هلال ماه شوال 1430 هجری قمری
به مناسبت فرا رسیدن عید پر برکت فطر و با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان در ماه رمضان شرح مختصری از وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال را در زیر قرار میدهم:
البته من این پست را زودتر اغاز کردم تا برای تبادل نظرات دوستان وقت کافی در اختیار باشد.
وضعیت رویت پذیری هلال ماه شامگاهی شوال 1430 هجری قمری:
1-این هلال در شامگاه 29 ماه مبارک رمضان با هیچ ابزار رصدی قابل رویت نخواهد بود.
2- 24 ساعت بعد میتوان این هلال را در مناطق شمال- شرقی و شمال و شمال- غربی در شرایط مناسب ا ب و هوایی بدون چشم مسلح رویت کرد.
3-در سایر مناطق ایران میتوان هلال را با ارتفاع متوسط ولی با درخشندگی بیشتری رویت نمود.

ووبلاگ عاشقان اسمان: www.skytotelescope.blogfa.com
پاسخ
ماه نو حوالی نیمه شب روز 28 رمضان متولد خواهد شد و قاعدتا باید در شامگاه روز 29 قابل رویت باشد.
پاسخ
درست است.ولی موقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که در روز 29 ماه مبارک رمضان هلال تحت هیچ شرایطی در ایران حتی با ابزار های بسیار دقیق نیز قابل رویت نیست.
پاسخ
ضمنا شما میتونید توی این سایت مطالب مفیدی درباره رویت هلال کسب کنید: www.helalemah.ir
پاسخ
شوراي مرکز تقويم موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران اعلام کرد: امکان رويت هلال ماه شوال در روز و به ويژه در هنگام غروب خورشيد در روز شنبه 28 شهريور ماه جاري مقارن با 29 رمضان 1430 در ايران وجود دارد.
جدايي 9/11 درجه اي زاويه ماه از خورشيد، 3 دقيقه مکث و 2/0 درجه ارتفاع از جمله مشخصه هاي رصدي اين هلال در تهران هنگام غروب خورشيد است.
طبق اين گزارش در صورت مطلوب بودن شرايط جوي، کارشناسان رويت هلال ماه شوال را محتمل پيش بيني مي کنند ولي از سوي ديگر با توجه به افزايش غبار جوي در تابستان امسال در بخشهاي وسيعي از کشور، احتمال ناکامي گروههاي رصدي در رصد هلال ماه شوال وجود دارد.
اين شورا در عين حال نتيجه تحقيق رويت هلال ماه را منوط به دريافت گزارشهاي رصدي دقيق و موثق دانست.
پاسخ
حالا به نظر شما ما می تونیم هلال رو بعد از غروب رویت کنیم ؟؟
اون هم با این اپتیک ها دستی و داغون ؟
پاسخ
این هلال در روز شنبه در ایران بعد از غروب قابل مشاهده نیست و تنها شانس رویت هلال قبل از غروب است.
حداقل ابزار لازم برای دیدن این هلال در ایران : تلسکوپ ''16 go to
پاسخ
یه کم زیاد نیست ؟؟
راستی ساعت چند به نظرتون باید رویت بشه ؟
پاسخ
به نظر من که در روز شنبه یا به عبارتی 29 ماه مبارک رمضان هلال رویت نخواهد شد.ولی گروه های رویت باید در سایت های رصدی حاضر شوند.به نظر من اگر دارای افق خوب و بدون گرد و غبار باشیم باید بعد از ساعت 18:30 به دنبال هلال گشت.
پاسخ
بر اساس نظر شورای تقویم احتمال مشاهده هلال در ساعت 12:10 هم وجود داره
پاسخ