تالار گفتگو ستاره‌شناسان
مشکل در دوچشمی - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: دوربین دوچشمی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=37)
+--- موضوع: مشکل در دوچشمی (/showthread.php?tid=1464)

صفحات 1 2

مشکل در دوچشمی - Castor va Pollux - 05-29-2010

سلام.دوتا مشکل در دوچشمی من به وجود اومده
1-وقتی که یک چشمی فکوس میشه (با فکوسر بین چشمی ها)هردو با هم فکوس نمیشن یعنی اگر یکی فکوس بشه اون یکی تاره و برعکس.به عبارتی نمیشه از هر دو چشمی با هم رصد کرد.
2-وقتی از هر دو چشمی رصد می کنم دو تصویر می بینم.
این مشکلات جدیدا ایجاد شده اند ایا حل میشند و ایا به هم مربوطند؟با تشکر

مشکل در دوچشمی - only orion - 05-29-2010

سلام
1.اکثر دوچشمی ها روی یکی از چشمی ها فکوسر اختصاصی دارند.یعنی اون یک چشمی رو میشه با اون فوکوسر فوکوس کرد.بدون استفاده از فوکوسر وسط.شما با جابجا کردن اون میتونید به وضوح عالی برسید
2.این مشکل وقتی ایجاد میشه که دوربین همخطی خودش رو از بده.یعنی بر اثر ضربه مکان دو لوله نسبت به هم عوض بشه.این مشکل رو خودتون نمیتونید حل کنید.باید به مراکز تعمیر مراجعه کنید.آقای ابوالفتح، آقای جعفری زاده و فروشگاه آسمان شب.

مشکل در دوچشمی - doctorp30 - 05-29-2010

روش فوکوس کردن به این شکله :
چشمی سمت چپ معمولا فکوسر نداره ، پس چشم سمت راستتون رو ببندید و با فکوسر وسط چشمی سمت چپ رو کامل فوکوس کنید.
در این حالت احتمالا چشمی سمت راست فوکوس نیست ، پس با فوکوسر روی چشمی ، چشمی سمت راست رو هم فوکوس کنید.
این مشکل ربطی به ضربه نداره و بیشتر اوقات به دلیل تفاوت بینایی بین دو چشم بوجود میاد ( البته ضربه هم تاثیر می زاره )

مشکل در دوچشمی - only orion - 05-29-2010

doctorp30 نوشته: این مشکل ربطی به ضربه نداره و بیشتر اوقات به دلیل تفاوت بینایی بین دو چشم بوجود میاد ( البته ضربه هم تاثیر می زاره )
ببخشید جسارت میکنم ولی دوبینی بر اثر ضربه و تغییر مکان دو لوله نسبت به هم ایجاد میشه.من خودم یک دوچشمی دارم که کاملا سالم بود.بعد از اینکه از دستم افتاد دچار دوبینی شد.

مشکل در دوچشمی - abadanastro - 05-29-2010

من یه دو چشمی داشتم ( هنوز دارمش ) 7*50 افتاد زمین و یه چیزی توش شکست ( فکنم یه عدسی باشه )
هر کاری کردم نتونستم بازش کنم توش رو ببینم !

مشکل در دوچشمی - doctorp30 - 05-30-2010

دوست عزیز فوکوس نشدن ربطی به دوبینی نداره.
دوبینی به شرایطی می گن که تصویر چشمی ها روی هم منطبق نشه .
مشکلی که ایشون دارن با روش بالا کاملا حل می شه.
اگر دوربین شما پس از ضربه دیگه فوکوس نمی شه ، دوستانی هستن که می تونن عدسی های شما رو دوباره کانونی یا به اصطلاح متخصصین صفر کنن.
حالا شما می تونید اسم این مشکل رو ( که البته مشکلی هم نیست ! ) هرچی که دلتون می خواد بزارید.

مشکل در دوچشمی - only orion - 05-30-2010

doctorp30 نوشته: دوست عزیز فوکوس نشدن ربطی به دوبینی نداره.
دوبینی به شرایطی می گن که تصویر چشمی ها روی هم منطبق نشه .
مشکلی که ایشون دارن با روش بالا کاملا حل می شه.
اگر دوربین شما پس از ضربه دیگه فوکوس نمی شه ، دوستانی هستن که می تونن عدسی های شما رو دوباره کانونی یا به اصطلاح متخصصین صفر کنن.
حالا شما می تونید اسم این مشکل رو ( که البته مشکلی هم نیست ! ) هرچی که دلتون می خواد بزارید.
باز هم سوء تفاهم.من منظورم مشکل دوم ایشون بود.
Castor va Pollux نوشته: 2-وقتی از هر دو چشمی رصد می کنم دو تصویر می بینم.

مشکل در دوچشمی - Castor va Pollux - 05-31-2010

ازتون خیلی ممنونم.وقتی یکی رو فکوس می کنم و بعد دیگری رو دوباره اولی تار میشه.

مشکل در دوچشمی - M_Saturn - 05-31-2010

Castor va Pollux نوشته: ازتون خیلی ممنونم.وقتی یکی رو فکوس می کنم و بعد دیگری رو دوباره اولی تار میشه.
سلام.
بعضی اوقات دوربین ها از هم خطی خارج میشن و تصویر واضحی رو به چشم نمی رسونند. اگه روشهایی که دوستان گفتند رو انجام دادین و هنوز مشکل دارین بهتره با کسی که تعمیرات انجام میده صحبت کنید. البته کسی که خراب ترش نکنه! من احتمال می دم عدسی ها از هم خطی خارج شدن و دیگه ربطی به فیزیک بیرونیش نداره.
میتونید با آقای جعفری زاده صحبت کنید. اگه وقت داشته باشن راهنمایی میکنند.

مشکل در دوچشمی - reza_moghimi - 09-27-2016

سلام و خسته نباشید..
دوربین من هم همین مشکل رو پیدا کرده بود و گشتم تو اینترنت و اینجا رو پیدا کردم...
دیدم جواب خاصی نیست و رفتم سراغ سایت های انگلیسی که این سایت رو پیدا کردم..
“Collimating” Binoculars - How to . . . - Articles - Articles - Cloudy Nights
اگر محور تصویری که میبینید درست هست و بالا پایین نیست با پیچی که ت این سایت نشون داده میتونید دو تا تصویر رو رو هم بندازید
ولی اگر تصویر بالا پایین هست، یکی از لنز ها چرخیده..
اول اون رو درست کنید بعد این پیچ رو دستکاری کنید..
فقط مواظب باشید بدتر نشه