تالار گفتگو ستاره‌شناسان
ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: منظومه خورشیدی (https://www.astrotalk.ir/forum-4.html)
+--- انجمن: سیاره های درونی (https://www.astrotalk.ir/forum-32.html)
+--- موضوع: ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد (/thread-2196.html)ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد - amir adib - 12-28-2011

ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد

دانش > فضا - همشهری آنلاین: تلسکوپ فضایی هابل موفق به ردیابی مولکول*های پیچیده کربنی و زیرساختارهای حیات، بر روی سطح منجمد پلوتون شده است

دانشمندان از گذشته از وجود یخ*های متان و دیگر ترکیبات منجمد بر روی سیاره پلوتو آگاه بودند اما این اولین باری است که دانشمندان موفق به ردیابی مواد شیمیایی پیچیده کربنی بر روی سطح این سیاره کوتوله شده*اند.

به گفته دانشمندان در موسسه مطالعاتی ساوث وست پدیده*ای بر روی سطح پلوتو در حال جذب پرتوهای فرابنفش است که این پدیده می*تواند ترکیباتی ارگانیک و یا مواد نیتروژن دار باشند. این پدیده ارگانیک لزوما نباید پدیده*ای زنده باشد بلکه می*تواند ترکیبی کربنی باشد که به عنوان زیرساخت شکل گیری حیات شناخته می*شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مواد شیمیایی می*توانند به واسطه تابش پرتو ضعیفی از نور خورشید و یا پرتوهای کیهانی به وجود آمده باشند که سطح پلوتو را بمباران کرده و متان و مونوکسید کربن را بر روی سطح سیاره کوتوله از هم تجزیه کرده باشند.

محققان جذب بالای فرابنفش را با استفاده از طیف سنج منشاء کیهانی تلسکوپ هابل کشف کرده*اند. این اطلاعات در پی اولین گردش هابل به سوی پلوتو و همراه غول پیکرش "کارون" به دست آمده است. طیف سنج منشاء کیهانی به گونه*ای ساخته شده که می*تواند پرتوهای نوری را به عوامل سازنده*اش تجزیه کند.