تالار گفتگو ستاره‌شناسان
مروری بر ساختار کهکشان ها - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forum-3.html)
+--- انجمن: كهكشان ها، سحابی ها، و خوشه ها (https://www.astrotalk.ir/forum-17.html)
+--- موضوع: مروری بر ساختار کهکشان ها (/thread-1606.html)

صفحات 1 2


مروری بر ساختار کهکشان ها - مهمان - 08-01-2010

مطالبی که نوشتید جالب بود. اما، آیا اعضای تالار از آن بهره برداری علمی کردند؟ آیا آن را خواندید؟


مروری بر ساختار کهکشان ها - supr nova - 08-02-2010

سلام
بله آقای جعفری زاده مطلب خوانده شد.
فقط یک سوال برای من پیش امد:در ابتدای این مطلب در باره ی ساختار کهکشان ها نوشته شده .کهکشان ها تشکیل شده اند از ستارگان غبار های میان ستاره ای و گاز .در این میان از ماده ی تاریک صحبت شد .
می خواستم بپرسم آیا ماده ی تاریک در همه ی کهکشان ها وجود داره؟


مروری بر ساختار کهکشان ها - Sky_Watcher - 08-02-2010

به نظر من بیش از 50 درصد جهان از ماده ی تاریکه.
فکر کنم که در هر کهکشانی ماده ی تاریک وجود داشته باشه :|


مروری بر ساختار کهکشان ها - astronomer50 - 08-02-2010

supr nova نوشته: می خواستم بپرسم آیا ماده ی تاریک در همه ی کهکشان ها وجود داره؟

سلام ببخشید که به جای آقای جعفری زاده جواب می دم

خوب بله اگه تقریبا تمام کائنات رو به 10 قسمت تقسیم کنیم ، 9 قسمت آن ماده ی تاریک و انرژی تاریک هستش.

بله در همه ی کائنات ماده تاریک وجود داره حتی در منظومه ی شمسی ولی مقدار اون ناچیز است و بخاطر همینه که مقدار ماده ی تاریک رو برای مقیاس های بزرگتر مثل کهکشان ها و خوشه ی کهکشان ها بیان می کنند.


مروری بر ساختار کهکشان ها - abadanastro - 08-02-2010

میشه یه مطلب خلاصه و مفید و ساده در مورد ماده تاریک تهیه کنید و بذارید
ممنون میشم


مروری بر ساختار کهکشان ها - Sky_Watcher - 08-02-2010

من تو یه برنامه ای شنیده بودم که اگه کل جرم یه منظومه رو داشته باشیم
و اگه جرم تمام اجرام داخل منظومه رو هم داشته باشیم
جرم ماده ی تاریک این طور بدست میاد
جرم ماده ی تاریک = جرم تمام اجرام داخل منظومه -- جرم کل منظومه


مروری بر ساختار کهکشان ها - ORION-M42 - 08-02-2010

ماده تاریک، در اخترشناسی و کیهان شناسی، ماده*ای فرضی است که چون از خود نور (امواج الکترومغناطیسی) گسیل یا بازتاب نمی*کند، نمی*توان آن را مستقیما" دید، اما از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره*ها و کهکشان*ها، می*توان به وجود آن پی برد. بر اساس مشاهدات فعلی، که بر روی ساختارهایی بزرگتر از کهکشانها صورت گرفته*است، و همچنین مطالب مربوط به انفجار بزرگ، ماده تاریک و انرژی تاریک تشکیل دهنده بخش زیادی از جرم موجود در جهان قابل مشاهده است. اجزای ماده تاریک جرم بسیار بیشتری از قسمت دیده شدنی کائنات دارند. فقط حدود 4% از مجموع کل چگالی انرژی در کیهان را می*توان مستقیم مشاهده کرد (با توجه به اثرهای گرانشی آن)، که این مقدار شامل باریونها و تابش*های الکترومغناطیسی نیز می*شود. همچنین تصور می*شود که 22% از ماده تاریک تشکیل شده باشد و 74% باقی مانده را نیز انرژی تاریک تشکیل داده باشد، که همانند ماده تاریک در فضای کائنات توزیع شده و به همان اندازه ماده تاریک ناشناخته و مجهول مانده*است. تعیین خواص و ویژگی*های این توده ناشناخته به یکی از مهم ترین مسائل کیهان شناسی مدرن و فیزیک ذرات تبدیل شده*است. این نکته قابل ذکر است که اسامی «ماده تاریک» و «انرژی تاریک» در بیشتر مبین عدم اطلاع انسان از ماهیت این دو ماده و ناشناخته بودن آن است. یك اخترشناس در این باره مى گويد: «به ياد داشته باشيد كه ما اين پديده را انرژى تاريك مى ناميم اما اين نامگذارى ممكن است اين باور غلط را در ذهن مخاطبان ايجاد كند كه ما حقيقتاً مى دانيم كه آن پديده چيست. اما بايد اذعان داشت كه ما واقعاً چيز زيادى در اين باره نمى دانيم».

