تالار گفتگو ستاره‌شناسان
چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: آسمان شب (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: رصد ژرفای آسمان (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=24)
+--- موضوع: چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ (/showthread.php?tid=1931)

صفحات 1 2 3 4

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - Regulus - 07-15-2011

stella تو تهران خیلی حساب باز نکن.خودتو بکشی نهایت 30, 40 تا جرم رو میشه دید که اکثرا خوشه های باز هستن.
در مورد پایه هم اگه می خوای تو ماراتن شرکت کنی پایه سمتی-ارتفاعی بخر همینطور اگه علاقه ای به عکاسی نداری. وگرنه اگه قصد عکاسی داری باید استوایی بخری.
در کل دابسونی بخر خودتو راحت کن.
mahdad_haghighi شما هم روی اندازه ها تو استاری نایت حساب باز نکن. کلا سعی کن ذهنیتی از چیزی که قراره ببینی نداشته باشی. ذهنیت قبلی باعث میشه اگه جرم مورد نظرت هم تو میدان دید هست نتونی ببینیش یا حداقل شک کنی که همون هست یا نه.

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - ali_solo_ejay - 07-15-2011

مسلمه که توو شهرهای بزرگ اجرام زیادی رو نمیشه دید. منم توو شیراز از توو حیاط بترکونم 20تا جرم روو میتونم بگیرم که اگه بیرون از شهر باشم تا 150 تا رو هم میتونم بگیرم.
ضمنا برای رصد اجرام اعماق قبلش حتما باید رو نقشه کار کنی خیلی خیلی مهمه و کمکت میکنه. من با کارکوشکا شروع کردم.
راستی این نقشه اطلس بزرگه که چاپ گیتاشناسی هست رو از کجا میشه خرید؟ هر جا رفتم نداشته.

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - mahdad_haghighi - 07-15-2011

به خود گیتاشناسی زنگ بزنید. Smile

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - ali_solo_ejay - 07-15-2011

mahdad_haghighi نوشته: به خود گیتاشناسی زنگ بزنید. Smile
آخه قبلا توو کتاب فروشیها دیده بودم ولی الان هیچ کدوم ندارن. میخوام بدونم اصلا چاپ میشه؟

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - Sky_Watcher - 07-15-2011

راستی آیا ماکت کره ی سماوی وجود داره که صور های فلکی و اجرام عمقی آسمان روش حک شده باشه و بین 2 تا گیره باشه و بچرخه؟

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - only orion - 07-15-2011

Bebakhshid nemitonam farsi benevisam.man nagoftam maghare ostovaie ro kenar bezarid.faghat goftam kar bahash sakhte.makhsosan baraye maraton.age mikhain akasi konid ke rahi nadarid.yek kare khobi ke mitunid anjam bedid ine ke yek talgh be andaze meidane dideton beborid va bezarid ro naghshe ta kar rahat tar beshe.

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - only orion - 07-16-2011

سلام دوباره
همونجور که گفتم برای رصد نیاز به نقشه دارید اما چطور از نقشه استفاده کنیم؟بهترین روش برای رصد اجرام اعماق آسمان روش پرش ستاره ای است.به این شکل که ابتدا صورت فلکی مورد نظر رو با چشم پیدا می کنید.بعد پرنورترین ستاره ای رو که نزدیک جرم مورد نظر هست رو انتخاب می کنید و با ابزارتون پیداش می کنید.کم کم ستاره های کم نورتر رو انتخاب کنیید تا به جرم مورد نظرتون برسید.حتما برای گم نشدن در این پرش ها (!) از آرایش ستاره های اطراف استفاده کنید.مثل ساختار های مثلثی.برای ساده تر شدن کار هم میتونید از روشی که تو پست قبل توضیح دادم استفاده کنید.

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - only orion - 07-22-2011

خوب وقتی جای جرم رو پیدا کردید به یک مرحله ی مهم می رسیم:دیدن جرم.مهم ترین ویژگی های یک جرم غیر ستاره ای قدر و گستردگی است.خوشه های کروی به دلیل گستردگی کم نسبتا راجت دیده میشن.سحابی های سیاره نما هم به همین شکل.البته نباید حد قدر ابزارتون رو فراموش کنین.
سحابی ها سخت ترین جرم ها برای دیدن هستند.برای دیدن اکثر اون ها نیاز به ابزار هایی با توان بالا و فیلتر های مخصوص نیاز دارید.بعضی از اون ها هم فقط با عکاسی ثبت میشن.البته سحابی های پر نور مثل m42 و m8 هم هستند ولی تعدادشون کمه.امثال سحابی سر اسب و روزت در آسمان خیلی بیشتر وجود داره.
اما می رسیم به کهکشان ها.کهکشان ها انواع خاصی دارند و تنوعشون زیاده.سخت ترین کهکشان ها برای رصد کهکشان هایی با گستردگی زیاد هستند که از لبه دیده میشن.مثل کهکشان ngc891 که با بزرگنمایی های کم به سختی دیده میشن.در اینجا هم نباید حد قدر ابزارتون رو فراموش کنید.
خوشه های باز ستاره ای به نظر من ساده ترین اجرام برای رصد هستند و مشکل خاصی در رصد اون ها نخواهید داشت.

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - Artemis - 07-31-2011

only orion نوشته: Bebakhshid nemitonam farsi benevisam.man nagoftam maghare ostovaie ro kenar bezarid.faghat goftam kar bahash sakhte.makhsosan baraye maraton.age mikhain akasi konid ke rahi nadarid.yek kare khobi ke mitunid anjam bedid ine ke yek talgh be andaze meidane dideton beborid va bezarid ro naghshe ta kar rahat tar beshe.
سلام.باندازه ی میدان دید ببریم یا دهانه تلسکوپ؟
یه سوال دیگه هم داشتم:برای ماراتن مسیه استفاده از فیلتر سحابی ضروریه یا نه؟
پیشاپیش ممنون

چگونه اجرام اعماق آسمان را رصد کنیم؟ - stella - 07-31-2011

ميشه يه ليست از اجرامي كه به نظرتون براي شروع رصد اجرام عمقي مناسب هستند رو بگيد!پيشاپيش ممنون!