تالار گفتگو ستاره‌شناسان
گردونه آسمان چیست ؟ - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: نقشه و آسمان نما (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=38)
+--- موضوع: گردونه آسمان چیست ؟ (/showthread.php?tid=44)

صفحات 1 2

گردونه آسمان چیست ؟ - مهمان - 09-06-2004

نقشه آسمان شب را به صورت دایره ترسیم می کنند و با مدرج کردن اطراف آن به زمانهای مختلف آن را به گونه ای می سازند که می توانید به طور مثال آسمان را برای روز 10 شهریور و ساعت 22 شب مشاهده کنید.
امروزه در ایران تعداد زیادی گردونه آسمان وجود دارد که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. اگر سوالی در این مورد است بپرسید تا جواب دهم!!!!!
:oops: Cry

گردونه آسمان چیست ؟ - hadis - 08-31-2005

این گردونه هارو نمیشه ساخت؟
دقتشون چه قدره؟

گردونه آسمان چیست ؟ - Owl - 08-31-2005

سلام
نگاهی به کتاب ستاره شناسی به زبان ساده بیندازید. در آنجا کمی راجع به نحوه طراحی ساده ی آنها توضیحی داده شده است. اگر به دنبال یافتن صورت های فلکی در هر ماه یا روز از سال هستید، با دقت مناسبی فقط در حد صورت های فلکی و نه ستارگان و غیره می توانید از آن استفاده کنید. ساخت آن هم می تواند در تثبیت تصویر ذهنی از آسمان شب و محل صورت های فلکی کمک زیادی کند. با این حال حتما می دانید که نقشه های دقیق تر را پس از آشنایی و یافتن راه خود در آسمان شب به کار گیرید. ببخشید اگر می دانستید و توضیح واضحات دادم :|

گردونه آسمان چیست ؟ - Owl - 09-01-2005

اینجا که نمی شه گفت کدام نرم افزار مناسبه چون سلیقه ها فرق می کنه! من خودم "دسک تاپ یونیورس " رو ترجیح می دم. تصاویر واقعی هستند، و لذت استفاده از اون درتس مثل یک شب رصدیه! البته شنیدم استاری نایت 5.5 هم همینطوریه...

گردونه آسمان چیست ؟ - hadis - 09-01-2005

بله دقیقا همینطوره
منظورم این بود که استفاده از یک نرم افزار خوب بهتر دقیق تر و بی دردسر تر از گردونه اسمانه!
این طور نیست؟ :wink: :wink:

گردونه آسمان چیست ؟ - Owl - 09-02-2005

مسلما منظورتون این نیست که در شب رصدی از نرم افزار استاده کنیم. چون در ایران کمتر کسی توانایی انجام آن را دارد!!؟ :?:
البته به غیر از نرم افزار در حین رصد نقشه های ژیشرفته تر هم مناسب هستند!

گردونه آسمان چیست ؟ - Owl - 09-04-2005

من یک کلمه رو جا انداخته بودم . تصور نمی کنم به غیر از عده ی کمی توانایی مالی استفاده ا گرانقیمت ترین و بهترین ابزارهای ستاره شناسیی را داشته باشند! حتی در کشور های مربوطه هم بعد از مدتی طولانی می توانند و یا ترجیح می دهند که از این ابزار ها و امکانات استفاده کنند. پس اگر توانایی استفاده از آن را دارید سرعت پیشرفت را باکی نیست و اگر میلیونر نیستید پچرش تا بخرشند!!؟

گردونه آسمان چیست ؟ - venus severus - 02-19-2008

هیچ نرم افزار و ابزاری جای لذت رصد آسمون تاریکی رو که روش هزاران هزار ستاره پاشیده شده رو نمیگیره Smile

گردونه آسمان چیست ؟ - M_Saturn - 08-17-2009

بحث نرم افزار ها رو بهتر نبود توی تاپیک نرم افزارهای ستاره شناسی بیان میکردین؟

گردونه آسمان چیست ؟ - ellise - 05-30-2010

Observer نوشته: نقشه آسمان شب را به صورت دایره ترسیم می کنند و با مدرج کردن اطراف آن به زمانهای مختلف آن را به گونه ای می سازند که می توانید به طور مثال آسمان را برای روز 10 شهریور و ساعت 22 شب مشاهده کنید.
امروزه در ایران تعداد زیادی گردونه آسمان وجود دارد که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. اگر سوالی در این مورد است بپرسید تا جواب دهم!!!!!
:oops: Cry

سلام. راستش من درباره همين گردونه اسمان سوال داشتم ولي هر چي نگاه کردم بخش سوال رو پيدا نکردم!
حالا من تازه وارد رو عفو بفرماييد اگه اشتباه کردم :wink:

گردونه اسمون همون اسطرلابه؟ اگه نه ،چه فرقي با هم دارن؟

پيشاپيش،‌سپاس فراوان Big Grin