با اینکه ساختار و ویژگی*های ماده تاریک هنوز کاملا" مشخص نیست، اما این طور تصور می*شود که بخش اعظم ماده تاریک موجود در جهان، «غیر باریونی» باشد، که به معنا آن است که دارای هیچ اتمی نیست و به وسیله نیروی مغناطیسی به سمت مواد معمولی جذب نخواهد شد. ماده سیاه غیرباریونی شامل نوترینو و احتمالا" دارای اجزای دیگری مانند مواد فرضی ای چون «آکسیون» (axions) و «ابرمتقارن» (supersymmetric) می*باشد. برخلاف ماده تاریک باریونی، ماده تاریک غیر باریونی در شکل گرفتن عناصر در ابتدای آفرینش نقشی نداشته و وجودش تنها به دلیل جاذبه گرانشی آن اثبات می*شود. به علاوه، اگر همه اجزایی که ماده تاریک از آنها تشکیل شده باشد ابرمتقارن باشند، واکنش*ها و برخوردهای آن*ها با یکدیگر موجب نابودی آن*ها شده و فراورده*هایی قابل مشاهده نظیر فوتون و نوترینو حاصل می*شوند.

با اینکه وجود ماده تاریک در جهان مهم و ضروری به نظر می*رسد، اما هنوز مدارک و دلایل قطعی مبنی بر وجود این ماده و طبیعت آن به دست نیامده*است. با این وجود تئوری ماده تاریک به عنوان قابل قبول ترین فرضیه برای توجیه انحراف در حرکت وضعی کهکشان است. سرعت چرخشی ستاره*ها در کهکشان*ها از رابطه*ای که از قوانین کپلر انتظار داریم پیروی نمی*کند و برحسب فاصله از مرکز کهکشان ثابت است. برای توضیح این پدیده باید توزیع جرم در کهکشان به طور خطی با شعاع زیاد شود، اما این توضیح با مشاهدهٔ کهکشان*ها در قسمت مرئی که نشان می*دهد بیشتر جرم در ناحیه مرکزی متراکم شده*است ناسازگار است. بنابراین فرض می*شود که این جرم نایافته از مادهٔ تاریک (که آن را نمی*بینیم) ساخته شده باشد. چند فرضیه دیگر نیز، مانند فرضیه موند (MOND) و فرضیه توز (TeVeS) برای توجیه این موضوع مطرح شده*اند، اما هیچ کدام به اندازه نظریه ماده تاریک در مجامع علمی مقبولیت پیدا نکرده*اند.مروری بر ساختار کهکشان ها - Sky_Watcher - 08-02-2010

ببیننم اینارو با استفاده از اطلاعات خودت نوشتی؟
چند سالته؟


مروری بر ساختار کهکشان ها - supr nova - 08-04-2010

پس از همه این ها نتیجه می گیریم که در هر جایی از کیهان مقدار ی ناچیز ماده تاریک وجود داره .یعنی ممکنه در زمین هم باشه!!!!


مروری بر ساختار کهکشان ها - ORION-M42 - 08-05-2010

بله یه گروه هستند که میگویند مقداری هم ماده تاریک در اعماق زمین وجود دارد

پس یه پروژه رو شروع کردن که قصد دارن با کار حفاری این ماده تاریک رو پیدا کنن اسم این پروژه CDMSII است

محل کنونی پروژه در ایالت مینسوتای آمریکاست ولی قرار است مرکز جدیدی در عمق بیشتری در اونتاریای کانادا تأسیس شود.
موادی که ما در دنیای هستی می‌بینیم تنها 17 درصد مواد تشکیل دهنده جهان هستند و 83 درصد باقی مانده ماده‌ای است که به نام "تاریک" شناخته می‌شود به این معنی که هیچ نور مرئی از آن گسیل نمی‌شود. این نوع ماده خصوصیات منحصر به فردی دارد.

وجود این نوع ماده از روی اثر نیروی گرانش به خصوص آن برروی ستاره‌ها و کهکشان‌ها ثابت می‌شود.

دانشمندن هنوز به طور دقیق نمی‌دانند ماهیت اجزای تشکیل دهنده ماده تاریک چیست ولی یک فرضیه نشان می‌دهد که ذراتی به نام WIMP ساختار ماده تاریک را می‌سازد.

در حال حاضر، پروژه CDMSII در عمق 2341 پایی زیر زمین در معدنی در ایالت منیسوتای آمریکا قرار داد. مکان پیشین آن نیز در تونلی در زیرزمین دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیا بود.

سال گذشته تیم این پروژه گزارش دادند که دو سیگنال از ذرات مشابه WIMP یافته‌اند ولی چندی بعد در مقاله‌ای در ژورنال ساینس گفتند احتمال اینکه این سیگنال‌ها از سوی یک ماده تاریک گسیل شده باشد بسیار کم است.اینم عکسی از این پروژه