آکروماتیک یا آپوکروماتیک
سلام دوستان
من تازه وارد این سایت شدم و خوشحالم که اینقد فعاله،من یه تلسکوپ دابسونی 10 اینچ ساخته ام که برای رصد خیلی خوبه و کلی هم عکس از سیارات گرفتم اما کم کم دلم میخواد عکاسی هم انجام بدم خواستم پایه ژرمن هم بسازم اما راستش دیگه برا ساختن پایه استوایی زیاد تمایل ندارم چون احساس میکنم که دقت بسیار بالایی لازمه که خریدنش خیلی بهتره. از کسانی که در زمینه عکاسی نجومی فعالیت دارن خواهش میکنم راهنماییم کنین که برا عکاسی (ترجیحا از عمق آسمان) کدام مورد بهتره(هر دو هزینه تقریبا برابری دارند با فرض مقر EQ5 )
آکروماتیک 150 mm
آپو 80mm
در ضمن رصد هم برام مهمه،با این آکروماتیک رصد هم خواهم داشت اما آپو برا عکاسی بهتره و این آپو زیاد برا رصد خوب نیست، به نظر شما میتونم با آکرومانیک عکاسی قابل قبولی هم داشته باشم در حالیکه رصد خوبیم خواهم داشت؟آکرو برا عکاسی خوبه؟
پاسخ
با سلام به دوست عزیز ورود شما رو به تالار و همچنین این ابتکارتون در زمینه ساخت تلسکوپ رو تبریک میگم
اگه شما تلسکوپ "10دارین دیگه نیازی به تلسکوپی برای رصد ندارین شما یک تلسکوپ برای عکاسی نیاز دارین.
اول از همه از فکر اکروماتیک بیا بیرون که اصلا ارزش خرید نداره از کوچیک تا بزرگش.
دوم اگه می خوای اپو بگیری یکجور حساب کن که وسایل هم باید بخری مثل 2 چشمی 1چپقی با کیفیت صفحه اتصال حلقه اتصال کاهنده تصویر فیلتر اینها رو در تظر بگیری بد نیست.
سوم تلسکوپ اپوکروماتیک هم برای رصد خوبه هم برای عکاسی نگران کوچیک بودن عدسی شیئی نباش چون اپو کارش تفکیک دقیق تصاویر هست اپو72 از اکو 150 تصویرش بهتره بدون بخری هیچوقت پشیمون نمیشی اگه قصد خرید یا سوال داری با اقای جعفری زاده مدیر تالار 09354844077 تماس بگیر حتما کمک می کنه.
اگه سوال دیگه ای داشتی در خدمتم.
پاسخ
سلام
دستتون درد نکنه، ممنون،من اگه یه آپوکرومات بخرم این دابیونی رو شاید بدم به انجمن نجوم یا یکی از دوستام برا همین میخوام به درد رصد هم بخوره،چشمی اضافی هم دارم و خود تلسکوپ هم چند تا از اینها همراشه اما خوب کاهنده و دوربین هم بعدا میخرم. در کل با چند تا از دوستام حرف زدم و انگار حق با شماست و آپو واقعا بهتره،اونا میگفتن آپوی 80 حتی از 10 اینچ نیوتونی هم بهتره،آیا این درسته؟و یه سوال دیگه هم دارم، آیااین دوتا تلسکوپ آسمان شب آپوی کامل هستن؟بدرد رصد با بزرگنمایی بالا و عکاسی میخورن؟
٨٠ میلیمتری شکستی ED الماس سیاه ED80 OTA W

12٠ میلیمتری شکستی ED الماس سیاه ED 100 OTA W

( 100 mm که گذاشتن f بالایی داره و برا عکاسی خوب نیست)
و این یکی هم مال شرکت اوریون هستش که با دلار امروزی و هزینه حمل و نقل،هم قیمت اینها در میاد
Orion Sirius ED80 EQ-G Computerized GoTo Refractor Telescope

