تالار گفتگو ستاره‌شناسان
رصد کهکشانها - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: رصد ژرفای آسمان (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=24)
+--- موضوع: رصد کهکشانها (/showthread.php?tid=109)

صفحات 1 2

رصد کهکشانها - hamed - 01-14-2006

هر کدام از عزیزانی که مایل به تبادل نظر در این بحث هستند، میتوانند تجارب رصدی خود را در این صفحه بنویسند.

رصد کهکشانها - m_vsky - 09-10-2007

سلام
به نظر من می تونیم اول از آندرومدا شروع کنیم.چون تنها کهکشانیه که میشه گفت همه ی منجما موفق به دیدنش شدن و در ضمن نزدیک ترین کهکشان به ماست.
این کهکشان خیلی زیباست و من به شخصه در هر رصدی که میریم اگه بشه سعی میکنم که حتما ببینمش خصوصا که با یک تیر 3 نشون زدیم . 8O جون همراه با آندرومدا(ام31)؛ ام32وام110 هم قابل مشاهده هستن.البته دیدن من تا حالا موفق به دیدن ام32 نشدم چون هم قدرش کمتره هم کوچیکتره. :roll:

رصد کهکشانها - abadanastro - 09-10-2007

برای رصد این کهکشان نیاز به زحمت زیادی نیست اما برای دیدن بقیه کهکشانها باید به منطقه کم نور رفت .

رصد کهکشانها - doctorp30 - 09-11-2007

m_vsky نوشته: سلام
به نظر من می تونیم اول از آندرومدا شروع کنیم.چون تنها کهکشانیه که میشه گفت همه ی منجما موفق به دیدنش شدن و در ضمن نزدیک ترین کهکشان به ماست.
این کهکشان خیلی زیباست و من به شخصه در هر رصدی که میریم اگه بشه سعی میکنم که حتما ببینمش خصوصا که با یک تیر 3 نشون زدیم . 8O جون همراه با آندرومدا(ام31)؛ ام32وام110 هم قابل مشاهده هستن.البته دیدن من تا حالا موفق به دیدن ام32 نشدم چون هم قدرش کمتره هم کوچیکتره. :roll:
دوست عزیز ابر های ماژلانی نزدیک ترین کهکشان ها به زمین هستند نه آندرومدا.
ولی در کل آندرومدا هم پیدا کردنش اسونه و هم بسیار زیباست.

رصد کهکشانها - m_vsky - 09-11-2007

سلام
من تا حالا فکر می کردم ابرهای ماژلانی در کهکشان راه شیری هستند و همه جا شنیدم که آندرومدا نزدیک ترینه. (باید در این مورد بیشتر مطالعه کنم)
در هر صورت برای ما که توی نیم کره ی شمالی هستیم رصد آندرومدا امکان پذیر تره.

رصد کهکشانها - abadanastro - 09-11-2007

به نظر من ابر ماژلانی قمر کهکشانی راه شیریه و همون آندرومدا نزدیک ترین کهکشانه . :?: :!:

رصد کهکشانها - doctorp30 - 09-11-2007

ولی در هر صورت ابر های ماژلانی کهکشان هستند و نباید آنها را به جرم کوچک بودن قمر خواند!
ولی در کل برایه ما که در نیم کره شمالی هستیم فرقی نمی کند!

رصد کهکشانها - m_vsky - 09-12-2007

سلام من توی سایت های زیادی گشتم و دست آخر به این نتیجه رسیدم:
ابرهای ماژلان کهکشان هایی با شکل مارپیچی نامنظم هستند که ابر ماژلان بزرگ با 170000سال نوری فاصله و30000 سال نوری قطر نزدیکترین کهکشان به راه شیری است ...
و همچنین کهکشان آندرومدا یا (ام 31) باداشتن شکل مارپیچ؛ 2200000 سال نوری فاصله و150000قطرشبیه ترین کهکشان به کهکشان ما و نزدیک ترین کهکشان مارپیچ منظم به راه شیری محسوب می شود.
پس نتیجه ی اخر :ابرماژلان بزرگ نزدیکترین کهکشان به کهکشان راه شیریه. Arrow :roll:

رصد کهکشانها - abadanastro - 09-13-2007

باشه بابا ما که قبول کردیم .

رصد کهکشانها - m_vsky - 09-30-2007

سلام
به نظرم بریم سراغ یه کهکشان خیلی بزرگ...مثل( M104 ) یا همون کلاه مکزیکی(NGC4594 )...
نزدیک صورت فلکی کلاغ ؛امتداد ستاره ی اپسیلون و دلتا کلاغ؛ به طرف بالا .اونجا می شه پیداش کرد .خیلی زیباست و به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته 8O .(این کهکشان از پهلو دیده می شه.) Big Grin