تالار گفتگو ستاره‌شناسان
دوربینهای دوچشمی - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگو ستاره‌شناسان (https://www.astrotalk.ir)
+-- انجمن: ابزارهای ستاره شناسی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: دوربین دوچشمی (https://www.astrotalk.ir/forumdisplay.php?fid=37)
+--- موضوع: دوربینهای دوچشمی (/showthread.php?tid=48)

صفحات 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

دوربینهای دوچشمی - fateme67 - 09-05-2010

سلام
میخاستم بدونم با دوربین دوچشمی 100*25 ،m51رو کامل میشه دید؟یعنی کهکشان ماپیچ اون پیداس؟

دوربینهای دوچشمی - only orion - 09-05-2010

سلام
بله میشه کهکشان و همدم اون رو رصد کرد ولی برای دیدن بازوهای کهکشان به تلسکوپی پرتوان و بزرگنمایی بالا نیازدارید.

دوربینهای دوچشمی - fateme67 - 09-05-2010

سلام
ممنون
با تلسکوپ چند اینچ میشه دید؟

دوربینهای دوچشمی - rezash - 09-06-2010

من با 8 اینچ فقط میتونم اندرومدا رو مثل یه ابر ببینم(بزرگنمایی 400 برابر)
فکر میکنم با بزرگنمایی بیشتر هم نشه کل کهکشان رو به تفکیکی که در عکسهای موجود دیده میشه دید.چون تا اونجا که میدونم از فیلتر های خاصی استفاده میشه مثلا فرو سرخ یا فرا بنفش)
در بزرگنماییهای بالا نهایتا بشه بازوهای کهکشان رو نه چندان مطلوب دید.دانشمندان سالها تلاش میکردند مرکز کهکشان اندرومدا رو ببینند ولی چون از طیفهای نور قرمز استفاده میکردند موفق نشدند تا اینکه یکی از دانشمندان با استفاده از طیفهای نور ابی موفق به تفکیک مرکز کهشان به صورت مطلوب شد.

دوربینهای دوچشمی - abadanastro - 09-06-2010

درود
یوزر hamidseyfi به دلیل توهین ها فراوان به مدیر سایت و بنده اخراج شدند .
رفتار بسیار زشت و کودکانه ایشان نشانگر خرد کم و عقل ناچیز این فرد خاطی می باشد .

دوربینهای دوچشمی - Emad Tabatabai - 09-06-2010

rezash نوشته: من با 8 اینچ فقط میتونم اندرومدا رو مثل یه ابر ببینم(بزرگنمایی 400 برابر)
فکر میکنم با بزرگنمایی بیشتر هم نشه کل کهکشان رو به تفکیکی که در عکسهای موجود دیده میشه دید.چون تا اونجا که میدونم از فیلتر های خاصی استفاده میشه مثلا فرو سرخ یا فرا بنفش)
در بزرگنماییهای بالا نهایتا بشه بازوهای کهکشان رو نه چندان مطلوب دید.دانشمندان سالها تلاش میکردند مرکز کهکشان اندرومدا رو ببینند ولی چون از طیفهای نور قرمز استفاده میکردند موفق نشدند تا اینکه یکی از دانشمندان با استفاده از طیفهای نور ابی موفق به تفکیک مرکز کهشان به صورت مطلوب شد.

سلام...
من اطلاع زیادی در این موارد ندارم اما فکر میکنم دیدن یک تصویر خوب از یک جرم بیشتر به توان تفکیک اون ربط داره تا بزرگنمایی...
بزرگنمایی بیش از اندازه تصویر رو تار میکنه...

سلام...
میخواستم قیمت دو چشمی 25*100 رو بدونم...
فکر کنم با یک پایه خوب حد اقل 600 ، 700 تومن بشه...
به نظرتون 25*100 نقصی که نسبت به 20*80 معروف نداره؟
یه 25*100 خوبه یا یه داپسونی تو همون قیمت؟
البته 20*90 هم فکر کنم رو کاغذ کیفیت بیشتری نسبیت به 25*100 و 20*80 داشته باشه اما در واقعیت باید کسایی که کار کردن بگن...
من با 20*80 کار کردم اما با 25*100 و 20*90 کار نکردم که مقایسه کنم
ممنون

دوربینهای دوچشمی - only orion - 09-06-2010

سلام
قیمت 100*25 450 هزار تومان هست که با یک پایه ی خوب حداکثر 600 تومان میشه.البته پایه های گرون تر و بهتری هم هستند.کیفیت اپتیکی 80*20 از همه بهتره.این رو من نمیگم.آقای کوکرم که یک عمری هست با دوچشمی کار می کنند میگن.اما در مورد اینکه دابسونی یا دوچشمی کدامیک بهتر است.من همین سوال رو از آقای بابک امین تفرشی پرسیدم و ایشون گفتند که دابسونی بهتره.شما با بودجه ای که میخواین به 100*25 بدید میتونید یک دابسونی 10 اینچ بگیرید.البته بستگی به کارتون هم داره.اگر فقط قصد لذت بردن از آسمان رو داشته باشید طبیعتا دوچشمی ها بهترند.حمل و نقل رو هم باید در نظر بگیرید.

راستش با یه حساب سر انگشتی هم میشه فهمید که داپسونی بهتره.. اینو همه بهم میگن...
حتی آقای جعفری زاده هم که باهاشون صحبت کردم، گفتن داپسونی بهتره، اما حمل و نقل برام مهمه :
از اونجایی که میخوام تو ماراتون مسیه سال بعد شرکت کنم و در حد خوبی ظاهر بشم، تمرین زیاد برام مهمه، دانشجوی یکی از شهرستانای تبریزم، پس 6 روز هفته اونجام و میخوام برم و بیام. فکر نمیکنم حمل داپسونی هفته ای دو بار کار ساده ای باشه... پس حمل و نقل آسون پارامتر مهمیه برام.
راستش من متوجه نمیشم چرا 20*80 باید بهتر از 25*100 باشه؟ من شنیده بودم که نسبت شیئی به بزرگنمایی مهمه و هرچی بیشتر، بهتر، نسبت هر دوتای اینا 4 هست، پس چرا باید یکی بهتر از اونیکی باشه؟ :?: :roll:
مثلا میشد گفت 20*90 و 15*70 از این لحاظٍ نسبت که میگم بهترن...
قیمت 20*80 چنده؟
این نایت اسکای ها همه عدسی سبز یا بنفش دارن؟
یه سوال دیگه:
کسی اینجا هست که تجربه ماراتون داشته باشه؟ اون لیستی که برای راهنمایی میدن که اجرام یکی یکی رصد بشه رو دارین؟
البته اون مال اون فصل از سال هست که مسابقه برگزار میشه اما خوب با یه جابجایی حل میشه.... :wink:

دوربینهای دوچشمی - only orion - 09-07-2010

اون چیزی که شما میگید قطر مردمک خروجی هست.
http://www.nightsky.ir/content/view/1515/39/
پیشنهاد میکنم این مقاله رو بخونید.نوشته ی خودم هست.
من نگفتم 80*20 از 100*25 بهتره.من گفتم کیفیت اپتیکی بهتری داره.منظورم شفافیت تصویر و وضوح بود.تقریبا در 80*20 تمام تصویر وضوح ایده آل رو داره اما قدرت 100*25 در جمع آوری نور خیلی بالاتره.
اگر خیلی حمل و نقل براتون مهمه بهتره دوچشمی بگیرید.در ضمن نیاری نیست هر جا میرید تلسکوپتون هم ببرید.
من تجربه ی شرکت در 4 ماراتن رو دارم.باید خودتون اجرام رو مرتب کنید.