اوریون نوشته که اینها تریپلت هستن،آیا این دوتای آسمان شب هم تریپلت هستن؟آیا تریپلت آپوی کامله؟
اگه باشه مال اوریون خیلی بهتر و ارزونتر نیست؟چون آپوی کامل ویلیام اپتیک حتی برای 80 mm خیلی گرونه
پاسخ
با سلام به دوست عزیز
ببین دابسونی رو داشته باش چون دابسونی "10 از هر تلسکوپ دیگه داخل شهر عملکرد بهتری نسبت به اپو داره تو دابسونی "10 رو داشته باش برای رصد اپو رو بخر به عنوان تلسکوپ همراه و عکاسی
در مورد بهتر بودن 80mm اپو از"10 دابسونی تو با "10 بهتر میبنی ولی با 80mm کمتر میبینی ولی با کیفیتر در کل اپو بهتره ولی باید دقت کنی په مدل چشمی خوب میدان دید باز براش بگیری.
در مورد تریپلت بگم بهت که تریپلت یعنی 3عدد عدسی داره ولی دابلت 2عدد عدسی داره بخاطر همین کیفیت فرق میکنه هر چی عدسی بیشتر باشه خطای رنگی کمتر میشه مهمتر تو عکاسی هست ابیراهی رنگی خودشه توی عکس خیلی بد نشون میده
بودجه شما چقدر هست چقدر میخوای پول تلسکوپ بدی؟
پاسخ
در مورد اپو و اکرو به اندازه کافی توضیح داده شد. فقط اینو بگم که شما وقتی داری از اپو برای رصد صحبت می کنی بدون که تصویری که می بینی همون تصویر اکرو و حتی تلسکوپای اسباب بازی لوازم التحریریاس( با قطر مشابه) و فقط کیفیت بهتری داره. پس برای رصد تو جا های روشن بدرد نمی خوره. اگه می تونی برای رصد بری دور از شهر اپو رو بگیر.
پاسخ
در مورد اینکه تلسکوپ های اسکای واچر خوب نیستن موافق نیستم.آپ. 80 خیلی انتخاب خوبیه.اگر برای رصد هم میخواین بهتره دهانه رو بالا ببرید. 120 عالیه و میتونید با یک کاهنده ی فاصله ی کانونی اون رو به ابزاری فوق العاده برای عکاسی نجومی تبدیل کنید.البته با مقری مثل eq6.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
Regulus نوشته: در مورد اپو و اکرو به اندازه کافی توضیح داده شد. فقط اینو بگم که شما وقتی داری از اپو برای رصد صحبت می کنی بدون که تصویری که می بینی همون تصویر اکرو و حتی تلسکوپای اسباب بازی لوازم التحریریاس( با قطر مشابه) و فقط کیفیت بهتری داره. پس برای رصد تو جا های روشن بدرد نمی خوره. اگه می تونی برای رصد بری دور از شهر اپو رو بگیر.
دقيقا به نكته خوبي اشاره كردي Regulus عزيز.
من خودم همين يكي دو ماه پيش مي خواستم يه تلسكوپ براي عكاسي عمقي از آسمان بگيرم. نتيجه تحقيقم دقيقا همين مسئله شد. شما داخل شهر آلودگي نوري زياد داري پس هرچقدر قطر دهنه رو ببري بالاتر بهتر خواهد بود. از طرفي اگر ميبيني تعداد زيادي عكس با كيفيت عالي وجود داره كه با آپو 80 گرفته شده علتش اين هست كه اين عكس ها رو خارج از شهر ها گرفته اند. و وقتي كه شما بخوي بيرون شهر بري مطمئنا وزن وسايل و زمان آماده به كار شدنشون خيلي مهم ميشه ( آپو 80 حدودا 3 يا 4 كيلو وزن داره ولي يه نيوتوني 10 اينچ حدودا 17 كيلو هست و از طرفي آپو سريعا هم دما ميشه با محيط و هم خطي لازم نداره ولي نيوتوني براي هم خطي و هم دما شدن حدالاقل 10 دقيقه وقت لازم داره). پيشنهاد من به شما همون كاري هست كه خودم انجام دادم. يه نيوتوني ترجيحاf/4 با يه تخت كننده تصوير و يه مقر خوب كه از همه چيز واجب تر هست
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
حرف v kدرسته ولی بهتر بود بجای "10 نیوتونی بگیری یک ریچی کرتین "6 یا اشمیت کاسگرین"8 می گرفتی.
پاسخ
ريچي كرتين كلا به درد رصد نميخوره زمان نور دهيش هم خيلي زياده قيمتش هم كه قربونش برم. كاسگرينها هم f بالايي دارند يعني زمان نوردهي خيلي زياد و البته وزن بالاتر و باز دوباره بسوزه پدر بي پولي:p.
يه سوال كنكوري!!!:
f بالاتر در عكاسي عمقي چه مزيتي نسبت به f پايين تر داره؟
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
باعث بزرگنمایی بیشتر میشه میدان دید رو هم تو رصد هم تو عکاسی کم میکنه بیشتر بدرد عکاسی از سیارات میخوره ولی خوبیش اینه تو میتونی با چشمیهای بالای 30 درجه راحت با یک بزرگنمایی عالی ببینی.
پاسخ