آینه و سرعت نور
اگر ما آینه ای رو به خودمان در دست داشته باشیم و با سرعت نور حرکت کنیم در آن چه خواهیم دید؟؟
مرسی Smile
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
Virologist نوشته: اگر ما آینه ای رو به خودمان در دست داشته باشیم و با سرعت نور حرکت کنیم در آن چه خواهیم دید؟؟
مرسی Smile
با سرعت نور که نمیتونید حرکت کنید اما اگه سرعتتون نزدیک به سرعت نور باشه و آینه نسبت به شما ساکن باشه هیچ فرقی نمیکنه که با چه سرعتی حرکت میکنید چون مهم اینه که آینه نیبت به شما ساکنه
و زیبایی نسبیت به اینه که شما میتونی به جای اینکه بگی من دارم با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت میکنم، بگید بقیه چیزا با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت مینند و این دو تا معادل هم هستن
پاسخ
منظورتون اینه که سرعت نور برای همه چی نسبیه؟؟؟ حتی واسه کسی که با سرعت نور حرکت میکنه؟؟
پاسخ
حتما تصویر هم با سرعت نور به شما نزدیک میشه !
پاسخ
Virologist نوشته: منظورتون اینه که سرعت نور برای همه چی نسبیه؟؟؟ حتی واسه کسی که با سرعت نور حرکت میکنه؟؟
سرعت نور نسبی نیست و شما که با سرعت 0.9999C حرکت میکنید و اونی که ساکنه هر دو سرعت نور رو یه مقدار اندازه میگیرید
پاسخ
سرعت نور تحت تاثیر سرعت حرکت ناظر نیست و به صورت مستقل از حرکت هر ناظر همان c است. در واقع با استفاده از همين واقعیت در مورد نور بوده كه فرمول انقلابی اتساع زمان و انقباض طول در نسبیت خاص ثابت و ارايه شده است.

یعنی شما با هر سرعتی که حرکت کنید، نور کار خودش رو انجام میده و با سرعت c در حال انتشار است.

لذا اگر شما با یک آینه بدست با هر سرعتی که حرکت کنید، نور بازتابی از چهره شما و منعکس شده از آینه با همان سرعت c حرکت میکند. حال اینکه چه میشه، با توجه با اثر انقباض طول در راستای حرکت، بعد همراستای شما و آینه به صفر ميل ميكند و...

جدای از بحث تبدیل به انرژی شدن شما و آینه در نزدیکی سرعت نور و بینهایت شدن جرمهایتان و عدم امکان رسیدن به نزدیکی های سرعت نور و...، اگر همه این اثرها را نادیده بگیریم، چون نور بازتابیده شده از چهره شما نمی تواند به آینه برسد، پس شما در آینه دیگر هیچ چیز نمی بینید. یعنی آینه تار می‌شود.

سوال جالبي بود که مشابه اون در شانزده سالگی به ذهن انیشتین رسید. شایدم همین سوال بود. :wink:
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
مطمئنا همون سواله دوست عزیز-معلومه شما هم اینیشتین دوستید! :wink:
پاسخ