چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک )
زمانی نمی رسه که ستاره ها همه با هم از بین برن ! مگر اینکه انبساط عالم به جایی رسیده باشه که باعث تلاشی ستار ه ها هم بشه! ( این بعد اززمانیه که کهکشان ها از هم می پاشن!)

1- انبساط به این معنیه که همه ی اجرام از هم دور می شن ... ولی گاهی سرعت یک کهکشان نسبت به سرعت انبساط جهان بیش تره و در خلاف جهت انبساط! اون موقع وقتی سرعت نسبی رو در نظر بگیریم ، اون کهکشان به کهکشان دیگه نزدیک می شه ولی به دلیل وجود انبساط سرعتش بسیار پایین تر از چیزیه که باید باشه! بنابراین نزدیک شدن 2 جرم دیگه منافاتی با انبساط نداره.... ولی یادمون نره که این انبساط تند شونده است و ممکنه یه روزی سرعت انبساط بر سرعت این کهکشان غالب بشه ....
2- چیزی که من توجه شدم این بود: ما در محاسبات دینامیک داده ای از جرم که قابل روئیت هست رو وارد می کنیم و در آخر یه فاصله بدست می آریم... این در حالیه که مقداری از جرم که به صورت ماده و انرژی تاریک هست از دید ما پنهان بوده و در محاسبات ما ( که بر اساس جرم مرئی بوده!) وارد نشده.... در نتیجه ی فاصله ی کمتری رو به ما می ده.... حالا وقتی از روشی دیگه به غیر از دینامیک همین فاصله رو اندازه ی می گیریم؛ به نتیجه ای بسیار بیش تر از نتیجه ی اول می رسیم... که این بیان کننده ی یک انرژی مفقود هست که در حالت دینامیکی قابل مشاهده نیست.... در ضمن ما می دونیم که سرعت نور همیشه ثابت هست .
3- از اون جایی که این سخنرانی همین تابستون و طبق جدیدترین اطلاعات بوده و از زبان یک استاد کیهانشناس، پس بسیار معتبر تر از گفته ها ی کتاب ها و مطالب قدیمی تر هست... در اینجا هم بحث همون جرم و انرژی هست ... وقتی این قضیه که انرژی تاریک 96% جهان ما رو تشکیل می ده به اثبات رسیده پس تکلیف جرم هم مشخصه! در نتیجه این انرژی باعث تندشونده شدن این انبساط می شه و از اونجایی که کسر بسیار بزرگی از جرم ناپیدای جهان رو به خودش اختصاص می ده ، این انبساط تا جایی ادامه پیدا می کنه که حتی اتم ها از هم می پاشند .... پس یعنی جهان ما باز هست...
4- دمای صفر مطلق دمایی است که تا حالا نتونستن در اون دما چیزی رو قرار بدن اما پایین تر از صفر مطلق وجود داره...و این خودش یه معماست ( که چرا خود صفر مطلق این نمودار کاهش دما رو نا پیوسته می کنه!!!)
و اما سوالات تازه:
1- زهره هم اندازه ی زمین هست تا اونجایی که من می دونم! اما شاید زمین هم تحت تاثیر مشتری و حتی خود مریخ بوده باشه!
2- همون طور که گفتم سرعت نور ثابته و من که هیچ جا نشنیدم که سرعت نور بالا پایین بشه! اصلا" کل معادلات انشتین بر پایه ی سرعت ثابت نور هست... اما دانشمندان به سرعت بالاتر از نور هم رسیدن... این رو در مورد اسپین الکترون ها خوندم : می دونیم که هر اکترون دارای دو اسپین بالا و پایین هست ( که این دو همیشه خلاف جهت هم قرار دارن) حالا اگه توی یک آزمایش این اسپین ها رو از هم بسیار دور کنند و جهت یکی رو تغییر بدن ؛ اسپین دیگه با سرعتی بالاتر از سرعت نور تغییر جهت می ده!!! ( همین جا برای خود من این فرض پیش اومد که آیا ممکنه که ذرات اثر انگشت داشته باشن!!! که بتونن از این فاصله با این سرعت بالا تغییر جهت جفت خودشون رو تشخیص بدن و با وجود کلی الکترون دیگه در طرافشون همدیگه رو به ان وضوح بشناسن!) البته همه ی این موضوع ها از حوضه ی درک مایی که از کوانتوم زیاد اطلاعات نداریم خارجه...! ( ممنون می شم که دوستان بحث هایی که ناقص می مونه رو تکمیل کنند)
3- ...
4- نمی دونم...
سوال های بی جواب:
1- گاهی وقت ها ما می تونی یه محلول فرا سیر شده داشته باشیم ( مثل وقتی که شکر رو در آب جوش حل می کنی و بذاری سرد بشه( با یه تکون کوچیک در وقعی که یرد سده می تونی محلول فرا سیر شده رو از اون حالت در بیاری و بلور های شکر اضافی رو ببینی) ) یا فرایندهایی مثل supercooling یا اگه اشتباه نکنم suprboiling ! توی همه ی این حالت ها مواد بیش تر از ظفیت شون می تونن سرد بشن و یخ نزنن و یا گرم بشن و تبخیر نشن.... اا با یه تکون یا هر چیز ناگهانی هر چند کوچیک به حالت ایده ال شون در می یان... به نظر من در اون زمان برای خورشید هم همین اتفاق می افته! تا قبل از انفجاز خورشید انرژی زیادی به واسطه ی گرانش جذب می کنه که با شروع واکنش های هسته ای درونش ( مثل همون تلنگر کوچیک) این انرژیِ مازاد یه دفعه آزاد می شه و باعث جاروب کردن مواد و گرد وغبار های ریز به بیرون از منظومه می شه... ( البته مطمئن نیستم دلیل واقعا" همین بوده باشه!)
2- !؟
3- فکر می کنم منظورتون همون ابر اورت هست، که فقط یک نظریه نیست!... و در اثر همون انفجار و مواد بیرون رانده شده به وجود اومده... منظور شما اینه که چرا دیسک مانند نیست!؟ خوب دلیلش باید به این برگرده که این انفجار درر خورشید بود و خورشید هم کره است و در همه ی جهات منتشر شده! (البته این هم فقط حدس من هست)
===============
ببخشید که اطلاعات کامل تری نداشتم...
شجاعت همیشه فریاد زدن نیست، گاهی صدای آرامی است در انتهای روز که فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
پاسخ

پیام‌های این موضوع
چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک ) - توسط m_vsky - 09-07-2010, 06:27 PM