enceladus

..................[عکس: enceladus.jpg]

انسیلادوس (نام ششمین قمر سیاره زحل)، تاریخچه و ریشه لغوی این کلمه بسیار جالبه که اون رو از سایت انگلیسی ویکی پدیا گرفته و ترجمه کردم: (البته تعداد زیادی کلمه جدید در این متن هست که هر کدام در جای خودش نیاز به معرفی و توضیح از لحاظ اسطوره شناسی دارد.)

انسیلادوس و یا انکیلادوس در اساطیر یونان نام بچه غول عظیم گاییا (زمین) بود که از خون تضعیف شده اورانوس خلق شد! او همراه بقیه غولها در یک میدان مخصوص به همراه پلیگرا (دشت سوزان) در تراس یا پالینی ظاهر شد. همانند بقیه غول‌ها وی نیز در ابتدا مار بود با دست‌های کوچک و پاهای در هیبت و اندازه اژدها!، درست مانند حالتی که بیلیوزیکی داشت!، البته این انجمن غول‌ها در ظاهر نیز تغییر پذیر بودند! در جنگی که بین غول‌ها و خداوندگار المپین در گرفت، انسیلادوس در اثر پرتاب نیزه از جانب اله‌ی آتینا کشته شد. وی در سرزمین سیکیلی زیر کوه اتنا بخاک سپرده شد. از آن به بعد اعتقاد بر این است که آتشفشان ولکانو در کوه اتنا همان نفس انسیلادوس است و لرزشهای سرزمین اطراف آن بخاطر این است که او پشت زخمی‌اش را گهگاهی به منظور تسکین به پایین زیر کوه می‌کشد! (درست مانند اسطوره‌هایی که در مورد تایپفون و وولکانو گفته می‌شه). جالبه که در اساطیر یونان همچنان زلزله را "ضربت انسیلادوس" می‌نامند!

به تصویری از این بچه غول که از سایت ویکی پدیا گرفته شده توجه بفرمایید.
:wink:

ممنون از توجه شما و امیدوارم مفید باشد.
کسی جواب سواله منو نمی دونه آخه واقعا یه موضوع بنیادیه که کلمه ی آسمون ازکجا اومده؟؟؟؟؟؟
اگر بخواهیم در کلمات ریز بشویم
سوالات فراوانی را باید جواب بدهیم.
مثلا
آسمان از کجا آمده!
ریشه کلمه ستاره چیست!
اصلا خود کلمه از کجا امده!
ریشه کجا چیست!
چیست از کجا آمده!
آمده ......
به هر حال من از یکی از اساتید گروه ادبیات دانشگاه سوال می کنم.
جند وقت بيش اقاي جعفري زاده در اسمان شب مقاله اي كذاشتند كه در ان علت نامكذاري ستاره امده بود:
ستاره يك كلمه كاملا فارسيه _درقديم به يك روشنايي در شب استاره مي كفتند بس از مدتي الف اولش برداشته شد و اين اسم به ستاركان اسمان داده شد
صفحات: 1 2