چشمی
شما دقیقاً چی احتیاج دارید؟
پاسخ
من بارلو 2برابر ed داشتم خیلی با کیفیت بود.من چشمی 25 به بالا روش میزاشتم رصد میکردم خیلی بارلو جالبی بود.ولی بارلو 5 برابر اصلا جالب نیست هم خودش افت کیفیت داره و هم خطا چشمی و تلسکوپ رو نمایان میکنه.بالاترین بارلویی که خوب باشه 3 هست اونم عدسی ed.
شما میخوای سیارات رو رصد کنی؟
پاسخ
mars نوشته: درود بر شما تحقیقاتم را کامل کردید چون کلی این چند روز مطالعه کردم و به نتیجه درستی نرسیدم....

اگه بارلو فاصله کانونی رو افزایش میده پس در بهتر دیدن اجرام تاثیر گذاره اما نظرتون راجه به بارلو x5 چیه ؟شما هم از بارلو استفاده میکنید ؟

کیفیت تصویرو بالا نمیبره.
در حالت ایده ال هیچ تاثیری جز افزایش فاصله کانونی نداره که افزایش بیش از حد فاصله کانونی باعث کاهش نور ورودی به چشم میشه.
با بارلو هم قانون حداکثر بزرگنمایی مفید برابر 50 برابر قطر اینه تلسکوپ به اینچ، برقراره. یعنی حداکثر بزرگنمایی مفید برای یه تلسکوپ 8 اینچی، 400 برابر هست. حالا اگر فاصله کانونی تلسکوپ 1000mm باشه، با یه چشمی 2.5mm به این بزرگنمایی میرسیم. یا با یه بارلو 2x و یه چشمی 5mm یا یه بارلو 5x و یه چشمی 12.5mm.

در حالت ایده ال، هر چی تعداد اجزای اپتیکی کم تر باشه، کیفیت تصویر بالا تره، چون مقدار کمتری نور جذب اجزا اپتیکی میشه و نور بیشتری به چشم میرسه. ولی در عمل چون خطا های اجزای اپتیکی زیاده، باید با اضافه کردن اجزای بیشتر، این خطا ها رو رفع کرد. بطوریکه در عدسی ها، برای رفع خطای رنگی، استفاده از اجزای بیشتر به بهبود تصویر کمک میکنه.

من بارلو 5x رو اصلا توصیه نمیکنم چون احتمال میدم کیفیت لازمو نداشته باشه و هم برای استفاده از این بارلو به چشمی های بزرگنمایی کم نیازه که ترکیبشون فکر نمیکنم جالب باشه. بارلو های 2x و 3x بهترن.
من خودم یه بارلو 2x دارم که از تلسکوپ قبلیم مونده و کیفیت مناسبی نداره، ولی بعضی اوقات استفاده میکنم. بارلو هایی که جداگانه فروخته میشن کیفیت خوبی دارن.
ولی در کل اگه قیمت بارلو با چشمی که بزرگنمایی برابرو میداد خیلی فرق نداشت، فکر میکنم خرید چشمی بهتر باشه.

http://www.iranoptic.ir/50-چشمی
پاسخ